Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
26mad, de ce nu spui despre cine e vorba? Mai ales daca vinde ceva. Wink
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
unul dintre prietenii lui
-----------------Andrei Andy Tiberiu
Str. Bobâlna nr. 43, Timisoara, jud. timis
0769.594.000 -------------------------
este colegul nostru ovystar.
Mie mi-a fost dat acest nickname ca fiind prieten cu teparul Andy

1. Nu mare mi-a fost surprinderea sa caut pe google acest nickname si sa descopar ca este chiar aici printre noi, pe forumul opel.
2. In plus am mai gasit cateva aspecte foarte interesante. Asemeni teparului ndrei Andy Tiberiu, si colegul ovystar comercializeaza jante si cauciucuri aproape noi, maxim 500km. Este exact aceeasi poveste pe care mi-a servit-o si andy Andrei Tiberiu cand m-a pacalit, si anume ca vinete jante si cauciucuri ca si noi, maxim 500km. postez link:
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#729595
3. de asemenea, si ovystar dispare brusc din peisaj si nu mai raspunde......
4. alte linkuri unde mentioneaza ca are de vanzare jante si anvelope aproape noi:
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#726008
5. AICI vinde ALTE jante, nu raspunde o perioada, apoi spune ca este lovita una dimtre ele, dupa care dispare iar din peisaj si nu mai posteaza nimic......
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#405070
6. pentru cei care doresc faruri, de la aceeasi persoana.....
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#401922
7. jantele si anvelopele de pct 5 , dar in alt anunt, tot pe forum opel, cu mentiunea IMPECABILE
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#320719


cum am aflat despre acest ovystar va voi povesti zilele urmatoare. pana atunci ii dau sansa colegului ovystar sa ne spuna cat de bine se cunoaste cu acest andrei andy Tiberiu ... nu de altceva, dar am cateva date f interesante....

multumesc colegilor pentr ajutor si descopar incet incet ca lumea este chiar mica, ca sunt o comunitate unita si ne ajutam la nevoie
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic sa depui plangere la sticleti, sa fie acolo "culcata pe hartie", chiar daca nu esti convins de utilitatea gestului... Exclamation
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
propun sa ii dam telefoane cu anonim.... oricum daca isi schimba numarul il aflu si il postez aici
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am fost la politie. problema este ca in principiu nu prea se incadreaza la art 215 cod penal si se pare ca se incadreaza la codul civil
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
26mad a scris:am fost la politie. problema este ca in principiu nu prea se incadreaza la art 215 cod penal si se pare ca se incadreaza la codul civil


problema este ca militienii nostri o sa-l incadreze la :"nu avem articol in nici un cod", de aia exista tepe si tepari, pentru ca traim intr-un sistem corupt din temelii, pe care, cei ce ar avea puterea sa-l schimbe, nu au INTERESUL sa-l schimbe....
scuze offtopicul, dar m-a luat cu nervi cand am citit postul tau , adica in privirea tampa a militienilor tepele sunt fapte civile (a caror procese pot dura anii de zile) a caror autor nu se sinchiseate nici macar sa dea pe la tribunal.... HALAL TARA....
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
exact asta este problema, ca pe partea civila dureaza fff mult si fapta se prescrie in 3 ani. pentru penal erau 10 ani s era cu totul altceva. Asta inseamna ca daca merg pe civil in 3 ani trebuie sa recuperez suma nu numai sa castig
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ai trecut printr-un proces pana acum ,stii cat dureaza solutionarea lui, numai pt pronuntare dureaza vreo 2 luni unde mai pui numeroasele prezentari,amanari.etc
parerea mea este ca nu se merita,cel mai bine ar fi sa dai de el si sa aplici tu legea ,daca intelegi ce vreau sa zic
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mersi mult pentru incurajari stefan si iti spun sincer ca la aceeasi metoda ma gandesc si eu pe de o parte, pe de alta parte as avea o mare satisfactie daca as reusi sa il incadrez la penal si nu la civil....o satisfactie muuuult mai mare...
In legatura cu termenele si mersul lucrurilor in ceea ce priveste justitia la noi, stiu ca dureaza o vesnicie si este destul de greu sa castig. Stiu ca am si eu partea mea de vina ca am trimis avans, este prima teapa de acest gen si sper eu sa fie ultima in viata. Mai dureros este faptul ca ne lasam prostiti (eu si altii care au mai patit) de oameni fara scoala, fara scrupule, care traiesc numai din asa ceva.... Distanta este destul de mare din bucuresti pana la el insa daca nu rezolv asa cum am inceput, ii voi face o vizita amicala sa il rog frumos sa imi dea banii inapoi
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Doar asa ca idee, chestia nu e de competenta tribunalului din Bucuresti, sa il pui un pic pe drumuri Question Twisted Evil
Daca forumul nostru e gazduit pe un server din Bucuresti, "fapta", desi virtuala, poate fi de competenta acestuia... Laughing
Fa copii de ecran al mesajelor de pe forumuri unde respectivul ofera obiecte similare cu ale tale, contra-semneaza hartiile cu martori, ca mesajele pot disparea de pe Internet, cauta alti "tepuiti" printre cei care s-au dovedit interesati de marfa (prin intrebari puse pe forum, la anunt, de exemplu) etc, etc
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am citit un pic din lege si sunt stipulate 4 situatii
1. domiciliul teparului
2. locul unde s-a desfasurat fapta, adica in cazul de fata de unde a ridicat el banii...probabil din tims
3. nu mai stiu.....
4. domiciliul meu....

M-as incadra la art. 4

eu acum redactez plangerea si dupa amiaza o pun la posta(recomandata) catre sectia pe raza careia domiciliez, adica pct 4(d). Persoana care va instrumenta cazul are 3 variante:
1. trimite la tm pentru analiza
2. trimite mai departe structurilor abilitate pt a-l incadra la cod penal
3. raspunde cu art 10 lit b..... fapta nu se incadreaza la codul penal si asta inseamna ca tb sa merg pe civil

voi posta azi formatul electronic al plangerii si rog persoanele abilitate sau cele care cunosc legea sau au trecut prin situatii similare sa propuna modificari
multumesc
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa ne tii la curent. Si succes. Evil or Very Mad
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dlui/ Dnei xxxxxxx, sef al xxxxxxxxxxxxxx

PLANGERE

Subsemnatul xxxxxxxx, nascut la data de xxxxxx in xxxxxxxxx, CNP xxxxxxxx, domiciliat in xxxxxxxxx, resedinta xxxxxxxxx, identificat cu CI seria xx nr xxxxx, eliberat de xxxxxxxx, va aduc la cunostinta urmatoarele:
In perioada xx-xx am cautat pe internet un set de jante si anvelope pentru unul din autoturismele proprietate personale. Astfel ca am luat legatura cu domnul Andrei Andy Tiberiu, domiciliat in Timisoara, jud. Timis, Str. Bobâlna nr. 43, telefon mobil 0769.594.000.
Acesta mi-a declarat ca
- imi poate aduce anvelopele si jantele solicitate din Germania cu un avans de 400ron deoarece va intampina dificultati in vanzarea acestora in cazul in care nu le voi mai cumpara
- isi castiga existenta din vanzarea de jante si anvelope de foarte multi ani si a avut foarte multi clienti in aceasta perioada
- avansul este in siguranta la el deoarece nu isi strica imaginea pentru o suma atat de mica
- are o imagine foarte buna printre persoanele care participa la raliuri, comunitate relativ mica
- imi va aduce jantele si anvelopele personal in bucuresti deoarece mai are de onorat si alte comenzi in aceasta zona
Intelegerea a fost facuta deci pentru 4 anvelope noi dimensiune 215.55.16 marca premium, in functie de marcile pe care le gaseste, si 4 jante aliaj model original 6.5J ET41 16'' 5X110, second hand in stare exceptionala, pret total 2000ron, cu avans de 400ron, restul de 1600ron urmand a fi platit la livrarea produselor mai sus amintite.
Declar ca mi-a solicitat in mod expres sa ii trimit avansul prin reteaua OMV-----------am chitanta acasa si modific exact cu numele scris acolo---------------- In ziua de xxxxxx, la ora xxxxxx, am depus suma de 400ron la ----------------, beneficiar Andrei Andy Tiberiu, domiciliat in Timisoara, jud. Timis, Str. Bobâlna nr. 43, telefon mobil 0769.594.000, aceasta suma reprezentand avansul pentru bunurile mai sus amintite, conform intelegerii facute. Anexez copie la prezenta plangere. De asemenea va aduc la cunostinta faptul ca sumele de bani depuse in reteaua ---------------- nu pot fi ridicate decat pe baza de buletin, specificand exact suma asteptata.
In perioada urmatoare am purtat mai multe conversatii telefonice cu domnul Andrei Andy Tiberiu, majoritatea acestora initiate de mine, perioada in care sus numitul mi-a comunicat ca:
- este in drum spre Germania in vederea achizitionarii de jante si anvelope atat pentru mine cat si pentru alte persoane
- a ajuns in Germania si a intrat in posesia bunurilor, respectiv 4 anvelope noi dimensiune 215.55.16 marca BFGoodrich de vara si 4 jante aliaj model original in 5 spite late dimensiune 6.5J ET41 16'' 5X110, second hand in stare exceptionala
- este in drum spre tara
- ajunge in bucuresti cu o zi mai tarziu deoarece participa la concursul de raliu de la arad
- i s-a stricat autovehiculul in drum spre Bucuresti, in localitatea Deva si este foarte suparat ca transporta mai multe seturi de jante si anvelope pentru mai multi clienti si nu mai are bani la el pentru a repara autovehiculul si a-si continua deplasarea. Cu aceasta ocazie m-a rugat sa ii mai trimit bani si i-am raspuns ca ii voi da restul de 1600ron in momentul livrarii bunurilor
- a trimis prin curier bunurile specificate mai sus deoarece masina este stricata si nu a reparat-o
Aproximativ o saptamana am vorbit la telefon cu sus numitul aproape zilnic, perioada de timp in care m-a asigurat ca jantele si anvelopele sunt la curier, sa am rabdare ca vor ajunge, ca probabil intarzie din diferite motive. In acest moment i-am solicitat datele firmei de curierat si eventual un fax sau o scanare pe mail dupa actele incheiate cu aceasta firma. A sustinut ca nu este acasa si imi va trimite datele solicitate in cateva ore.
Din acest moment nu am mai primit nicio informatie concreta desi am incercat sa il contactez in repetate randuri. De cateva ori mi-a raspuns si a sustinut ca s-a facut o incurcatura la firma de curierat dar va ridica el produsele de acolo si mi le va trimite, alteori a raspuns pentru cateva secunde si a inchis, iar de cele mai multe ori am sunat fara a-mi raspunde. Am primit chiar si mesaje sms de la numarul sau de telefon prin care imi solicita sa nu il mai contactez. I-am trimis sms-uri fara niciun rezultat. Majoritatea apelurilor/sms-urilor au fost initiate/trimise de pe numerele de telefon xxxxxxx, xxxxxxxx, xxxxxxxxxxxx.
Avand in vedere cele relatate precum si faptul ca am incercat in nenumarate randuri fara succes sa rezolv problema pe cale amiabila, si anume fie sa onoreze intelegerea fie sa imi inapoieze avansul, rog dispuneti inceperea procedurilor legale sau rog trimiteti plangerea de fata structurilor/institutiilor competente, caz in care va rog sa ma instiintati.
De asemenea va reamintesc:
- sus numitul a folosit calitati mincinoase si anume ca se ocupa cu vanzarea de anvelope si jante aduse din Germania si isi castiga existenta din aceasta activitate, ca este cunoscut si respectat in comunitatile de raliu precum si de clientii pe care i-a avut de-a lungul timpului
- a obtinut un folos material in dauna mea in valoare de 400ron
- eu m-am bazat pe afirmatiile mincinoase ale sale prin care am fost indus in eroare si determinat sa efectuez o plata in avans
- nu si-a indeplinit obligatiile asumate
- daca as fi cunoscut reaua intentie a sa nu as fi inteprins nimic de natura sa ma prejudicieze
- a mai incercat sa mai obtina foloase materiale de la mine in momentul in care m-a rugat sa ii mai trimit bani din restul de plata, cei 1600ron pe care trebuia sa ii mai dau la livrarea bunurilor, afirmand ca are autovehiculul stricat la deva si ca nu are bani sa il repare sa ajunga la bucuresti
- am anexat chitanta/factura ------omv--------
- am martori care au asistat la discutiile telefonice purtate si care pot confirma ceea ce am declarat
- listingul detaliat cuprinde toate apelurile si sms-urile trimise
- la solicitarea dumneavoastra se poate obtine un listing detaliat de pe numarul de telefon mai sus amintit 0769594000 al numitului Andrei Andy Tiberiu, domiciliat in Timisoara, jud. Timis, Str. Bobâlna nr. 43

Rog a-mi trimite orice cerere/raspuns/instiintare la adresa xxxxxxx, unde am resedinta




AM RUGAMINTEA
- de a imi semnala orice aspect care m-ar dezavantaja
- de a imi sugera/ de a ma sfatui atat in legatura cu redactarea si continutul acestei plangeri cat si referitor la institutiile la care o voi trimite
- orice sfat este binevenit
- Intentia este de a-l trimite deocamdata doar politiei bucuresti si in viitorul apropiat celei din timis, precum si parchetului de pe langa......... si altor institutii PENTRU A PREVENI TRATAREA CU LIPSA DE RESPECT FATA DE CETATEAN CA SA NU SPUN ALTFEL A ACESTUI CAZ, ASA CUM SE INTAMPLA ADESEA IN ROMANIA
-PROMIT sa va tin la curent cu evolutia acestui caz si daca va fi nevoie voi trimite atat scrisori deschisse cat si voi scrie ziarelor si televiziunilor
-----------------------------------------------------------------------------------
mai jos voi posta cuvinte cheie astfel incat acest model de plangere, acest topic cu informatii sa fie usor de gasit si de alte persoane care au trecut sau trec prin situatii asemanatoare si nu fac parte din acest club. Consider ca pe langa utilitate avem sansa de a face cunoscut acest forum si altor persoane ce nu detin un opel si de ce nu, poate se vor convinge singuri asupra raportului pret/calitate/ pret intretinere
model plangere inselatorie
model plangere inselaciune
abuz de incredere si inselatorie
abuz de incredere si inselaciune
art 215 Cod penal
---------------------------------------------------------------------------------------
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
a ajuns la procuratura in sfarsit. astept conform legii termenul legal
  • iuly_1722

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
26 mad si eu sunt in situatia ta Sad . Sper sa nu te superi ca postez pe discutia ta dar mi-am luat si eu tzeapa si as vrea sa stie toata lumea de un individ George Sabau nr tel 0742488662. Am luat o carcasa de filtru de aer de la el cu 150 lei pentu ca a mea e sparta cu intelegerea daca nu se potriveste sa-mi dea bani inapoi. Carcasa nu s-a potrivit si omul la tel imi spune ca are treaba si toate cele. M-am intalnit cu el la mihai bravu omul fiind in trecere pe acolo, din cauza aceasta nu am adresa lui de la parcul de dezmembrari . Daca ma poate ajuta cineva v-as fii recunoscator.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu este nicio problema... acest topic este dedicat in special tepelor luate de la persoane care nu sunt pe forumul opel(exista un topic cu tepe de la membrii club opel). asteptam detalii de la persoane care il cunosc... ar fi de folos, mai ales ca este din bucuresti, adresa, masina si numar inmatriculare...doar asa ca sa il salutam... am auzit intamplator de o persoana care a pus unui vecin cu seringa acid la balamaua de la usa....Smile
  • iuly_1722

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc 26mad , chiar as fii recunoscator daca mi-ar spune cineva ceva despre individ sau cine il cunoaste sa-i spuna ca nu e frumos ce face , capacul acela chiar imi trebuia acum nu mi-l mai pot cumpara din alta parte pentru ca bani sunt la nesimtit. Crying or Very sad .
  • iuly_1722

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o carcasa de filtru de aer de astra. Eu am astra h 1.6 dar se potrivesc si de la g mai putin motorul de 2.0. Daca e cineva care si-a pus filtru de aer sport si nu mai are ce face cu carcasa cel putin partea de jos , pana iau bani de la nesimtit sa-mi iau de la dezmembrari si o dau inapoi.
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
26Mad: sincer nu vreau sa te dezamagesc...si un prieten de`al meu a patit ceva de genu....sa dus la politie si , politisti au spus clar : Abuz de incredere !...Pe el l`au ajutat Doar sa-l sperie pe acel individ...dupa care si-a recuperat paguba pt ca acel individ ia fost frica de politie Smile

Sper sa tina politia cu tine si sa ii faca acelasi lucru si el s`o "Haleasca"

Succes in continuare Wink
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am incercat direct la procuratura si astept sa vad ce fac ei:(
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR