Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • djvenom

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut, colegi, vreau sa va cer si eu un sfat care nu are legatura cu vreun opel, nu am intrebat inca pe nimeni chestia asta , dar m-am hotarat sa postez aici, bineinteles daca moderatorii sunt de acord cu acest topic, si daca pot sa ma ajute si ei. Am achizitionat de curand un motor+ cutia de viteze de la un tractoras de curte, cum sunt cele japoneze, am inlocuit cateva piese deoarece erau defecte, pe scurt vreau sa construiesc un cadru si sa pun motorul pe el, vreau sa construiesc practic un tractoras, am toate piesele necesare dar mai am nevoie de ceva, de un sfat si de aceea m-am hotarat sa apelez la voi. Imi da si mie cineva o idee cum sa construiesc directia la roti? Are cineva o schema de directie? Nu stiu daca intelegeti la ce ma refer cand spun ''directie'' sa mai detaliez: -osia din fata cea, axul pe care se invart rotile, cum le manevrez, cum sa le fac in asa fel incat sa mearga sa''cotesc'' din volan? Aveti vreo idee sau vreo schema? Astept rasp dvs, daca ma puteti ajuta, daca nu intelegeti ceva din ce am scris dar doriti sa ma ajutati va rog sa ma intrebati. Va multumesc
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu-s mecanic dar ma bag.
Scrie in google asa: "how car steering works" si lasa-te vrajit de rezultate.

Uite ce zice unul dintre cele mai populare site-uri, howstuffworks.com:
http://www.howstuffworks.co...ing.htm/printable


Ultima modificare facuta de djtaotao la Mar 23 Mar, 2010 6:52 pm
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
foarte interesanta ideea ta. astept si eu primele poze. Very Happy succes!
  • djvenom

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Mersi! si eu de abia astept sa incep sa lucrez la acest proiect, am sa revin cu poze, pana atunci daca mai are cineva sa imi dea vreo e binevenita.
@djtaotao - mersi, sper sa imi fie de ajutor, cu toate ca eu caut ceva mai simplu sti, simplu pentru ca piesele sa fie mai usor de confectionat.
  • djvenom

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@djtaotao sa stii ca am 2 variante, una ce mi-ai aratat tu dar un pic mai simpla, si una foarte simpla dar actioneaza mai repede ca servo, doar misti 10 cm si se duce roata aproape de maxim, sa mai gasesc inca ceva, si sa ma apuc de treaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR