Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Azi am vrut sa ma uit pe anvelopele mele ca sa vad cand au fost fabricate. Stiu ca data fabricatiei e indicata de numarul scris dupa literele DOT. Ma uit la roti si - surpriza: pe o anvelopa (dreapta fata) se vede scris DOT..., pe celelalte trei anvelope - nu se vede nici un DOT. Ma uit si la roata de rezerva, din portbagaj, si observ ca DOT... scrie pe o singura fata a anvelopei (nu pe ambele). Rezulta ca la mine la masina, una dintre anvelope a fost montata cu DOT in exterior, iar celelalte trei cu DOT in interior (de-aia nu se vede inscriptia). Intrebare: nu cumva anvelopa cu DOT spre exterior a fost montata gresit ? Adica nu cumva trebuia si ea pusa cu DOT in interior? Intreb asta mai ales pentru ca, de la ultima montare de anvelope (1 martie, cand am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara), volanul imi trage un pic stanga ! (Mentionez ca nu am nici o sageata pe anvelope. Daca aveam o sageata, stiam ca ea arata sensul de rotatie al rotii).
Skip ads

  • ramses86

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
volanul iti trage stanga posibnil pentru ca ai unghiul de fuga sau unghiul de cadere decalat. daca nu se indica senzul de rotatie inseamna ca roata e simetrica pe ambele parti si este ok
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu au sens de rotatie specificat,de regula se pune cu DOT pe exterior! Si nu este parerea mea personala,ci asa mi-au spus baietii de la vulcanizare cand au montat anvelopele noi cumparate,chiar si eu am fost putin nedumerit pe tema asta!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca anvelopa are profil asimetric atunci pe ea scrie care parte se pune spre exterior (OUTSIDE) si unele au chiar si sens de rotatie. Nu e o regula sa fie DOT spre exterior... daca este simetrica se poate pune oricum atata timp cat nu are directie de rulare. Cat despre DOT e posibil sa fie doar stampila fara sa mai scrie si DOT. E o stampila cu 4 cifre din care primele doua reprezinta saptamana si ultimele doua anul de fabricatie
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
la anveleopele noi, stiti ca sunt niste liniute pe profil,de regula o dunga galbena si una rosie , dungile alea trebuiesc montate spre interior sau spre exterior? anvelopa in cauza este semperit confort-life
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu e o regula ca acele liniute sa se monteze in interior sau in exterior ,uitate pe talonul cauciucului si vezi daca ai vreo sageata pentru sensul de rotatie ,sau daca scrie outside sau inside si o sa iti dai seama cum se monteaza ,
si intradevar pe unele cauciucuri nu mai scrie dot ,este decat stampila cu cele 4 cifre,sau depinde de producator ,eu am avut 4 anvelope bridgestone fabricate in japonia si acolo unde era dot avea si un J de la tara producatoare.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cat despre partea cu dungiile in primul rand trebuie montate cu sensul de rotatie potrivit sau cu fata de exterior spre exterior si apoi legat de acele dungi vezi ca este ca pe site-ul http://www.carbibles.com/tyre_bible.html informatie ce reprezinta si cum se monteaza... si te vei lamuri imediat. Foarte important este pozita punctelor galben sau rosu relativ la valva si gasesti informatia tot acolo pe site-ul dat de mine
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR