Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna,

Nu sunt sigur daca o sa foloseasca cuiva, dar eu am facut poze ieri in timp ce am vopsit etrieri de pe spate in culoarea rosu.
Mai jos poze cu explicatii:
Inainte:


Demontarea:
capacelele de mascare a suruburilor ce trebuiesc desfacute,





Curatarea si mascarea partilor ce nu vor fi vopsite:


Spray folosit, la curatare am folosit o perie de plastic destul de dura, si o carpa imbibata cu acetona.
Atentie, nu turnati solventi pe etrier, sa nu va atace garniturile...!



Rezultatul:

Skip ads

  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Faina treaba , si eu vreau sa-mi vopsesc etrierele. Cat a costat vopseaua si cate etriere ai vopsit cu un spray?
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mersi de topic chiar ma gandea msi eu sa ii vopsesc nu are nimic daca se vopsesc si garnituile de cauciuc de le suruburi?
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa reziste vopseaua intai trebuie dat cu un primer caci astfel dupa cateva spalari v-a sari,mai ales ca acolo este si putina temperatura.Chiar daca e special pentru etrieri tot e bine sa folosesti un primer inainte de a da cu aceea vopsea!Numai bine!
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Roly
Vopseaua a costat 25 RON, sper sa fie cat de cat ok.

@sebi4fc
Eu am acoperit ce am putut... ce a ramas s-a vopsit, sper sa fie bine.

@cristi_ilie
Te rog sa detaliezi ce inseamna "primer", stiu ca in industria de incaltaminte se foloseste primer pentru talpa inainte de a fi "trasa" fata pe talpa. Nu stiu ce inseamna primer in domeniul vopsitoriei.

Multumesc.
  • Gurritza

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Interesant. Trebuie curatat , decapat , izolat cu banda si hartie elementele care nu trebuiesc vopsite...Inrebare-Cat sau cate spraiuri ai folosit pt. cele 4 roti ?
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai un spray la 4 roti a ramas fffff putin tubul e de 250 ml parca... am dat doar 2 straturi, daca vrei sa insisti sigur ai nevoie de mai multa vopsea


spor
  • Gurritza

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc...mai auzisem eu ceva dar nu stiam cat spray o sa-mi trebuiasca , si nu cred ca ar merita sa cumperi doua atat timp cat iti trebuie numai unul . Cu stima !
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cristi_ilie a scris:Ca sa reziste vopseaua intai trebuie dat cu un primer caci astfel dupa cateva spalari v-a sari,mai ales ca acolo este si putina temperatura.Chiar daca e special pentru etrieri tot e bine sa folosesti un primer inainte de a da cu aceea vopsea!Numai bine!


Confirm, vopseaua la mine s-a luat dupa vreo 5-6 luni cut toate ca am curatat pana avea luciu metalul - nu e chiar asa de speciala vopseaua

Cat despre primer, eu stiu ca inseamna "vopsea pentru plastic", nu cred ca asta trebuie in acest caz
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
calin1945 baga o poza de la distanta se se vada toata masina sa vedem cum arata.
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
"primer"-poate intr-adevar m-am exprimat cam plastic.Mai concret este vorba de sprit-chit cel care se foloseste pe orice element al caroseriei partea de tabla inainte de a se da cu vopsea!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, e vorba de o vopsea "gri" care se pune sub cea rosie, care are o aderenta mai buna cu metalul, dar o rezistenta mai mica...
Eu am folosit spray "normal" la Corsa A pe care am avut-o in mileniul trecut si a tinut foarte bine, timp de 3-4 ani, pana la vanzare. Cu aceeasi am facut si tamburii, dupa o curatare cu masina de gaurit prevazuta cu perie rotativa. Wink
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cristi_ilie a scris:"primer"-poate intr-adevar m-am exprimat cam plastic.Mai concret este vorba de sprit-chit cel care se foloseste pe orice element al caroseriei partea de tabla inainte de a se da cu vopsea!


Nu cred ca au legatura etrierele cu un sprit-chit, pentru ca nu am auzit sa existe sprit-chit rezistent la temperaturi inalte, asa ca as fi bucuros sa nu va mai dati cu parerea aiurea ...
Sprit-chit se foloseste pe suprafetele mari de tabla care flambeaza, vibreaza si face vopseaua instabila.... in caz ca nu ti-ai dat seama etrierul este o piesa turnata s fara continut de fier, adica dintr-un fel de zamac-aluminiu sau ceva neferos....

Bafta
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E vorba de o vopsea "intermediara" nu de "clasicul" sprit-chit" de caroserie, oricum etrierele nu cred ca depasesc 150° si, oricum, nu cred ca este obligatoriu...
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
O sa va tin la curent cu "evolutia" vopselei... sa vedem daca ma paraseste sau nu... Very Happy
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu v-am dat un sfat pe care l-am primit si eu de la alti impatimiti in tuning dar va rog ,care nu doriti nu-l lua-ti in considerare.Multumesc frumos!
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cristi_ilie a scris:Eu v-am dat un sfat pe care l-am primit si eu de la alti impatimiti in tuning dar va rog ,care nu doriti nu-l lua-ti in considerare.Multumesc frumos!


Cristi, ideea era ca pentru a face mai bun procesul sa bagi o poza sau o denumire exacta a unui primer care trebuie dat inainte de vopsea.
Normal ca nu le stiu eu pe toate, de aia am facut tutorialul, pentru a fi facut mai bun si pentru a invata si altii ceea ce deja eu am facut.

Sper sa fiu bine inteles, o zi buna si drumuri bune.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...33054&start=0 aici vedeti ce am facut acu 1 an jumatate si in tot acest timp nu a plecat deloc vopseaua de pe etrieri(nu am vopsit cu primer sau alte balarii,doar curatat si decapat bine locul si atat)
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am folosit inainte un spray nemtesc cu un fel de sprit-chit,nu era special pt.etriere dar cine mi-a tradus a zis ca e rezistent la temperaturi inalte si m-am gandit ca dand inainte cu el posibil ca vopseaua folosita ,nu speciala pt etriere, sa reziste mai mult.Le-am vopsit de aprox 2 ani si sunt la fel.Mentionez ca am spalat-o si la spalatorie cu jet puternic de apa si a rezistat de minune .Succes la toata lumea!
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Primer = grund (spray, cutie... )
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR