Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • gpascanu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi - Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa achizitionez o Astra, si am ajuns la concluzia ca as putea una secod Astra G sau una noua Astra Clasic II (G Smile) si am vazut ca cele actuale au motor de 1.7CDTI. Inclin spre una noua ... chiar daca dau mai multi bani, e noua si teoretic nu ar trebui sa am probleme cu ea, intentionez sa o tin vre-o 4 ani, pe cand una second care are si ea, 2, 3 ani, daca o mai tin eu 4 ani sigur o sa fiu nevoit sa bag ceva bani in ea (in afara de consumabile).

Care poate sa-mi spuna si mie diferentele intre 1.7 DTI si 1.7 CDTI, si practic diferentele (daca sunt) intre cele doua masini. Spre dezamagirea mea am vazut ca pentru motorizarea 1.7CDTI nu se mai ofera computer de bord (cat de util e?), se poate monta pe urma?

Daca se poate as dori explicatii cat mai clare si mai putin tehnice, mentionez ca ar fi prima masina Very Happy
Mersi.
Skip ads

  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand este vorba de o noua generatie de injectie Common rail (CDTI) . Ca diferente de putere a motorului sunt 4 Kw aprox 6CP si +5 la cuplu, teoretic la uzuri echivalente nu se simte. Alta dif este ca noul motor are EURO4 fata de EURO3 la DTI.
CDTI-ul poate fi mai usor de upgradat in sensul cresterii puterii si cuplului. Teoretic ca dotari masinile sunt la fel, dar ce e nou e nou.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
da, ce e nou e nou, dar se simte ca e facuta low cost cu reducerea cheltuielilor in toate partile
nu zic ca astra g originala cum am eu e mai buna ca o classis 2 noua, doar ca astra g a fost facuta mai sanatos si mai cu grija, cu dotari mai bune si mai multe, si cu detalii mai bine lucrate
  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate cu low cost-ul, iar alta idee Classic 2 este asmblata in Polonia, iar celelate in Germania, probabil si furnizorii de subansamble sunt diferiti.
Skip ads

  • gpascanu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi - Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
CristianM a scris:Da, ai dreptate cu low cost-ul, iar alta idee Classic 2 este asmblata in Polonia, iar celelate in Germania, probabil si furnizorii de subansamble sunt diferiti.


stiu si asta, dar nu ar trebui sa compenseze faptul ca e noua ... si ca una din germania chiar daca e mai bine "realizata" are 130.000km si nici aia nu stiu daca sunt reali ... sau daca a intrat cu masina in vre-un stalp ... etc


Ultima modificare facuta de gpascanu la Mie 10 Mai, 2006 1:57 pm
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
poti sa iei pe la 8-9 mii euro un astra g pe la 60-80 mii km cu dotari comparabile unei astra clasig 2 pe la 12 mii euro, iar piesele uzate care le mai schimbi nu trec de cateva sute de euro

depinde acuma de cati bani ai, cum ai ai (credit, cash, etc), daca ai pe cineva de incredere sa iti aduca de afara o masina buna si nu una muncita, oricum ambele alternative sunt bune
  • gpascanu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi - Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Deci ...
Spre dezamagirea mea am vazut ca pentru motorizarea 1.7CDTI nu se mai ofera computer de bord (cat de util e?), se poate monta pe urma?

Mersi
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Poti monta unul, vezi pe http://www.astra-g.go.ro . S-ar putea sa pierzi garantia daca nu face dealerul modificarea.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am Astra G 1.7DTI , a mea nu are computer de bord si nu stiu ca 1.7DTI sa aibe asa ceva , daca am spus tampenii i-mi cer scuze .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR