Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Serban Nicolae

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1995 25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
A mai desfacut cineva volanta-ambreaj,are arcurile care preiau socurile in ea,motor de bmw 2,5 td 96kw,este posibil sa se desfaca sa se schimbe arcurile din ea s-au nu,direct alta,noua e scumpa rau. La masina apare o trepidatie ce vine din zona motor-cutie in viteza 1,2 dar se simte mai tare cind e motorul cald,dupa ceva kilometri,daca reduc acceleratia dispare trepidatia care se simte in caroserie. Normal la temperatura se mai dilata,se amplifica. Am schimbat flansele cardan-cutie,rulmentul cardan e bun,cred ca se gata volanta.
A mai desfacut cineva volanta s-au nu se poate face nimic in ea? Alti spun sa o blochez-sudez si sa-i pun un disc cu arcuri o varianta dar are loc discul cu arcuri pe volanta ca e loc putin iar daca ar merge ce disc ar merge de ce model? Mentionez ca am schimbat discul-placa presiune-rulmentul noi dupa care am mers cam 15000km.
Multi se pling de sistemul acesta de volanta,au viata scurta. Masina are 255000km,alta volanta ar trebuii parerea mea,poate fi si altceva trepidatia din cutie,diferential,motor,vedem.
Sint curios daca a desfacut cineva volanta,am una de studiu in garaj,va multumesc,astept o parere.
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tampoanele de la motor!verificale
+cea de la cutie...
  • Serban Nicolae

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1995 25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:tampoanele de la motor!verificale
+cea de la cutie...


O sa le verific,multumesc mult
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut
ai rezolvat ceva la ambreaj?
Skip ads

  • Serban Nicolae

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1995 25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:salut
ai rezolvat ceva la ambreaj?


Schimb rulmentul de la cardan dupa care ma anunt,am fost tare ocupat,ma anunt cu ce mai gasesc,altfel ramine volanta. trepidatia e mai intensa dupa ce ruleaza-incalzeste motorul,o explicatie ar fi ca la temperatura se dilata,volanta cu masa dubla,scumpe si pacatoase,opiniile mecanicilor.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
asa trepidatii mai am si eu dar foarte rar..si numai in viteza 1!o volanta e scumpa:)sper sa nu fie problema aea
bafta
  • Serban Nicolae

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1995 25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:asa trepidatii mai am si eu dar foarte rar..si numai in viteza 1!o volanta e scumpa:)sper sa nu fie problema aea
bafta


Am schimbat rulmentul cardan cu prinderea de caroserie noi,tampoane motor si cutie in regula,trepideaza tare cum am mai scris mai ales cind ajunge la temperatura dupa ce o calc,cind dau cu spatele la fel face,parca mai tare in panta,cred ca va trebuii schimbata volanta s-au blocata si montat disc cu arcuri,va scriu ce se face sa-i dam de cap.
Asa a inceput si la mine in viteza 1 dupa care in a 2 si cind dau cu spatele,altfel nu trepideaza,nu chiar tot timpul dar mai ales cind e cald motorul.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Serban Nicolae a scris:
shaftt24 a scris:asa trepidatii mai am si eu dar foarte rar..si numai in viteza 1!o volanta e scumpa:)sper sa nu fie problema aea
bafta


Am schimbat rulmentul cardan cu prinderea de caroserie noi,tampoane motor si cutie in regula,trepideaza tare cum am mai scris mai ales cind ajunge la temperatura dupa ce o calc,cind dau cu spatele la fel face,parca mai tare in panta,cred ca va trebuii schimbata volanta s-au blocata si montat disc cu arcuri,va scriu ce se face sa-i dam de cap.
Asa a inceput si la mine in viteza 1 dupa care in a 2 si cind dau cu spatele,altfel nu trepideaza,nu chiar tot timpul dar mai ales cind e cald motorul.


salut
vezi ca am gasit ceva topic..dar e la topic cu masinile FRONTERA!cica tot acelasi motor este+ca este volanat +kit mai ieftin..intra acolo si documenteazate!
cika este kit +volanta la 400 de euro!
Skip ads

  • Serban Nicolae

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1995 25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:asa trepidatii mai am si eu dar foarte rar..si numai in viteza 1!o volanta e scumpa:)sper sa nu fie problema aea
bafta


Revin cu noutati,am desfacut volanta,tot de oameni e conceputa. Destul de greu dar se desface,are concret 4 arcuri in ea, am realizat ca e volanta flexibila si nu volanta cu 2 mase,am facut rost de documentatie-fotografii. Cele 2 brate care tamponeaza in arcuri au un joc de 1,5-2cm mult prea mare avind in vedere ca arcurile din discul clasic fiind nou nu are joc deloc. Asa se vede uzura din km rulati,peste 200mii. O sa o refac dar voi compara -studiez la una noua cum si daca are joc de noua. O sa o asamblez -echilibrez dupa care va scriu ce am realizat,cum se comporta.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sal
ma miram si eu..la fel mi-au zis cand m-am interesat ,adica volanta e cu dubla masa!poate la facelift!insa am inteles ca la 300.000 bate volanta cam urat,si nu neaparat trepideaza!revino cu documentatie ce ai facut,va fi de mare folos
numai bine!
ps .cat e o volanta cu masa simpla?creka diferenta e mare de la masa dubla la masa simpla!
  • Serban Nicolae

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1995 25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:sal
ma miram si eu..la fel mi-au zis cand m-am interesat ,adica volanta e cu dubla masa!poate la facelift!insa am inteles ca la 300.000 bate volanta cam urat,si nu neaparat trepideaza!revino cu documentatie ce ai facut,va fi de mare folos
numai bine!
ps .cat e o volanta cu masa simpla?creka diferenta e mare de la masa dubla la masa simpla!


Ce am pe masina este volanta flexibila care costa 500-700euro in functie de firma,am intrebat si afara-Germania pe unde am umblat. Am auzit diverse pareri-opinii,din multe cazuri mecanicii nu le desfac ci doar le schimba cu nou,eram foarte curios sa vad punctul slab-uzura,se reface. In cazul meu e simplu dar cred ca nu e la indemina oricarui posesor-omega sa o readuca la viata,experienta si ceva scule in dotare si rabdare,ma anunt si va scriu pina la echilibrare-final.
Cu masa dubla sint 2 modele,in functie de sarcina si diametru,arcurile sint pozitionate diferit.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
daca esti interesat eu am o volanta . dicutam si ne intelegem. radupalade78 id mess
Skip ads

  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am eu volanta ,ambreiaj,placa rulment,tot ce vrei! le dau ieftin rau, k masina va ajunge la fier in cateva saptamani. sunt tipla piesele, e din 97 2.5 td.
  • Serban Nicolae

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1995 25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
alcapone a scris:am eu volanta ,ambreiaj,placa rulment,tot ce vrei! le dau ieftin rau, k masina va ajunge la fier in cateva saptamani. sunt tipla piesele, e din 97 2.5 td.


Volanta cit costa/ Disc-placa -rulment le am noi
Preincalzirea-rezistenta atasata filtrului de motorina cit costa?
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
e ok 150 ron toate? nu stiu cat costa unele in magazin si mi-e si sila sa ma uit. eu cred ca 150 e un pret ok.
  • Serban Nicolae

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1995 25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
alcapone a scris:e ok 150 ron toate? nu stiu cat costa unele in magazin si mi-e si sila sa ma uit. eu cred ca 150 e un pret ok.


Pretul e ok,depinde in ce stare sint. daca poti pune o fotografie cu fiecare,le cunosc,ce arata la bord-km rulati?
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
maine ma duc sa le fac poze si le postez. da masina chiar avea 160000km. era din 97 si zace de catva timp ca nu mai avea acte.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR