Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Maryus_FCS

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, am un Opel Vectra B si doresc sa imi cumpar un set de jante noi aftermarket, si nu stiu exact ce sa cumpar, am gasit mai multe modele de jante pe 17 care arata foarte bine dupa parerea mea si care merg foarte bine cu cauciucuri de 215/45/r17 dar mi-a zis cineva ca balonajul mic al cauciucului va afecta directia iar aceasta se va defecta mai repede in timp si mi-a recomandat jante de 16 cu cauciucuri de 205/55/r16.
As dori sa stiu daca intradevar ce doresc eu imi afecteaza masina si in ce sens si care din cele 2 variante ar merita sa mi le cumpar. Va multumesc!
Skip ads

  • sorin_chiuzan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut....iti spun din proprie experienta....am cumparat opelu vectra c cu jenti de 17 cu 215/45...arata foarte bine masina, stabilitate buna, dar din pacate romania deocamdata nu are drumuri pentru cauciucuri cu balonu mic...orice gropita o sa o simti, in plus de asta balonul nu o sa poata amortiza nici un soc, toate acestea fiind simtite de brate, telescoape, arcuri, bucse, etc etc fapt care va conduce la un schimb mai des al acestora...
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sfatul meu este sa iti cumperi jante cu anvelope 205/55/16.
eu am cumparat masina (vectra b) anvelope 195/65/15 ,nu mi-au placut si am cumparat 205/55/16dupa un an am vazut unele 215/45/17 dupa o vectra c opc .super arata masina cu ele dar in 3luni sa dus caseta si pompa servo si iti rupe ficati pe drumurile astea este foarte rigida.
acum am revenit la cele de 205/55/16 vara si 195/65/15 iarna
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am fost in aceeasi situatie anul trecut cand am schimbat unul din seturile de 15 cu altceva mai mare. In perioada respectiva, erau la vanzare pe forum, mai multe seturi de 17 si un singur set de 16, toate din echiparea de serie. Am preferat sa platesc ceva mai mult pe cele de 16 si sa recuperez diferenta din anvelope decat sa iau de 17. Cele de 16 pierd putin la aspect si stabilitate dar castiga enorm la utilitate si costuri.
Skip ads

  • hellker

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am jante pe 17 pe vectra mea B1 echipate cu 205/45 si pe calibra am 215/40 r16 si sincer iti spun ca daca iti permiti sa mergi cu grija nu ai ce sa strici...ESTE ESENTIAL sa fii constient ca nu poti merge cum mergeai inainte(cu anvelope cu talon 50/55+) si atat timp cat tii minte asta si conduci intr-un mod care sa nu afecteze trenul de rulare al autovehiculului nu vei avea de schimbat casete de directii si sisteme de amortizare...daca te grabesti si nu faci/nu ai timp sa faci compromisuri pt rotile masinii tale atunci ramai la roti de dimensune redusa!
  • Maryus_FCS

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2010

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru sfaturi, am sa optez pentru jante de 16, vreau inainte de toate sa am masina confortabila si functionala, daca vroiam sa schimb piese des si sa am confortul unei carute ramaneam la dacia 1310....foarte probabil o sa mai revin cu intrebari despre vectra, sunt fan al tunning-ului iar aceasta e prima masina pe care vreau sa o modific....sper sa reusesc pe parcursul acestui an sa o termin.....nu dispun de fonduri fara limita si o fac pas cu pas. la capitolul jante m-am lamurit, inca o data multumesc celor care au raspuns.
  • alexone

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu merg cu Vectra mea cu 245/45/18'' de doi ani de zile si nu o menajez deloc. Nu a picat nimic pana acum legat de articulatii sau directie.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In 2 ani cred ca te-ai saturat de ele. Sau daca nu, te vei satura cand va trebui sa-ti schimbi anvelopele. In plus, pe vectra b nu s-au pus niciodata asemenea jante deci nu le va putea omologa decat cu eforturi foarte mari, care nu se justifica. Mie, la reprezentanta, nu mi-au dat si dimensiuni de 17 pe adeverinta de suplimentare a dimensiunilor pentru roti.
  • alexone

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat anvelopele si nu m-am saturat ... nu inca. Intr-adevar cu cat e janta mai mica cu atat ai talonul mai mare si confortul mai bun. Dar depinde de fiecare ce vrea ... look sau confort.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@alexone
Surprised Am vazut cam tarziu raspunsul la intrebare.
Care este atunci motivatia pentru care ai incercat sale schimbi daca nu fiindca te-ai saturat de ele?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR