Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • shtruckk

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 1.6XER 115CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Va supun atentiei urmatorul aspect:
as dori o comparatie intre aceste 2 motoare :
- astra h : 1.6 ECOTEC (115cp) EURO IV, Cuplu maxim=155Nm/4000rpm / demaraj 0-100 km/h = 11.7 s / Consum: urban=8.8 ; extra urban=5,3 ; mixt=6,2
- astra new : 1.6 ECOTEC (115cp) EURO V, Cuplu maxim=155Nm/4000rpm / demaraj 0-100 km/h = 11.7 s / Consum: urban=8.3 ; extra urban=5,1 ; mixt=6,3

Din posturile posesorilor acestui motor mi-am facut o parere, recunosc nu foarte buna, si ma cam face sa regert ca am ales acest motor pe astra h, in sensul ca majoritatea se plangeau ca e foarte puturos si unii izceau ca este si cam gurmand.Eu inainte am avut un kia ceed 1.4 (109 cp) si sper sa nu regret ca am trecut la opel.Am inteles de altfel ca s-a facut un update la soft cu o versiune mai noua si ca masina se misca un pic mai bine.
Acuma stau sa ma gandesc daca motorul mai sus mentionat este acelasi de pe astra new (desi este evident) si daca pastreaza neajunsurile celui de pe astra h sau daca l-au imbunatatit (desi din cate se observa s-a umblat la consum preupun pentru a indeplini normele euro V).
Voi ce ziceti?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai da, daca s-ar inventa motorul de 1.2 (taxe mici) 200 CP (sa fuga, mama lui) si care sa consume 0.5l/100 km ar fi perfect
Stimate coleg, daca te uiti nitel la ce turatii are motorul ala cuplul maxim si puterea maxima, probabil vei reusi sa iti explici cum se face ca alti posesori se mira de cat de puturos e motorul la pana in 2000 rpm (ca daca ii da mai mult, consuma). Si aia 115 CP tu din ce crezi ca ii scoate? din evacuarea sport?
Cu ecotec-ul asta nu m-am dat. In schimb eu am 1.6 8valve (84CP) , si am mai testat si 1.6 16 valve (105 CP), si pot sa iti zic ca:
- trage mai bine la turatii mici (cuplu maxim la 2700 rpm, versur 3500 sau cat e la celalalt)
- cel de 16 valve respira foarte frumos la peste 3000 rpm.
- al meu scoate, in acelasi regim de viteza (am numar maricel la pantofi) consum nitel mai bun la drum intins decat cel de 16 vlave
- cu cel de 16 valve, mergand la turatii mici (intre 1500 si max. 3000 rpm) am scos consum simtitor mai mic decat pe cel de 8 valve, dus in acelasi regim
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pe mine ma nedumiresc consumurile

si urban si extraurban e mai mic la astra new dar mixt iasa mai mic la astra h Laughing
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
stai linistit, ca nu is realiste.
la a mea consumul de drum intins e de 5.6, or something. Cel mai putin am reusit sa scot (la pe bune) 5.9. da' Am facut Brasov-Sibiu (130 km, perioada de fara semafoare, si drumul liber liber) in peste 3 ore. Hai multam, da' asa ma duc cu bicicleta...
Ca sa nu mai vorbim ca in oras am scos medie de 8.5 doar asta vara, cand era Clujul pustiu, si facem 10 km in 15 minute (semafoarele incluse). Si din astia 10, 3 sunt pe europeana (a 5-a, 80km/h, pilotul automat.... )
Acuma, ca a inceput scoala, si s-a nasulit vremea... trecem la regim normal. Adica peste 10. 11... 12...
Skip ads

  • Skybax
  • Suspendat
  • 74 mesaje
  • din 15 Mar 2009
  • Astra 2008 1,6 Ecotec 115 CP
  • Bucuresti
  • Skybax

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1,6 Ecotec 115 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu am 1.6 16v 115
media pe 4500 km este 8.2%
in treapta a 4a la 2000 rpm aprox 50 km/h consum 4.5 - 5.5 %
eu pe drum lung (340 km) am scot medie de 7.8% dar nu pot sa nu ii dau sa "pape"
in oras in conditiile in care se merge in bucuresti bara la bare poti varia intre 7 - 9 depinde cat de noros esti si pe unde te "impotmolesti"

in concluzie consumul iti reflecta si modul de a conduce

Intradevar motorul asta se simte mai bine de la 2.000 rpm in sus si reactioneaza mult mai bine

sper ca nu te astepti sa fie bolid ca nu ai ales bine motorul pt asta recomand varianta turbo 1.6 180 cp
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am motor Ecotec pe astra H Z16 XEP (105 cai) fac drumul Targoviste Comanesti (mai sus spre Ghimes) pe ruta Ploiesti - Buzau - Adjud - Onesti cam vreo 340 km cu 85-90 ron adica 22 - 23 litri de benzina adica scot media cam la 6.8 cu alergatura pe european de 120 constant pe pilot automat - 140 (rareori depasiri) iar prin localitati cam cu 100!
Sa mentionez ca este Astra H Caravan, 2 persoane in ea si ceva bagaje in potrbagaj, dar nu prea grele!
Ce pot sa zic, la inceput mi s-a parut ca imi consuma mult (o alergam mai rau ca inainte avusesem dacie) Smile dar acum m-am potilit asa la demarajuri bruste; mai lento asa pana ajunge la 120!
Acum vazand si alte pareri ale colegilor de forum eu zic ca e bine! are consumul de pe carte si acum motorul are 99 de mii la inceput cand am luat-o avea 52 de mii adica acum 2 ani
si mie
  • shtruckk

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 1.6XER 115CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Skybax : chiar nu am pretentii de la motorul asta sa zboare pe sosea, vreau doar sa fie macar ca fostul meu ceed, iar din consumul care mi-l spui tu in Bucuresti mi se pare prea bun, dar in fine, in conditiile in care altii se plangeau de 11, 12 l. Ce ma nelinistea pe mine la motorul asta, din spusele altor posesori, era faptul ca nu trage deloc pana la vrea 3000 si ceva rpm si daca mai dai si drumul la clima deja l-ai omorat de tot.Insa am auzit ca la reprezentanta se face un update la soft in urma caruia se imbunatateste raspunsul pedalei la acceleratie pe la vreo 2000 rpm, in alte cuvinte o face putin mai fasneata.
Sunt curios daca cineva dintre voi a facut update la soft si cateva impresii dupa.
In alta ordine de idei am inteles ca unele masini vin echipate cu butonul sport care ii da un plus de vivacitate, ma poate lamuri si pe mine cineva in ce consta diferenta cu acest buton sport, ce parametrii se modifica.
Oricum masina care am achizitionat-o este model 2008, varianta de echipare enjoy si ceva dotari suplimentare : pachetul enjoy +/scut metalic/proiectoare/vopsea metalizata negru perlat/radiocd mp3/jante otel cu aspect de aliaj in 5 brate si m-a costat 10.700E cu remat, sper sa fie fiabila asta e cel mai important pentru mine.
  • Skybax
  • Suspendat
  • 74 mesaje
  • din 15 Mar 2009
  • Astra 2008 1,6 Ecotec 115 CP
  • Bucuresti
  • Skybax

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1,6 Ecotec 115 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
la 3000 rpm trage nu ma plang dar ai putea sa vii si tu joia seara dupa ora 18:00 la polivalenta la intalnire asa afli mai multe.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR