Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In urma cu ceva timp, un coleg de forum, @89dam, tot ma stresa cum sa-si faca geamurile, ionizare sau folie. Oarecum eram si eu interesat de aceste operatiuni. Primul aspect in dilema erau banutii. Folie pentru caravan nu gaseam sub 500 lei, asta in conditiile in care faceam 2 masini. Aberant de mare pretul avand in vedere ca puneau un celofan pe geamuri fara sa le dea jos. Certitudinea ca erau omologate nu o aveam. Toti declarau sus si tare ca ale lor sunt omologate si ca ale altora nu. Adevarul este cu totul altul. Pentru ca o folie sa fie omologata si sa nu ai probleme cu politia, trebuie montata intr-un atelier agreat RAR care sa fie in termen de valabilitate(da, serviceurile auto au termen de valabilitate, RAR emite un certificat care este valabil X zile ani), iar folie sa fie o marca ce-i omologata RAR care la fel, sa fie in termen de valabilitate. In Dambovita nu am gasit atelier omologat si folie la un loc.

Din ce stiam de cand eram tanar(si nelinistit), in Pitesti, patria imbunatatirilor auto exista o firma, Send92 de diverse imbunatatiri auto(certificate RAR) si tamplarie PVC. Sun, raspunde o doamna, Rodica Durdui, ii povestesc problema mea, cum ca vreau ionizare, si o vreau ieftina, si venim mai multe masini. Pana la urma negociem la 350 lei de masina. Un pret acceptabil. Vorbesc cu colegul @89Dam, mai dau sfoara in tara, mai vrea si colegul de forum @PIF si inca un coleg de munca, mandru posesor de Logan. Revin cu telefoane la patroana de mai sus si facem o oferta de 300 lei de masina, spune ca ar fi ok, programare pentru sambata dimineata la 8,00.
Sambata de dimineata, de la 6,30 luam drumul pitestiului, o vectra caravan si una berlina, o astra caravan si un logan. Ajungem prevazatori acolo pana in ora 8. Ducem direct masinile in atelier, iar baietii destul de operativi se ocupa de ele. Nu intru in detalii ale procesului de productie pentru ca nu cunosc toti termenii, insa gasiti suficient la http://www.geamuri-ionizate.ro/ si

Ce pot spune e ca baietii de acolo au lucrat foarte bine si curat, incredibil de repede, durand cam mult doar procesul de ionizare la cuptor, aproximativ 1,30h, iar montajul a fost eficient. Va zic asta pentru ca nu a fost nevoie sa stam cu gura pe ei cum se intampla la alte ateliere. Pretul nu mi se pare deloc mare avand in vedere ca toate geamurile au fost date de pe masina si apoi puse la loc, luneta si unele laterale lipite ca din fabrica. Culmea, geamul meu de pe stanga nu se ridica deloc cum trebuie. Vad ca l-au reparat baietii fara sa le zic.
Pana la urma pretul final de masina a fost de 300 lei pentru caravan, 280 pentru vectra berlina, 250 lei pentru logan.
Placut impresionat am ramas nu numai de pret, ci si de atmosfera din firma, d-na respectiva, aka Rodica Durdui cautand sa ne explice toate detaliile. Nici angajatii nu au fost mai prejos. Culmea, nu am rabdat de foame, Send92 avand propriul fastfood unde gaseti mancare buna la pret rezonabil. Repet, atitudinea patronilor si angajatilor chiar te face sa te simti bine. Normal ca la aceste servicii, deja pretul e pe locul 2.
In plus, eram interesat de tamplarie PVC. Dar nu hotarat. Patroana de acolo mi-a aratat fabrica de tamplarie. Moderna, automata si eficienta. Daca sunteti din zona si vreti termopane, e alegerea potrivita.
Ca un aspect oarecum nefavorabil, voiam geamurile de pe fata mai inchise, am dat o mica spaga si oarecum s-a rezolvat. Spun asta deoarece geamurile de pe fata nu au acelasi efect de fumuriu ca cele de pe spate, dar sa nu uitam ca deja avem 30% din fabrica. Cu spaga cu tot probabil s-a mers la un maxim 45. Totusi diferenta dintre cele de pe spate si cele de pe fata este mare(dar aproape legala).

Ce am obtinut: Satisfactie pentru noul look al masinilor noastre, un certificat RAR cum ca suntem in regula. (Acu stiu ca o sa dati cu pietre, dar pe A1 parca masina fugea mai tare Laughing )
Ce am pierdut: Pe mine toata afcerea ma dus: 300 lei ionizare, 10 lei mancare, 50 lei motorina, 30 lei ciubuc acordat, total 390 lei. Probabil o sa mai pierd 3000 lei ca sa-mi pun termopane la balcon de la SEND92, deoarece au fost mai ieftini decat in DB cu 25% si parca lucrarea de la masina i-mi inspita incredere ca pot face fara probleme o banala tamplarie PVC
Inca o data ma declar foarte satisfacut de atitudinea celor de la Send92 fata de mine ca si client, cat si de lucrarea prestata.

Tot pe acesta cale le multumim baietilor din ClubOpel Pitesti pentru vizita de cutoazie si pozele de mai jos.

LE. Mai adaug niste poze. Cat de curand si cateva poze cu inainte si dupa.

Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Da intradevar sunt foarte multumit de lucrarea prestata de cei de la Send92 si nu ca as vrea sa le fac reclama dar sunt cu adevarat profesionisti. Au lucrat cu multa atentie si foarte ingrijit. Eu sunt mai pretentios dar chiar nu am avut ce reprosa.
Totul a decurs foarte repede si aici ma refer la demontatul si montatul geamurilor. Procesul de ionizare a durat cam 1h si 30 min.
Tot aici ne-am intalnit su cu colegii de forum din Pitesti cu care am schimbat unele impresii si care ne-au facut si o propunere de regionala insa urmeaza sa ne sfatuim si sa luam decizia finala.
Cred ca am luat o decizie buna si am scapat si de complexul folie vs ionizare.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Opelul meu tot la SEND,inca o Octavia tot acolo.Multumiti de rezultate,profesionisti. Ii recomand
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cum va ziceam, poze cu geamurile:


Pana la urma, ma declar inca o data extrem de multumit. A trecut ceva vreme de cand le am si a aparut deja nevoie de AC. Doar ca de cand cu geamurile, nu mai este asa stringenta. Mai exact, se simte ca in masina nu te mai arde soarele. Un mic minus, eu lampile spate le am cam negre, cand dau inapoi, noaptea, nu mai am vizibilitate buna, ci acceptabila.
Skip ads

  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Adendum..termopane si mai bune si mai ieftine gasesti la concurentul lor direct ADICON...Eu am avut probleme ultima oara cu balconul montat de Send acum 2 ani..intr-un final i-am pus sa vin sa si-l ia la pachet acasa Smile) si am facut la astia si mai ieftin .Cauta pe net ca-ci cred ca au pagina.

Cat despre ionizat sunt curios cum va aratapeste 2-3 ani mai ales la luneta.Eu am ramas adeptul foliei mai ales ca acum am facut si omologare individuala si asa am iesit cu doar 350 Lei.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca mai sunt doritori pentru ionizare sa ne strangem sa obtinem un discount... sau macar la folie.....
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa sti ca am un coleg la munca ce vrea opratiunea de ionizare. O sa vorbesc cu el.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
optez fie spre ionizare fie spre folie, important este sa ne strangem mai multi sa avem discount...
Skip ads

  • slysoft

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ionizare caravan. Maine dimineata la Pitesti. La 7.30 la Send 92.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De curios, acum ce pret mai au la ionizare?
  • slysoft

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:De curios, acum ce pret mai au la ionizare?


tot pe-acolo in jur de 300.
iti spun exact , maine, dupa ce aflu.
  • slysoft

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
320 lei usi spate . geamuri portbagaj.hayon
ionizate 60%
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ionizare geamuri auto la Send 92 Pitesti. Caut doritori. Pentru un sedan, adica 4 usi si luneta costa 350 lei. Cred ca daca ne strangem mai multi, pretul il putem negocia. Doritori?
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu e mai bine folie pana la urma?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Folia costa 300 - 500 lei. Adica la acesti bani gasesti ceva OK, autorizata si montata in atelier autorizat RAR. Pretul pentru asa ceva nu mi se pare justificat pentru un celofan ce in timp ace basici, crapa, se arde de soare.
Ionizarea costa putin mai jos, si la cat e de munca, pretul mi se pare justificat. Eu zic ca la Send chiar gasesti profesionisti. Am vazut masina cu folie montata, tot la ei, se pare ca procedura de lucru e la fel ca si la ionizare, insa o idee mai scumpa.
  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.Cu respect pot spune ca in urma cu 4 ani am ionizat dacia la Send 92.si la ora actuala dacia e in proprietatea fratelui,are parte de spalari la centre speciale cam la 2 saptamani si geamurile inca arata impecabil.
  • 17_adi

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cat ma costa oare sa imi ionizez si eu masina?
un astra g
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Undeva la 280-350 lei toata masina. Nu am sunat inca, pentru ca pana acum suntem doar 2 si nici $ nu prea am disponibil.
  • 17_adi

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
nici eu nu am disponibil acum,poate undeva in mai ,,sa vad...deocamdata trebuie sa schimb cauciucurile si schimbul de ulei..oricum ms pt raspuns
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ma pregatesc de o vizita pe joi, 19 apr, sa ionizez geamurile de echipeaza masina de la semnatura.
Doritori?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR