Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • americanul113

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Movano 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am um opel movano 2.2 cu 15 .000 km, si vreau sa stiu mai exact la cati km se schimba distributia si... ce mai e nevoie . multumesc
Skip ads

  • eme5543

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,eu am un vectra B,cred ca pe la 60.000 dar mai sigur pe la cinzeci si ceva poti sa o schimbi.,
  • placere

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai ar cam fi doua variante:
1. sa-mi dau si eu cu parerea
2. sa vedem ce spune documentatia

Deoarece consider ca e mai bine sa vedem ce spune documentatia atasez info pentru primele 3 revizii adica 40, 80 si 120k


hai spor la km si fara politie ca de obicei incurca circulatia
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
placere a scris:Pai ar cam fi doua variante:
1. sa-mi dau si eu cu parerea
2. sa vedem ce spune documentatia

Deoarece consider ca e mai bine sa vedem ce spune documentatia atasez info pentru primele 3 revizii adica 40, 80 si 120k


hai spor la km si fara politie ca de obicei incurca circulatia


Totul ar fi bine si frumos daca astea ar putea fi aplicate si in mocirla asta de tara in care inca traim... dar la noi reviziile se fac dupa cum are dealerul sau importatorul chef, asadar gasiti in limba romana si pe site-ul Opel Romania, .... nu prea cred ca este asa ceva.... oare de ce?
Skip ads

  • mih0077

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2002 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am schimbat distributia la opel astra 17 dti la opel , madrid si mia dat 150000km garantie ,ponpa de apa ,pompa de ulei si kit complet ma ajuns 1100 euro
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mih0077 a scris:am schimbat distributia la opel astra 17 dti la opel , madrid si mia dat 150000km garantie ,ponpa de apa ,pompa de ulei si kit complet ma ajuns 1100 euro

da frate stii cum e vorba aceea, dai un ban dar stai in fata..ai dat 1100 de euro dar iti dai seama cat timp ai garantie...
eu am dat 1200 lei si am primit garantie doar un an jumate sau 40.000km( dar la mine fara pompa de apa si cea de ulei)
  • firetechpro

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1997 X 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2010

  • Mesaj Privat
dupa cate stiu eu, kitul de distributie (cel putin curea si role) se schimba la noi la 60.000 km. multi producatori dau 60.000 km garantie pe distributie. iar cei de la service, dupa cum mi-au spus, iti vor da aceeasi garantie pe care o au piesele, deci cat iti da producatorul.
daca insa iti iei kitul de distributie original, poti sa ai garantie chiar dublu, adica 120.000 km. un prieten si-a luat o anumita curea si avea 60.000, insa nu a montat-o. si-a luat apoi o curea originala care era garantata 120.000 km. ai grija insa la service si spune-le despre ce e vb inainte sa iti faca schimbul. daca nu iei piesele de la ei, s-ar putea sa nu vrea sa iti dea garantie. mie mi s-a intamplat, si bineinteles ca nu am mers acolo sa o schimb. si culmea ca si ei ar fi luat piesele din acelasi loc de unde le-am luat eu, insa ei sunt interesati si de vanzarea pieselor.
de exemplu, pe vectra-ul meu, prima data a fost schimbata distributia la 90.000 km. acum are ceva peste 150.000 si vara asta vreau sa o schimb.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
FONFAILA2010 a scris:distributia la opel astra 17 dti la opel

ce e cu distributia la 1,7 dti? sau tu ai motor de 17? Very Happy
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
firetechpro a scris:daca insa iti iei kitul de distributie original, poti sa ai garantie chiar dublu, adica 120.000 km. un prieten si-a luat o anumita curea si avea 60.000


Ce inseamna piese originale? Cele care au aplicate sigla producatorului pe ele? De fapt sunt produse tot de un furnizor (Continental, Gates, Valeo, Luk, etc.), culmea pe aceeasi linie de productie (am vazut, nu doar am auzit), doar ca la final o parte au regim de OEM (GM, VW, etc.), se aplica stanta coresponzatoare si se trimit la producatorul de masini, iar la restul se aplica sigla producatorului si se trimit la magazinele de piese auto. Tehnologia de fabricatie e aceeasi, materiile prime sunt aceleasi si nu cred ca doar o sigla poate sa garanteze numarul dublu de kilometri.
  • firetechpro

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1997 X 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ksr00 a scris:
firetechpro a scris:daca insa iti iei kitul de distributie original, poti sa ai garantie chiar dublu, adica 120.000 km. un prieten si-a luat o anumita curea si avea 60.000


Ce inseamna piese originale? Cele care au aplicate sigla producatorului pe ele? De fapt sunt produse tot de un furnizor (Continental, Gates, Valeo, Luk, etc.), culmea pe aceeasi linie de productie (am vazut, nu doar am auzit), doar ca la final o parte au regim de OEM (GM, VW, etc.), se aplica stanta coresponzatoare si se trimit la producatorul de masini, iar la restul se aplica sigla producatorului si se trimit la magazinele de piese auto. Tehnologia de fabricatie e aceeasi, materiile prime sunt aceleasi si nu cred ca doar o sigla poate sa garanteze numarul dublu de kilometri.


posibil sa ai dreptate, nu zic ca nu. eu stiu doar situatia reala si faptul ca pe cureaua originala i-au dat garantie 120.000 km. si da, banuiesc ca aia inseamna piesa originala, cea care are sigla producatorului, sau daca o cumperi de la producator (de exemplu curea de distributie originala opel, chiar daca persoana la care ma refeream nu are opel, dar nu asta e important). e foarte probabil ceea ce spui tu, ca producatorul sa aiba aceeasi curea sau aceeasi calitate, dar poate ca ei isi asuma o garantie de ..un anumit numar de km. majoritatea se pare ca o schimba aici in tara la 60.000. dupa cum spuneam, cureaua mea a fost schimbata la 90.000. nu sunt expert in piese si chestii de genul, asa ca nu pot da un sfat de expert. incercam si eu sa dau anumite informatii Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR