Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
la multi ani ! rog pe cei care pot oferi cateva pareri s-o faca . Vreau sa-mi iau un opel corsa 1,3 an minim 2004 si mi s-a oferit posibilitatea de-a merge in germania cu cineva care aduce masini la comanda, intrebarea pe care o pun: se merita acum ,ca stiu ca inainte se merita,sa bat drumul pana acolo sa-mi iau o masina? sau s-o iau din tara inmatriculata sau neimatriculata. Cand zic daca se merita ma refer la pret ,etc. Pretul final al masinii incluzand.,. cheltuiala mea dus intors germania este mai mic oare decat daca as lua-o din Romania?multumesc
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca iei masina din Germania o sa ai surpriza sa te coste mai mult decat una de aici. Iti dau un exemplu ca sa intelegi ce vreau sa zic: opel astra 1.7 dti, fara accidente, 130.000 km te va costa in Germania X eur + drumul + inmatricularea. "Aceeasi" masina va costa in romania X/2 eur. De ce? Pt. ca in romania nu se circula asa mult ca in Germania, deci km muuult mai putini; in romania nici o masina nu a fost implicata in vreun accident; in romania nimeni nu a schimbat nimic in afara de consumabile; in romania toti vindem masinile in stare perfecta pt. ca e criza... tot in romania nici o masina nu are mai mult de 200.000 km (nici o masina nu merge atat... pe la 130.00 km e normal sa cedeze motorul)
Daca iei un junghi de la bisnitari nu se aplica nimic din ce am zis eu pt. ca bisnitarii au 3 perechi de c**** si pot cumpara masini bune la pret de nimic pe care le vand in pierdere. Toti!
Hai noroc! Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Rezumat la postul de mai sus...s-ar putea sa iesi un pic mai scump daca ti-o iei singur, dar stii ceea ce iei; ai sanse considerabil mai mari sa iti iei o masina nemanarita (daca te feresti de arabi, turci...romani Smile). Daca nu ma insel, de la parcurile de auto iei si vreo 3 luni garantie (bine, ca nu prea merita sa mergi in Germania pt orice fleac) si este posibil sa iti faca si revizia in acelasiu pret, ceea ce in tara te-ar mai duce la vreo 1200-1500 lei (la diesel).
Daca omu se ofera sa te consilieze (moca) pe tot traseul (adica sa si gaseasca locuri de cazare convenabile+parcuri auto serioase), eu nu as mai sta pe ganduri, in locul tau.
  • zero_cool

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am cumparat opel 1,7 dti 2001 cu 6000 euro(cand era euro 35 800) avea 119000 km adus din germania ma costat 630 euro inmatricularea,avea RAR si ITP facut eu am mai platit asigurarea si altele.in pricipiu mi-a convenit ca am luat-o de la un cunoscut si nu am luat teapa si inca sunt incantat de ea.practit e convenabil sa te duci si tu acolo poate gasesti ceva mai bun si daca o cumperi tu stii exact cu cat o iei asa daca o aduce el iti ma pun ceva la ea.parerea mea si sfatul meu ar fi sa te duci tu in germania
Skip ads

  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
multumesc celor ce au postat
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mai astept pareri multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cea mai buna idee este sa cumperi din tara una care a fost luata de aici noua, ai revizii la 15,000km, nu e alergata ca cele din vest ca romanul cumpara diesel si il freaca la drumuri scurte, ai istoric mai palpabil si se poate afla (inclusiv de la Politie daca ai pile), pretul la sfirsit mai bun. Alta treaba e ca romanul te lasa sa testezi masina pe cind neamtul nu, deci nu tester, nu stand frinare, nu elevator, maxim o proba de drum de 1km daca pupi.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
merita sa te duci daca cunosti limba si ai timp si bani sa cauti. La fel, merita sa te duci daca ai gasit deja masina si omul te asteapta. In cazul tau, daca ai incredere in cel care s-a oferit sa te ajute si pretul cerut pentru ajutor iti convine "do it". Sfatul meu este sa bati palma cu persoane fizice (anunturi din ziare locale) care au masina cu cartea de service la zi. bafta.
  • mihaibbb

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
super tare Germania merita Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic ca daca ai pe cineva acolo, merita... Doar ca trebuie luat de acolo de unde (teoretic) ia si autohtonul, adica de la nemti, nu de la rusi, turci, etc, etc.
O ocazie buna ar fi daca ai gasi o "flota" de cateva masini identice (de la firma) sa ai de unde alege.
Ultima data cand am fost (zona Koln) am vazut 5-6 Corsa 1.3CDTI albe, la acelasi garaj. (eram la neamuri, nu la cumparaturi, dar curios din fire)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR