Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De curand am achizitionat o Astra-F din '94, foarte bine intretinuta atat tehnic cat si estetic. Am dat 4000Euro pe ea si sunt f. multumit. E dotata cu ABS, airbag, SRS, trapa, servo. OK
Am totusi o problema: becul rosu de la bord ce reprezinta airbag-ul sta tot timpul aprins. Cand pun contact se aprinde, la un moment dat se stinge, apoi iar se aprinde si sta asa... E un cod de eroare memorat in calculator (nu in ECU)...se poate reseta intr-un fel calculatorul? Este ceva defect? Cand sta acel martor de bord aprins mai functioneaza airbag-ul? (eu nu cred dar nici nu vreau sa vad).
Multumesc!
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cand ala sta aprins la revedere airbag, la masinile noi de exemplu, becu ala sta aprins daca nu iti pui centura. La astea noi, daca nu iti pui centura airbagurile nu sar. Incearca poate o fi chestia asta, daca nu , din cate stiu eu, computeru de airbag e undeva sub scaunu de la sofer. Bineinteles, cum are ECU-u testu cu agrafa, probabil ca se poate testa si computeru asta si ce coduri da, prin aceeasi mufa ISO de la motor, unde ai testele pt injectie, alarma din fabrica daca ai, traction control daca ai, ABS, computeru de bord sau in cazu tau airbag
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mufa OBD am vazut-o sub volan: OBD I. La motor nu am vazut nici o mufa..unde ar trebui sa fie? Nu stiu daca am control al tractiunii
Apropos de testul cu agrafa: se refera cumva la resetarea ECU-ului? Daca deconectez bateria nu se reseteaza? Cum se foloseste agrafa?
Problema e ca nu prea imi convine ca nu merge airbag-ul...de fapt ce nu merge? sistemul electronic ce controleaza sistemul din volan? sau chiar sistemul din volan? Ca sa stiu ce trebuie schimbat (reparat) eventual...
  • cortez

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2005

  • Mesaj Privat
mai intai de toate vezi daca ai airbagul!
  • jooe
  • *
  • 15 mesaje
  • din 03 Mai 2006
  • Astra 1998 x16xel
  • caras-severin
  • jooe

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: caras-severin
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut si eu nu am demul un opel astra din 98 si si am aceiasi problema casi tine eu am fost la astia si mi-au pus masina pe tester si nu a mai stat aprins pina azi cind a reaparut problema si nu as mai da inca atitia bani sa ma duc din nou la astia ,daca aflicum se poate rez te rog sa ma anunti si pe mine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR