Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • parabellum

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nici un subiect, asa ca propun eu aici sa postam procedurile complete (cu acte necesare,pasi, adrese, preturi,etc. ) de inmatriculare a unei masini noi pentru cit mai multe judete.
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Hai ca o sa incerc eu sa fac un mic / mare rezumat la aceasta problema.
Deci, sa incepem :

Inmatriculare Masina NOUA pentru PERSOANE FIZICE doar in BUCURESTI

Epilog :

De primele detalii va scutesc, pentru ca dealer-ul se ocupa el de cartea de identitate si securizarea acesteia, precum si de inmatricularea masinii cu numere rosii.


Episodul I

Intocmirea actelor pt inmatriculare. FISA DE INMATRICULARE si CERERE INMATRICULARE (trebuie completata de viitorul proprietar). Se poate face la orice caravana care se afla pe langa Udriste. Pot sa va intocmeasca acolo tot dosarul daca aveti Factura Fiscala a masinii si polita RCA. Costul nu depaseste 20 RON ( copii xerox, fisa etc).

Episodul II

Punerea pe rol a autovehiculului la CIRCA Financiara de care apartine noul proprietar. Pt Sectorul 2 de exemplu, se afla la Gara Obor, pentru Sectorul 5 se realizeaza pe la Kogalniceanu, restul ar trebui sa stiti voi.

Ce acte trebuie sa plimbati dupa voi

    1) copie FACTURA de achizitionare a autovehicului
    2) copie act de identitate al noului proprietar
    3) fisa de inmatriculare (asta se ia de la orice centru de langa caravana de pe langa UDRISTE)


Se completeaza o cerere la fata locului ( vi se da de la ghiseu sau de la orice caravana de pe langa Udriste ) si pe copiile XeroX se scrie "conform cu originalul " si apoi semnati ).


Partea IV

Achitarea taxelor la ORICE unitate CEC - mai putin pentru sectorul 2, care anul trecut accepta numai la POSTA ( de ce oare ? )

Ce taxe :

    1) TAXA CERTIFICAT INMATRICULARE 30 RON
    2) TAXA INMATRICULARE 52 RON
    3) Achitarea impozitului pt autoturism-vreo 17 RON

PASTRATI TOATE CHITANTELE CA VA TREBUIESC ANEXATE IN ORIGINAL SAU COPII LA DOSAR-ul DE LA MILITIE ( pardon, Politie )


Episodul V :

Daca nu aveti deja , Intocmirea politei RCA

Episodul VI :

Depunerea la giseul inmatriculari de la Udriste a dosarului, insa inainte de-a va aseza la coada, platiti taxa de numere la Casieria de la UDRISTE , unde tarifele sint de 29 RON - Numere la plesneala, sau 49 RON - Numere asa zis, preferentiale . A se pastra Chitanta si a se adauga la dosarul pe care deja il aveti in brate. Inarmati-va cu muuuuulta rabdare, un mp3 player, un telefon cu jocuri, calm .. foarte mult calm, si apoi luati-va o coada .

Asezatul actelor in dosar, pentru ca nea politistul de la ghiseu le stie ca pe o poezie, iar daca nu-i iese dupa lectia invatata, se pierde si uita ce ai, si ce nu ai :

    - CARTE IDENTITATE VEHICUL
    - FISA INMATRICULARE CU VIZA ADMINISTRATIEI FINANCIARE
    - CERERE INMATRICULARE
    - COPIE XEROX RCA + ORIGINAL
    - CHITANTELE CEC SI COPII PENTRU CA RAMAN LA Ei
    - COPIE CARTE IDENTITATE VEHICUL
    - COPIE FACTURA FISCALA DE ACHIZITIE AUTOVEHICUL SAU CONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE (TREBUIE SI ORIGINALUL PENTRU CONFRUNTAREA CU COPIA)
    - COPIE BULETIN SAU CARTE IDENTITATE PROPRIETAR


ULTIMA FRONTIERA :

Dupa vreo 2 - 3 zile, mergeti sa va luati actele de la UDRISTE, dar sa aveti la voi buletinul sau CI, chitanta prin care dovediti ca ati platit numerele. Nu va faceti griji pentr placile nu cunere rosii, pentru ca pe acelea o sa le dati la dealerul de unde ati luat masina.

Acum, o sa primiti placile cu numere, avand o calitate cat se poate de romaneasca, in sensul ca s-ar putea sa va "pierdeti" numerele la prima ploaie / balta / Spalare , dar si talonul si prezervativul in care sa il tineti !!!

ATENTIE ! Sa VERIFICATI CORECTITUDINEA DATELOR INSCRISE IN TALON, SI MAI ALES SA VERIFICATI NUMARUL DE INMATRICULARE DIN TALON CU CEL DE PE PLACI !!!!


Sa aveti cat se poate de multa bafta si nervi de otel inoxidabil Smile
Daca am uitat ceva, ii rog pe cei care stiu mai multe sa faca bine sa ma corecteze ... Laughing
  • elvinm

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Aplicabil pentru inmatricularea unei masini noi in Constanta
Am scris toate acestea pentru ca mi se pare o procedura foarte greoaie si efectiv alergi de innebunesti chiar daca stii unde sa te duci.
In cazul in care nu stii pe unde sa alergi... este mult mai greu.
Va mai sfatuiesc sa umblati cu toate actele originale la voi ca sa le aveti tot timpul la indemana.
Imi cer scuze daca am mai uitat cate ceva.

De la dealer am primit:
- cartea de identitate a masinii
- o autorizatie de circulatie provizorie
- pentru a putea lua numerele provizorii am facut o asigurare RCA de numai o luna ceea ce este o greseala avand in vedere ca pentru inmatricularea masinii iti trebuie o asigurare RCA de minim 6 luni.
Pasul 1:
- mers la RAR (iesirea din Constanta spre Valul Traian) unde trebuie sa ai o copie a cartii de identitate a masinii care va ramane la ei si un formular de cerere care se cumpara de la copiatorul de la poarta de intrare in RAR
Completezi formularul conform modelului si dupa ce platesti 194.000 lei la casierie ti se aplica folia de secretizare pe cartea de identitate si primesti abtibildul care se aplica pe numar si mentioneaza data urmatorului I.T.P.
Pasul 2:
- te duci la biroul de inmatriculari (pe b-dul Mamaia, cand vii dinspre b-dul Tomis si treci si de str. Mircea cel Batran, la 2-300 de metri pe dreapta)
Vizavi de acest birou este un centru de copiat unde iti pot intocmi fisa de inmatriculare (costa 70.000 lei si se bate la masina), iti cumperi formularul de cerere de inmatriculare si iti tragi la xerox factura de cumparare a masinii (2 exemplare), cartea de identitate a masinii (2 ex.), cartea de identitate a proprietarului (2 exemplare) care iti vor trebui mai tarziu).
Pe formularul de cerere de inmatriculare sunt mentionate documentele de care ai nevoie pentru inmatriculare.
Chiar langa biroul de inmatriculari este biroul de tamponari usoare (cu intrarea de pe b-dul Mamaia unde poti plati primele taxe: una de 520.000 lei si una de 300.000 lei.
Pasul 3:
- te duci la Trezorerie (de ex. pe str. Mircea cel Batran, in spatele Liceului Mircea cel Batran) si platesti taxa de prima inmatriculare (in cazul meu 5.530.000 lei)
Pasul 4:
- Te duci la filiala administratiei financiare de care apartii. completezi un formular, declari masina si platesti impozitul pentru ea (in cazul meu pana la sfarsitul anului aproximativ 184.000 lei).
Pe fisa de inmatriculare veti primi stampila de la administratia financiara.
Pasul 5:
- daca nu ati facut RCA pe minim 6 luni de zile, trebuie sa faceti.
Cea mai ieftina oferta pe care am gasit-o a fost BCR Asig - 2.128.000 lei pe un an.
Pasul 6:
- avand toate documentele si taxele platite (trebuie sa aveti toate chitantele la voi) mergeti din nou la biroul de inmatriculari (pe b-dul Mamaia) completati cererea de inmatriculare.
Daca vreti un numar preferential mergeti prima data la acest ghiseu si pentru el platiti 850.000 lei (nu stiu cat este pentru numar la intamplare).
Apoi cu numarul ales, va asezati la coada la ghiseul de primire acte unde trebuie sa aveti:
1. Cererea de inmatriculare
2. Cartea de identitate a masinii original si copie
3. Fisa de inmatriculare cu viza administratiei
4. Asigurare RCA original si copie
5. Factura masinii original si copie
6. Buletinul sau cartea de identitate a proprietarului original si copie
7. Chitantele de la toate taxele pe care le-ati platit
Pasul 7:
- a doua zi dupa ce am depus aceste acte am ridicat numerele, cartea de identitate a masinii si certificatul de inmatriculare al masinii (talonul). Ca sa le puteti ridica nu uitati chitanta prin care dovediti ca ati platit numerele.

Ce mi se pare complet aiurea este taxa de prima inmatriculare, aceasta taxa fiind cam jumatate din restul cheltuielilor de inmatriculare in cazul meu.
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cei din Bucuresti - si mai ales pentru cei din Sectorul 2.

1. Administratia finaciara are mai multe puncte de colectare a taxelor si impozitelor si sunt in functie de strada unde ai domiciliul.
Unii sunt la Gara Obor altii pot fi pe str. Glinka (prin spate pe la dinamo). sunati intai (am sunat de vre-o 5 ori si la diferite ore inclusiv in afara programului si mi s-a raspuns de fiecare data si mi s-au dat informatii) si vedeti de care punct apartineti.

2. Cei care nu s-au nascut in bucuresti si au de curand domiciliul in Bucuresti veti avea probleme la trezorerie. nu sunteti in baza de date si deci nu puteti plati taxa de prima inmatriculare. trebuie iar sa sunati la admin fin si sa intrebati unde anume in acel sector va poate baga in baza de date. Io de exemplu am fost trimis de pe bul. ferdinand (la iulia hasdeu) la trezo de pe Rosseti nr. 39 (pe langa cinema patria) si acolo am fost introdus in sistem si am platit.

3. placutele s-au scumpit. pt numere la nimereala am platit 40 lei - ma interesez si fac edit cu cele preferentiale.

4. nu mai sunt ghisee speciale - (12, 13) - cum am vazut in cateva posturi. acum dupa ce ai toate actele (civ original si copie, cererea inmatriculare, fisa inmatriculare vizata de admin fin, chitantele de la cec, chitanta de prima inmatriculare, copie RCA, copie decl vamala (daca e masina noua de la dealer nu trebuie legalizata), copie buletin (daca nu aveti asta cred ca v-o fac si politaii de la ghisee) ) te asezi la oricare din ghiseele 6 - 20 si acolo dai si actele si platesti si numerele.

5. taxele de 50 si 32 ron se poat plati si la CEC - nu conteaza care

6. impozitul auto nu trebuie platit atunci - ai la dispozitie pana pe 30 luna viitoare ca altfel intri pe penalizari - da nu trebuie la inmatriculare.

7. o data depuse actele se vine dupa 24 ore (a doua zi) la ghiseul doi cu buletinul si chitanta si se ridica numerele

8. depunerea actelor si ridicarea numerelor nu o poate face decat titularul cu buletinul.

9. pemtru cei care nu sunt din bucuresti dar vor sa o inmatriculeze in bucuresti cand se duc la admin financiara trebuie sa se duca cu un proprietar de spatiu locativ care sa dea declaratie ca accepta ca impozitul de la mashina sa fie platit de la adresa lui - motic - admin fin la fiece inceput de an trimit plic cu cat e impozitul pe mashina si cand trebe platit la sediul lor - si deci tre sa aiba unde sa il trimita.

10. pentru calcularea taxei de prima inmatriculare vizitati http://www.mfinante.ro/calc...xe/taxa_auto.html - faceti un print la pagina si imreuna cu civ-ul la trezo se rezolva imediat.
cam atat. nu prea sunt in ordine - asa mi le-am adus aminte.

pasii mari ii stiti:
1. rar - daca nu o face dealerul
2. udriste - pt fisa si cererea de inmatriculare
3. admin fin - pt calcularea imp auto si vizarea fise de inmatriculare
4. cec - pt taxele de 30 si 52 RON
5. trezo pt taxa de prima inmatriculare
6. udriste pt depus actele.
7. udriste pt ridicat si numerele.

ca sa le rezolv pe toate mi-a luat fix 3 ore la ora de varf si mers o bucata pe stefan cel mare... stat efectiv la cozi si ghisee (nu am gasit nicaieri cozi) 1 ora - restul deplasari intre diferite sedii...

daca aveti intrebari mihail.dragoi@bcr.ro
Skip ads

  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
mihail.dragoi a scris:
9. pemtru cei care nu sunt din bucuresti dar vor sa o inmatriculeze in bucuresti cand se duc la admin financiara trebuie sa se duca cu un proprietar de spatiu locativ care sa dea declaratie ca accepta ca impozitul de la mashina sa fie platit de la adresa lui - motic - admin fin la fiece inceput de an trimit plic cu cat e impozitul pe mashina si cand trebe platit la sediul lor - si deci tre sa aiba unde sa il trimita.


Exista aceasta posibilitate? Sa-mi inmatriculez masina in Bucuresti chiar daca nu sunt de aici? Stie cineva mai multe, cum ar fi daca am nevoie de mutatie sau viza de flotant pe o adresa din Bucuresti?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Inmatricularea se face in judetul pe raza caruia isi are domiciliul declarat solicitantul (adica adresa din buletin). Este suficienta si necesara viza de flotant in cazul domiciliului in alt judet.
  • simona

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z17TL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Inmatricukarea unu Opel astra classic combi , an fabricatie 2007, de 1.7 diesel costa in brasov 1600,00 ron.
  • omar

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut !
Am cumparat un Opel cu numere de Germania - fostul proprietar fiindu-mi prieten. stie cineva sa-mi spuna procedura de inmatriculare, pentru ca toate actele sunt, fireste, in germana ?
Skip ads

  • mihai.c

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare eu sunt nou pe aici,debea azi am intrat si eu aici,am si eu o intrebare pentru cineva care stie daca imi expira nr provizorii pe data de 21 dec -pot sa le mai prelungesc?
  • coitus

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
DAR pentru persoane fizice autorizate? In ce categorie se incadreaza ? Fizice sau Juridice? SAU E O ALTA CATEGORIE ?
  • corsarul rosu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008 1.2 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Masina noua (2 saptamani) IASI- de la G&P
1.Daca Cartea de Identitate a vehic.. are pe ea o folie ( stanga sus ) si niste stampile (omologare? ) mai trebuie mers pe la RAR sau se trece la pasii urmatori (care or fi aia prin IASI..?) ?
Oricum am incercat azi sa incep actiunea "inmatriculare"dar nu am reusit sa gasesc un loc de parcare pe o raza de 1 km in jurul primariei asa ca voi incerca de luni.
2. Merita sa dau 2 milioane unuia care sa-mi rezolve toata treaba ?( el se lauda ca vine cu numerele in dinti intr-o zi lumina)
  • adragos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2007

  • Mesaj Privat
corsarul rosu a scris:( el se lauda ca vine cu numerele in dinti intr-o zi lumina)

DOAR daca nu vrei numere preferentiale. Ti se da talonul pe loc (sau in termen de 1-2 ore)
Altfel, trebuie sa astepti Wink

Cel putin asa se intampla prin Targoviste
Skip ads

  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai trebuie sa mergi la RAR.
Am depus dosarul la Politie joi la ora 14 si vineri la aceeasi ora am avut numerele preferentiale. Cost: 85 RON.
  • Cata34

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult tuturor celor care au oferit explicatii extrem de utile in acest topic!

Acum, in iulie 2008, ce ar fi diferit (sau nou) fata de ceea ce era in 11 mai 2006, cand a fost dat primul raspuns? Sunt diferente mari?...
Eventual, daca se poate, va rog "personalizati" raspunsul pentru Cluj... Sau, nu e cazul?... Rolling Eyes

Eu acum astept masina (Opel Astra modelul H, dotarea "Enjoy"), iar dealerul mi-a comunicat ca vine dupa 15 iulie 2008.

Multumesc pentru raspunsuri, anticipat.
  • defero

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 z13dth 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
- cata34, daca ti-ai scos masina, sint si eu interesat ( crisdefero@yahoo.com ) de "traseu" ! iti multumesc din suflet Smile - deoarece nu avem 10 posturi nu poti trimite mp Sad
- multumesc !
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sa nu uitati de securizarea la RAR a cartii de identitate! Este foarte important.
Am vazut ca nu s-a zis nimic de treaba asta.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pentru inmatricularea definitiva a unei masini noi, de la dealer, este neaparat necesar de facut pasul cu numere provizorii?
Nu merge sarita aceasta etapa? Nu-i vad rostul. Numai in cazul in care omul nu are cu ce sa se miste, dar daca are? Se supara dealerul daca mai sta masina o zi-doua la el?
  • cristibax

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3 TDCI -ECOTEC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mihdoi a scris:Pentru inmatricularea definitiva a unei masini noi, de la dealer, este neaparat necesar de facut pasul cu numere provizorii?
Nu merge sarita aceasta etapa? Nu-i vad rostul. Numai in cazul in care omul nu are cu ce sa se miste, dar daca are? Se supara dealerul daca mai sta masina o zi-doua la el?


Eu , cand m-a chemat dealerul sa-mi iau masina, aceasta avea deja numere provizorii, (pe care le-am platit).
Si RCA facuta pe un an intreg .... asa ca ....
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Te cred, dar eu am adus in discutie cazul unui tip care-si cumpara Logan Laughing si caruia dealerul i-a zis sa-si ia mai intai nr provizorii... Rolling Eyes
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am aflat raspunsul: se poate, dar nu le convine sa tina masina in parc pana fac cartea de identitate.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR