Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza subiectul deoarece am cateva modificari sport.Cineva mi-a zis ca e foarte posibil sa am chip tunning.Am suspensiile sport(Amortizoare Koni reglabile,arcuri H&H),am omologate in certificat gume 215/50/15,am bara din aceea stabilizatoare de s-a mai discutat,si mai scrie si MOTOR SPORT.Cred ca ar trebui sa citesc harta ECU-ului dar nu am posibilitati.Alte solutii?
Skip ads

  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
dyno? dai 2 milioane pe test si afli daca ai puterea crescuta. cred Smile
  • ebh

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
e 1mil dyno la mastertuner. da' problema e ca asta nu iti spune daca ai sau nu chip tuning. nu stii puterea orignala a masinii (NU cea din carte)
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mda. dar daca are cu peste 5 la suta din kW trecuti in talon ... Twisted Evil Cool
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
a mea are chip la motor, partea de hard este pusa pe baterie, iar pe tester se vede ca i-a fost modificat softul.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
As vrea sa ma lamuriti daca se poate ce reprezinta "chip tunning"? ce stiu eu este ca iti cresc ceva cai in +, altceva nu mai stiu adica creste consumul, trebuie modificat alt ceva la masina?
C-am care ar fi dezavantajele-avantaje?
Am vb pe mail cu niste persoane care fac asa ceva au zis ca au sedii in Buc. si Cluj si ca la masina mea ma costa 150 euro. Intreb pt ca nu stiu daca merita 150 de euro investiti???
multumesc
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
dady_vale a scris:As vrea sa ma lamuriti daca se poate ce reprezinta "chip tunning"? ce stiu eu este ca iti cresc ceva cai in +, altceva nu mai stiu adica creste consumul, trebuie modificat alt ceva la masina?
C-am care ar fi dezavantajele-avantaje?
Am vb pe mail cu niste persoane care fac asa ceva au zis ca au sedii in Buc. si Cluj si ca la masina mea ma costa 150 euro. Intreb pt ca nu stiu daca merita 150 de euro investiti???
multumesc


depinde f mult de motorul pe care il ai..la cele mai slabe, si fara minimul necesar adica admisie si evacuare sport, eu zic ca dai banii degeaba..oricum din cate vad ai un 1.6 pe astra caravan..sper sa nu ma insel, dar 1994..ai cel mult 90cp parca..nu stiu daca nu cumva e fostul 1.6 care era si pe vectrele A, la inceput, pe carburatie..iar pe astra pe injectie, oricum la un astfel de motor probabil ca vei castiga in jur de 5-10cp maxim chiar cu admisie si evacuare sport..repet e parerea mea si chiar a unora care iti ofera astfel de reprogramari ale chip-ului de injectie (pt ca trebuie facut pt fiecare chip in parte, nu exista plug&play, adica iti da chipul in cutie si , gata merge..ci trebuie realizat un chip in functie de cel original)..oricum..trebuie sa ai mare grija..pt ca acel cineva care face reprogramarea trebuie sa stie ce face..altfel mai rau iti reduce performantele sau chiar si mai rau...

pretul mi se pare cam prea bun..acum nu stiu, eu nu am gasit sub 200euro si oamenii (din CT) mi-au atras atentia ca la 1.8ul meu nu voi castiga mai mult de 5cp, daca nu ii pun si o evacuare+admisie..ma rog eu am un biet 8valve de pe vremea lui pasvante.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR