Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • bmsseba

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare ,
O ruda din familie a cumparat o Zafira 1.6 CNG din 2007, din pacate la noi in tara nu este gaz pentru CNG si vreu sa o trec pe GPL . In Oradea nu am gasit pe nimeni sa faca schimbarea , cu ajutorul unui coleg de forum Victor am aflat ca a facut cineva in Galati aceasta modificare la o Meriva doar ca am nevoie de schita masini .
Daca ma poate ajuta cineva cu schita sau cu informatii unde as putea gasi sau in ce program ( autodata sau ce program este pt opel) as fi recunoscator, orice informatie e bine venita.
Nu se poate circula cu masina deoarece rezervorul de benzina are doar 14 L ....
Multumesc
Skip ads

  • alexys

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Rekord 1986 22E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu iti va folosi la nimic o schita, montatorul de GPL are de facut urmatoarele modificari: - inlocuire rezervoare CNG cu unul toroidal de GPL (altfel renunti la multe spatii de depozitare), priza de alimentare, conducte, reductor-vaporizator. Partea electrica si injectoarele de CNG trebuie sa ramana la locul lor, deoarece este integrata in sistemul de alimentare cu benzina (nu ai ECU GPL separat, harta de injectie si comanda injectoarelor de CNG e integrata in ECU benzina care e omologata si conform 110 R). Montajul trebuie facut ca la orice alt motor pe benzina, taind firele de semnal la injectoarele de benzina, etc...
  • bmsseba

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
alexys a scris:Nu iti va folosi la nimic o schita, montatorul de GPL are de facut urmatoarele modificari: - inlocuire rezervoare CNG cu unul toroidal de GPL (altfel renunti la multe spatii de depozitare), priza de alimentare, conducte, reductor-vaporizator. Partea electrica si injectoarele de CNG trebuie sa ramana la locul lor, deoarece este integrata in sistemul de alimentare cu benzina (nu ai ECU GPL separat, harta de injectie si comanda injectoarelor de CNG e integrata in ECU benzina care e omologata si conform 110 R). Montajul trebuie facut ca la orice alt motor pe benzina, taind firele de semnal la injectoarele de benzina, etc...


alexys - ma poti ajuta un numar de telefon de la cineva care se ocupa si ar putea face toata operatiunea asta ?
  • alexys

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Rekord 1986 22E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate, in Bihor nu stiu pe nimeni de incredere, Gasequip sunt falimentari si n-are rost, cel mai aproape de tine ar fi Timisoara, Megafruct sau Panea Junior, fac lucrari de calitate si gasesti nr. pe net. Orienteaza-te la un Landi Renzo, BRC sau OMVL si nu spune ca nu o poti utiliza pe benzina si asa o sa te coste ca au destule de demontat in plus fata de normal. Daca nu te descurci cu numarul sau nu-ti place acolo, poate gasim altceva...
Skip ads

  • bmsseba

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc alexys , maine o sa la Timisoara sa vad cat ma costa . Vad ca esti din domeniu , am fost la Gasequip au spus ca ei nu se baga .
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am o zafira cu motor z16yng (benzina + cng) si am dat jos buteliile cu tot cu suport.Apoi am montat rezervor normal de 52 litri si inlocuit coloana de esapament. Mi-a parut rau ca din cauza faptului ca traiesc intr-o tara jalnica,plina de hoti si smecheri - Romania , a trebuit sa-mi modific masina.
  • ritm77

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2005 Z16YNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
saluare Mariusica si yo am facut acelasi lucru,am mers s yo perioada sa dar am pus inapoi buelile ca acu sper sa ma stabilesc inafara
ai procedat cu fltru de benzina , ai pus de golf ca la noi nu este retur din chiuloasa?
ai facut omologarea la rar cat te-a costat schimbarae tipului motor in cazul in care ai facut-o mai vb
O zi buna tuturor!
  • ritm77

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2005 Z16YNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ce treaba buna ar fi netanul asta acasa,masina fuge de rupe pamantul,serios ca e mare treaba sunt super multumit platesc cam 88 de centi litul comparativ cu 1.35- 1.42 benzina
cam cat csta acasa schimbare de cod de motor din z16ng n z1xe caci asta e echivalentul la noi,sa nu schimbi chiuloasa ca asta e mult mai buna decat cele clasice
o zi cat mai buna!
Skip ads

  • ritm77

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2005 Z16YNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu cineva si mi-a confirmat ca ar fi pompe de metan ce se pot monta acasa(la domiciliu)acu ramane de vazut cine le face si la ce pret ajung!
Am sa revin cu ulterioare informatii pe acest segment,poate reusim sa facem un post cu statiile de metan cele mai apropiate de romania sau chiar din romania.
O zi buna tuturor!
  • gabipop

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 1.6 cng
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am citit de curand pe net ca cei de la Petrom au un proiect pentru instalarea de pompe CNG si in romania
  • selesi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2011

  • Mesaj Privat
SAlut am luat o zafira 1,6 benzina si CNG si as vrea sa pun GPL .Daca ma poate ajuta cineva. multumesc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In acest topic s-au dat deja informatii despre acesta modificare..paote te ajuta. Ce fel de Zafira ai? Ar fi bine sa-ti completezi datele in profil si semnatura..astfel va fi mai usor sa te ajutam Rolling Eyes
Skip ads

  • selesi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am o zafira din 2009 1,6 benzina CNG si as vrea sa o trec pe LPG.Daca ma puteti ajuta cu informatii, scrie-mi.Multumesc.
  • rusu alexandru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
buna ziua.sunt nou in clubul opel si de curand am achizitionat o zafira b pe cng fara a stii ca cng nu inseamna gpl....daca sunteti amabili cineva sa ma ajutati cu un sfat, in sensul daca se poate alimenta cu gpl, sau daca merita sa montez un rezervor mai mare pe benzina....sau poate stiti daca vor aparea statii cng in romania Sad
  • razvank2

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2011

  • Mesaj Privat
trebuie cumva anulat vre-un senzor din calculator daca dai buteliile jos de cng? ca asa am auzit. dar nu stiu care.
  • razvank2

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2011

  • Mesaj Privat
[quote="razvank2"]trebuie cumva anulat vre-un senzor din calculator daca dai buteliile jos de cng? ca asa am auzit. dar nu stiu care.,sau montat vreun filtru ca cei de la servis habar nu au. Crying or Very sad
  • tataru marian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
buna ziua .caut sa cumpar un reductor de gaz cng pentru opel zafira 1.6 cng.de la colegi care au schimbat pe gpl.sant din bucuresti dar putem face afacerea prin fan curier.tel meu 0727867971
  • tataru marian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:Si eu am o zafira cu motor z16yng (benzina + cng) si am dat jos buteliile cu tot cu suport.Apoi am montat rezervor normal de 52 litri si inlocuit coloana de esapament. Mi-a parut rau ca din cauza faptului ca traiesc intr-o tara jalnica,plina de hoti si smecheri - Romania , a trebuit sa-mi modific masina.

  • jri22

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2012

  • Mesaj Privat
a incercat cineva sa alimenteze cu CNG de la bulgari (ptr Bucuresti ar fi aproape Ruse)? am si eu o astfel de zafira si vreau sa vad cum merge pe cng..
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Interesanta ideea cu masina pe CNG, insa din pacate la noi in jungla din Romania nu dezvolta nimeni momentan asemenea proiecte. Nu exista pompe cu CNG in benzinarii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR