Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Aseara eram in piata cu sotia. Crezand ca am terminat de cumparat cele trebuincioase, am mers in parcarea unde aveam masina. ...dupa ce ne-am urcat in masina, sotia mea si-a adus aminte ca trebuia sa cumparam si cativa cartofi asa ca m-a trimis pe mine inapoi. Ajuns la "raionul" cu pricina, am constatat ca niciun comerciant cu afisa pretul pe produs, acesta fiind fixat din ochi in functie de cum arata potentialul cumparator. Am intrebat de ce nu este pretul la vedere iar unul dintre distinsii domni de acolo mi-a dat un raspuns neasteptat: -"Iete ca sa su_i tu pu_a bai ca__t bolnav"

La auzul acestei urari, am sunat la OPC care binenteles ca nu raspunde la telefon dupa ora 16 , individul a continuat sa imi faca urari de Paste (si mirosea puternic a alcool) pana cand am hotarat sa merg personal la politie pentru a face plangere.
A venit domnul organ, mi-a cerut CI, i-a cerut si respectivului care binenteles ca nu a avut-o) si dupa cateva minute bune ,politistul a spus sec: -Trebuie sa va amendez pe amandoi. Pe el ca v-a injurat iar pe dv. pentru tulburarea linistii publice. Daca nu veneati la politie, nu se facea taraboiul asta in piata.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ha, ce tare! Asta e politia de la Slobozia? Daca astia sunt, nu ma mira deloc. Politia de la Slobozia este ca o familie mare de tot. Toti sunt rude de diferite grade, absolventi ai universitatii de diplome pe banda rulanta Spiru Haret.
Chiar asa, ce ai avut cu ei de i-ai scos in strada la ora aia? Au fost totusi omenosi cu tine, stii ca puteau sa te si aresteze?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nuuuuuuu. Sunt din urziceni....subalternii tiganilor din Barbulesti....
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
trebuia sa se amendeze pe el pentru ca (banuiesc) taraboiul nu era pana la venirea lui. Practic uniforma i-a adunat pe scandalagii.
Urata situatie si pe deasupra si comica. Pana la urma ai primit amenda?
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si pana la urma cat au costat cartofii Ca nu ne-ai mai precizat, sau nu ai mai luat cartofi?
Cat a fost amenda?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca am gasit `esplicatia`...Omu`era samsar odata,si vindea masini pe C.O.Tu l-ai perpelit de vreo 2-3 ori,l-ai banat sau ce i-ai facut,el a scapatat,si de la masini pe C.O.a ajuns la cartofi in piata la Urziceni.Te-a recunoscut,si nu s-a putut abtine...Gaboru`care te-a amendat era ala care i le inmatricula la Urziceni acolo...Si cam asta ar fi...
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa dai link-ul asta si sefilor lor din Bucuresti eventual la minister. In primul rand sunt obligati sa iti raspunda si in al 2 lea rand daca vor raspunde poate il vor si verifica pe respectivul organ.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cartofi am cumparat de la magazin. Amenda nu mi-a mai dat pe motiv ca ..."este saptamana mare" (de retinut, am pe telefon inregistrarea intregului taraboi).
Azi ma duc sa fac plangere, am sa cer numar de inregistrare, vreau sa merg pana la capat.
va tin la curent.

culmea este ca politistul mi-a cerut martori desi individul a continuat sa ma injure si cu el de fata.un alt pietar a luat o coada de lopata si a vrut sa ma loveasca de fata cu politistul desi nu era implicat in afacere.Politistul doar a strigat la el sa se astampere si l-a trimis de acolo...... Pentru vanzator, au sarit o gramada de martori care sa confirme ca eu l-am amenintat (pietari cu totii si toti fara preturi afisate, deh, mafia pietelor.)
traim in romania....


Aloooo, Bucurestiul, se aude acolo "SUS?"


Ultima modificare facuta de Bunicu la Mie 31 Mar, 2010 9:21 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu ai tulburat linistea publica....ai tulburat "bunul mers" al smecheriilor si hotiei din piata, smecherii care se fac in toate pietele din tara asta si unde politia, jandarmeria si chiar OPC-ul in multe cazuri, sunt mana-n mana cu "producatorii" tuciurii! Imagineaza-ti ca din pretul marfii, tuciurii in marea lor majoritate "cotizeaza" la adminul pietii, la politie/jandarmerie, primarie dar le mai ramane si lor o parte consistenta, ceea ce spune mult despre mafia pietelor! Iar daca tu ai "deranjat" acest angrenaj, este "normal" sa fii amendat pentru tulburarea ordinii (pietelor)! Stiu ce spun...crede-ma ca sunt patit!
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai daca samsarul era mana n mana cu politia
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bre asta cu cartofii e treaba veche si va spun clar sa fiti atenti mai ales cand cumparati legume din piata. Smecheria se face in mare parte la cei care vand cartofi si e de felu urmator. Iti pune cartofi (prima smecerie e ca in fata are cartofi frumosi si in spate daia stricati) dupa care tu platesti, el ia de la tine o bacnota mare si o schimbata (nici nu iti dai seama ce mana rapida au, doar daca clipesti si au si facut manevra) cu una de 1 leu si zice ca i-ai dat 1 leu desi tu i-ai dat 10 sau 50 sau Doamne fereste 100. Au incercat si cu mine de 2 ori, o data le-a reusit eram cu un prieten si eu nu am fost atent si l-a pacalit pe respectivu cu 10 lei. La a doua faza stiam asa ca atunci cand a incercat l-am luat la injuraturi i-am aruncat cartofii in moaca si i-am zis ca o sa chem politia am facut scandal monstru. Ala a incercat sa se eschiveze dar pana mea eram 3 insi acolo asa ca a zis ca e gresala lui ....vrajeli. Asa ca mare atentie la acesti "comercianti".
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sincer @invest20042001 pentru patanie si iti multumesc ca ai postat aici. Pentru mine este inca un exemplu, al naibii de elocvent, si o dovada ce o voi tine mereu minte ca sa le raspund celor care ma mai intreaba de ce vreau sa plec din cacatul asta de tara, ca, chipurile, imi merge bine aici...poate sa iti mearga bine(material), dar stiid ca ai in jurul tau asemenea intamplari si asemenea oameni, culmea, cu probabilitati foarte mari sa ti se intample chiar tie, ei bine, de aia...
sa ne tii la curent cu ce se mai intampla...daca iti pui in cap sa continui mai sus, desi e multa pierdere de timp si trebuie mult sange rece si nervi de otel...
succes
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu cumpar numai de la bunicutele mai "trecute", pe care stiu ca le ajuta banul care il dau eu. De suficiete ori nu mai astept nici rest de la ele, ca stiu foarte bine ce viata duc si cat trag batranii pentru viata aceea, mamaliga ei de tara nenorocita.
In legatura cu astialalti ... da, dom'le, sunt white and proud. Sa ma lase in pace cu discriminarea rasiala si cu alte plangeri de-astea, din moment ce (procentual) ei sunt in spatele celor mai multor gainarii de genul acesta. Ar trebui scosi toti afara din piete si pusi la dezgropat conducta aia de irigatii (dar organizat, asa sa nu-si poata lua ei fier din ea). Sunt foarte curios cat de repede se va musamaliza si scandalul acesta pe care "l-ai creat".
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
revin cu o noua informatie:
Intre timp, am aflat ca personajul nostru este doar angajat. Am aflat si al cui. Treaba se complica dar ma determina si mai mult sa merg mai departe....
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
electronistul a scris: Sunt foarte curios cat de repede se va musamaliza si scandalul acesta pe care "l-ai creat".


Da e foarte posibil daca ajungi mai sus, sa te cheme unul mai gradat sa iti propuna sa o aplanati cumva, in stilul specific...eventual apoi daca nu vrei, sa te ameninte mai mult sau mai putin voalat, ca te prinde el, ca stie ce faci si ce dregi si o sa aiba grija sa te prinda cu ceva, etc etc
Specific RROMANICII noastre
vezi cazul biela...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Inainte eram producator agricol (in timpul liber ca eram student deh).
Ca producator agricol, eram cam fortat sa vand marfa(de obicei cartofi) la en-gross la tot felul de tuciurii sau nu. Eu ca producator nu aveam acces pe pietele mari si organizate, nu gaseam loc sau incomodam.

Acum, in aproape orice piata sunt doua tipuri de vanzatori: Samsari(ia de la mine si vinde in piata) sau producatori samsari(ia de la mine si vinde in piata ce nu pot produce ei, asta pentru a supravietui in fata samsarilor). Treaba e ca samsarii au preturi mai bune. De ce? Smen se numeste, adica in loc de 10 kg vand 7 si in loc de 10 kg cumpara 15. In loc de 10 lei rest, dau 8, in loc de 10 lei chiria, platesc 5 si exemplele pot continua.

Va garantez ca cele mai de sus sunt stiute si de Politia comunitara, si de Administratia pietelor si de restul organelor direct implicate. De obicei, samsarii au intelegeri cu ei ca sa nu apara producatori in piata.
De nenumarate ori era sa o incasez in piata. Sa zicem ca uneori ma ajutat fizicul(1,90m, 100kg), dar in general am inteles aluziile, am strans taraba si am plecat.
In ultima perioda, vindeam marfa prin satele de pe Vlasca direct din remorca. Mergea prost dar era fara riscuri. Cel putin nu vindeam la tuciurii ca sa vanda ei mai departe.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sunt totusi ceva 'targuri traditionale', asa zisele targuri - piete cu produse naturale, taranesti, eco...etc. Acolo tot asa este?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Hmmm , cazul asta seamana izbitor de bine cu cel al binecunoscutului nostru coleg , din acelasi judet . Ceferistul, bicicleta si masina julita si un porc caschetar.
E saptamana mare, minuni .... chestii, nebunii.


Ultima modificare facuta de ddf la Mie 31 Mar, 2010 4:31 pm, modificat de 2 ori in total
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
indy a scris:sunt totusi ceva 'targuri traditionale', asa zisele targuri - piete cu produse naturale, taranesti, eco...etc. Acolo tot asa este?

Smile) De ce crezi ca ar fii diferit ? Eco de cele mai multe ori e doar o eticheta, care in ultima vreme atrage din ce in ce mai multi clienti, asa ca nu te mira sa gasesti rosii din turcia tot eco.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deci citest si nu imi vine sa cred...prima oara am crezut ca este un post de la topicul ,,sa ne descretim fruntile''...dar nu...e doar idiotenia din Romania. Chestia este ca nu e bine sa fi om cu unii, ar merita politistul o mustrare din partea superiorilor, si taraba aluia inchisa, sa fie lectie si pentru ceilalti ,,colegi''... Si totusi ma gandesc ca daca se intampla la mine in oras, ori inainte, ori dupa, ori odata cu politia, taraba aluia era mai mult imprastiata pe jos Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR