Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Comparatia de look era intre Seat Leon si Astra H . Nu Leon FR sau Astra GTC sau OPC sau Cupra. S-a deviat un pic de la subiect ...
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca este vb doar de aspect exterior votat Leon, la interior mi se pare fad, sec si materialele sunt jalnice.

La exterior se vede influenta omului care a vinit de la Alfa Romeo, pacat ca nu a influentat si interiorul.... Wink

In poza de mai jos cnceptul de Ibiza la Salonul Auto de la Geneva 2008.

Ce dezamagire este modelul lansat.... Crying or Very sad


  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am pus cateva poze cu interioare de Leon ,diferite echipari La sfarsit am pus o poza cu doua masini frumoase Razz
Puneti si cu Opel Astra
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mai bine nu mai puneai ultima poza...ca exprima ceva foarte firesc, seat-ul va fi intotdeauna in spatele civicului.Very Happy

dar recunosc ca seat leon e o masina reusita.
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Iti place Honda? am una ,din 2008 la 43000km ,1.8 benzina , de vanzare Razz Putem sa vorbim pe privat Laughing
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am deja una mersi frumos de oferta.

si raspunsul este da, imi plac hondele, de curiozitate ce honda ai si la ce pret ?
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Exact cum e in poza ,dar gri ,la 10000
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pretu e bun, bafta cu vanzarea ei.
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
desi sunt fan opel in confruntarea asta opel astra h normal (nu gtc ,nu opc)si seal leon normal(nu fr ,nu cupra )am votat leonul ,care mi se pare mai fluid la linii decat h-ul,mai sportiv la aspect
legat de celelalte aspecte ,motorizare,interior etc nu ma pot decide ca nu am nici una din modele ,sau nu am avut posibilitatea de a le studia in deaproape
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Un raspuns bun la subiect , nu ca altii care deja vand masini in acest topic !
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ire Adrian ,la deschiderea subiectului chiar tu spunea-i '' vorbim doar de look''. Daca e vorba de Gtc,Cupra sau Fr ma refeream doar la aspect .Abia apoi ai venit cu precizarea Astra H /Seat Leon Cool
Si cred ca desi am pus cateva poze ,referirea era tot la H si Leon!
Nu vreau sa vand masina pe Club Opel( Honda) Era Off topic (trebuia sa scriu ,scuze) Rolling Eyes
Una peste alta ,raman la concluzia mea : aspect Leon 1
Astra 0( desi e o masina fumoasa Laughing )
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ire Adrian a scris:In urma discutiilor cu un amic , nu ne-am decis asupra unui lucru , care dintre cele doua masini are un design mai reusit ?


Masini din aceeasi clasa, avand in vedere ca Seat-ul este partea sportiva a grupului, e normal sa aiba un design sportiv, design sportiv peste cel al Astrei.
La Astra nu desing-ul sportiv cred ca a fost urmarit in primul rand atunci cand a fost proiectata
Cand despre reusita in ansamblu a design-ului, reusita ar trebui regasita in vanzari nu?
Hhmm, pai hai sa ne uitam pe strada, cate H -uri vedem si cate Leon-uri ?
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Slash ,la masinile SH, Leon-urile nu sau ieftinit atat de repede si mult ca Astra H. Asta ar fi unul din factorii decisivi la vanzare,si 2 :la noi in tara se cumpara diesel-urile si daca se poate cu motor mai mic ,prin urmare Astra H de 1.7 are taxa mai mica decat Leon 1.9 ,o diferenta care nici o familie din Romania nu ar dori sa o plateasca. Wink
Si trebuie sa recunoastem inca un lucru: marca Opel este mai cunoscuta decat Seat!
Anul trecut aveam un Seat Toledo model nou si vine un vecin la mine si ma intreaba : '' cine fabrica masina asta ,coreenii?''Uauuu!
Astra H sunt doar EURO 4 DIESEL
Leon are un cod de motor care iasa EURO 3 ( BJB),si multi s-au tepuit cu el. Majoritatea aduse din Spania sunt BJB. Daca tinem cont ca Astra H are si varianta Break ,e normal sa vedem mai multe pe strazile patriei Rolling Eyes ( suntem un popor care isi face provizii iarna !)
Parerea mea!
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. H -uri sunt mai multe decat Leon-uri si noi si SH oriunde si oricand , nu e vina Opel ca Seat-ul nu a fost promovat de 'marele' VW, acest Chuck Norris al industrie auto
2. Discutia era doar de design nu de motoare, nu e vina lu' conu' Opel ca n-a pus VW motoare Diesel Euro 4 si cu cilindree mica pe Seat

Seat are clar un design mai sportiv, mai atragator, mai placut, mai tentant dar nu trebuie comparat cu al Astrei care este o masina de cu totul alta factura si cu un design destinat altui segment al pietei
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine ,dar spunea-i mai devreme:'' Hhmm, pai hai sa ne uitam pe strada, cate H -uri vedem si cate Leon-uri ? '' si incercam sa gasesc o explicatie ! Embarassed
Pentru o masina cu patru usi ,arata ffoarte bine Razz
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca Seat Leon si Astra H se adreseaza cam aceluiasi segment al pietei , amandoua sunt hatch , sunt in 4 usi , spatiul interior e cam la fel ... si asemanarile pot continua ... eu am avut ambele modele si in cele din urma am schimbat Astra H cu Leonul , tocmai pe acest criteriu - designul- si nu vad de ce nu putem compara cele 2 masini din acest punct de vedere.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Szabados Antonela a scris:Slash ,la masinile SH, Leon-urile nu sau ieftinit atat de repede si mult ca Astra H. Asta ar fi unul din factorii decisivi la vanzare


Esti obsedat! Laughing Laughing
Asta e singurul atribut pe care trebuie sa-l aiba o masina pentru tine
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ire Adrian a scris: si nu vad de ce nu putem compara cele 2 masini din acest punct de vedere.


Pai pentru ca partea sportiva in design se manifesta mai puternic la Leon fiind o masina mai sportiva din nascare, in timp ce la Astra nu se manifesta atat de puternic partea asta sport in design.
Leon-ul se adreseaza mai mult tinerilor, persoanelor independente, fara familie etc.Plus faptul ca nu are caravan-uri in gama.
Mai pe scurt, Leon e sport si Astra e mai de familie. E clar ca esteticul difera din proiectare.
Sunt din aceeasi clasa, dar nu cred ca o sa vezi persoane de 60 ani la volanul unui Leon.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
imi vine sa vomit cand ma uit la bordul leonului, barem sa ma mai sui in el
cea mai buna comparatie intre leon si astra este sa inchizi usa la ambele si te-ai convins
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Slash ,imi place tot mai mult cum gandesti Razz ''te uiti'' mai departe de Opel desi esti un fan al acestei marci!
tonytm, cel putin am o obsesie pentru o masina frumusica,si recunosc !
Daca pot imi iau un Leon Cool, apoi vad eu ,il tin sau nu!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Look Astra H vs look Seat Leon 1P
Seat Leon 1P 52%
Opel Astra H 47%
207 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR