Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
astazi am fost oprit de politie pe motiv ca am capota de alta culoare
in urma cu ceva timp am suferit un accident - eu am fost de vina
si acu deh , am facut-o si eu cum am putut
masina este violet iar capota este crem caci asa am gasit-o la dezmembrari
este ADEVARAT ca trebuie sa fie si capota in aceeasi culoare cu masina ?
eu stiam ca daca este mai mult de 50% din culoarea originala a masinii este ok .
sau au facut-o decat la intimidare ? - oricum am scapat fara amenda , dupa ce l-am rugat frumos ca nah acu trebuie sa se simta si ''organu'' bine Smile
mi-a zis ceva despre ''ordonanta de urgenta 195 pe ... '' nu mai stiu exact
stie cineva ceva concret despre chestia asta ?
parca nu as sta tocmai acum inainte de Paste sa dau banii pe la vopsitor
multumesc
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
baga folie pe ea Smile si asa scapi si de vopsit si nici n-are ce mai comenta "organu" de culoare Smile
din cate stiu procentul e mai mic ... 30% parca ... nu stiu sigur ...
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pune folie. E mai ieftina decat o amenda (asta in cazul in care iti poate da).

L.E. Colegul a fost mai rapid. Wink
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu iti poate da amenda pentru asta , deoarece culoarea straina nu depaseste 30% din suprafata masinii pentru a necesita trecerea in certificat
cu vrajeli dastea umblau militienii pe vremea lu ceasca, atunci cand se luau de tine pentru cea mai mica modificare de pe masina ..

si nu vad ce rezolvi cu folia pentru ca pe ei nu ii intereseaza materialu (vopsea/folie) ci strict cularea si procentul acoperit ..
cum ar fi taxiurile ce pot avea la vopsea alta culoare dar odata ce au fost colantate in intregime in galben , se trace si in certificat tot galben
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Punea o folie la culoarea masinii...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ideea era sa folieze capota intr-o culoare cat mai apropiata de culoarea masinii ... pretul e mult mai mic pt folie decat sa vopseasca capota ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum au zis colegii 30% e procentul norocos. Poti sa pui si folie dar daca vrei sa faci treaba bine faci un efort si o vopsesti. Wink
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pai folie pun degeaba
si chiardaca as incerca sa pun in culoarea masinii tot n-as gasi , tot s-ar observa diferenta si tot s-ar gasi pana la urma un ''organ'' sa se lege si de folie
doar atat e procentul : 30% ?
e vorba despre capota unui opel astra f hatchback 5 usi . depaseste capota 30% ?
l-am intrebat si de folie si mi-a raspuns ca si aia se trece in certificat
in fine
stie cineva de ORDONANTA aia ceva ?
scrie in Legislatia Rutiera despre asa ceva ( elemente vopsite/colantate in alta culoare sau procente ) ?
daca gasiti va rog trimiteti-mi si mie link-ul sau nr ei caci eu nu o gasesc .
ei ( ''organele'' ) se asteapta ca noi ( conducatorii auto ) sa cumparam pe fiecare an codul rutier ?
caci le schimba mai des ca sosetele zau asa
Skip ads

  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
apoi de astia care isi pun capota imitatie de carbon si alte tiganii ce mai zic militenii?

sau aia care au foliate capota+tavan+portbagaj....
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Marius, daca bugetul te-a trimis la dezmembrari, cumpara si un spray, degreseaza capota si rezolva problema!
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cum cu spray-ul ?
pai sa imi bat joc de ea , ce naiba . e buna masina .
si apoi va fi o munca in plus pt vopsitor in momentul in care o voi vopsi .
revin cu intrebarea :
stie cineva de ORDONANTA aia ceva ?
scrie in Legislatia Rutiera despre asa ceva ( elemente vopsite/colantate in alta culoare sau procente ) ?
daca gasiti va rog trimiteti-mi si mie link-ul sau nr ei caci eu nu o gasesc .
  • Faugh

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic de ordonanta lu peste, dar un lucru e cert: colegii care spun sa pui folie stiu ei ce vorbesc.
Daca te uiti in talon, vezi ca la culoare nu ami e ca pe vremea lu' tov., caci scrie la culoare: gri, negru, alb, verde, rosu si urmat (eventual) de "metalic". Asta inseaman ca poti sa o infoliezi capota cu ori ce nuanta a culorii de baza in care e masina facuta. Cel putin pana o vopsesti.
Daca nu cumva o sa-ti placa mai mult cu folie.
O infoliere de capota costa intre 100 si 150 lei (in Timisoara).
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:cum ar fi taxiurile ce pot avea la vopsea alta culoare dar odata ce au fost colantate in intregime in galben , se trace si in certificat tot galben

Esti sigur? Te-ai intrebat vreodata de ce taximetristii cumpara masini alta culoare decat galbene? Nu crezi ca ar fi mai ieftin si mai simplu sa cumpere masina galbena decat sa dea banii pe colantare si apoi pe schimbarea culorii in acte? Laughing

Adevarul este exact invers decat ai scris tu! In acte ramane culoarea de sub colant, iar cand maimuta tuciurie (a se citi taximetristul) vinde masina nimeni nu stie ca a fost taxi. Clientul va sti ca acea masina are 83.000 km reali si ca fostul proprietar a tinut-o mai mult in garaj.
  • che guevara

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris: In acte ramane culoarea de sub colant, iar cand maimuta tuciurie (a se citi taximetristul) vinde masina nimeni nu stie ca a fost taxi. Clientul va sti ca acea masina are 83.000 km reali si ca fostul proprietar a tinut-o mai mult in garaj.


Asta e valabil numai pt . taxi, sau pt. orice masina?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca numai pt.taxi,ramane culoarea originala in carte,si se specifica la rubrica "Observatii"-Conform cu HCMB nr cutare..Care zice ca taxiurile tb sa fie galbene minim nu stiu cat la suta..Dar asta nu mai scrie in carte,si `maimuta`ca sa fie mai sigura,da cartea pierduta si gata..Apare alta fara ninic.Poate s-o mai fi schimbat intre timp,nu stiu.
  • che guevara

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
[quote="SUPERDRAGOS"]Cred ca numai pt.taxi,ramane culoarea originala in carte,si se specifica la rubrica "Observatii"-Conform cu HCMB nr cutare..Care zice ca taxiurile tb sa fie galbene minim nu stiu cat la suta..Dar asta nu mai scrie in carte,si `maimuta`ca sa fie mai sigura,da cartea pierduta si gata..Apare alta fara ninic.Poate s-o mai fi schimbat intre timp,nu stiu.[/quot

M-ai bulversat ! Eu vreau sa fac o colantare (de la gri la bleu petrol) ! Crezi ca trebuie sa merg la RAR ?

LE: Nu sunt TAXI!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu conteaza, din pdv legal, daca faci taxi sau nu. Daca masina e vopsita/colantata nu-stiu-cat-la-suta intr-o culoare, acea culoare trebuie trecuta in talon.
  • che guevara

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Atunci teoria D-lui Biela cade!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vad si aici acceasi chestie cu 30%... nu stiu cine a inventat-o dar nu apare asa ceva in niciun act normativ

Politia iti poate face asa ceva:


art.11, alin.11 din OUG 195/2002 modificata:
Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa solicite autoritatii competente inscrierea in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare a oricarei modificari a datelor de identificare a vehiculului respectiv.
- aici intra culoarea

Art. 95
(1) Incalcarea dispozitiilor prezentei ordonante de urgenta, altele decat cele care intrunesc elementele constitutive ale unei infractiuni, constituie contraventie si se sanctioneaza cu avertisment ori cu amenda ca sanctiune principala si, dupa caz, cu una dintre sanctiunile contraventionale complementare prevazute la art.96 alin.(2).


Art. 96
(2) Sanctiunile contraventionale complementare sunt urmatoarele:
a) aplicarea punctelor de penalizare;
b) suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, pe timp limitat;
c) confiscarea bunurilor destinate savarsirii contraventiilor prevazute in prezenta ordonanta de urgenta ori folosite in acest scop;
d) imobilizarea vehiculului;
e) radierea din oficiu a inmatricularii sau inregistrarii vehiculului, in cazurile prevazute la art. 17 alin. (4);
f) ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar.


Iar amenda iei coroborand cu asta:

Art. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege;


Prin urmare, daca gasesti un Garcea incapatanat, poti sa-ti iei amenda pe faptul ca masina ta e BEJ si in talon e GRI, o sa spuna ca ai revopsit masina... Mijloace au...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR