Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
12V nu va avea nici un efect.
Mai demult se conectionau sisteme /montaje electronice de mare voltaj insa de mic amperaj. Chiar exista pe piata niste pixuri care cand apesi butonul te zgaltaie.
Dar ar putea apare alta problema : porumbeii / pasarile zburatoare in general stau pe liniile de inalta fara sa pateasca nimic din cauza ca sarcina electrica nu are unde sa ,,se scurga" . Adica e posibil sa nu obtii nici un efect. Doar sa il prinzi cu un picior pe sarma si unul pe pamant . Sa faca ,,masa" adica. Laughing
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu trebuie sa stie babele cretine... ca tu ai un sistem care imita uliul... or sa se tot uite dupa un uliu adevarat prin copacii de prin zona...
La noi, s-a intamplat sa se rataceasca un uliu printre blocuri, si vreo 2 saptamani nu prea am dormit Smile)
Deci poate merita....

Bafta.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Curentul nu cred ca ii va alunga deoarece stau bine merci pe firele de inalta tensiune si nu patesc nimic.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Saptamanal curat geamurile din cauza porumbeilor, intra puf de pene pline cu bacterii de prin toate gunoaiele, in casa, total neigienic , ziceti-mi o metode de exterminare / alungare ca nu am nici o retinere. Am incercat si otrava de sobolani dar nici un efect.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si cum o sa-i curentezi ? porumbeii stau pe liniile de inata tensiune si nu au nimic , doar sa faci pe la geam o plasa care s alterneza faza cu nulul ( pentru 220Vca ) , problema este ca risti sa-ti curentezi familia si faci alta boacana , mai degraba generatorul cu ultrasunete ramana in picioare .
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Socrul meu alunga pasarile din vie cu niste fasii de nailon care falfaie.
Incearca si asa, eventual sacrifica o caseta video si fa niste legaturi din banda, in genul 'sculelor' de alungat mustele de pe vremea bunicilor.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Un sperie-ciori si ... omul de tinchea ampasati sus pe bloc , iar cand vine craciunul il facem mos Craciun? Laughing
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pasarile nu se curenteaza ... nu au maduva in oase, ci aer Smile
deci nici o sansa de reusita cu acei 12V ...
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ca sa nu spun ca 12 v nu reprezinta tensiune periculoasa iar faza ca pasarea nu are maduva in oase si din cauza asta nu se " curenteaza " este o vorba din batrani care nu are nici o legatura cu realitatea .
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sigur ca se curenteaza si pasarile dar in alte conditii!
Dar cand se aseaza pe sarma se comporta ca doua rezistoare in paralel. Portiunea de fir dintre cele 2 picioare ale pasaricii ar fi R1 iar pasarica R2. Cum pe acea lungime cablul are rezistenta interna care tinde spre 0 pasarica nu va fi afectata.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Em ma gandeam sa construiesc o reta de 2 sarmuluite la o distanta de 1-2 cm prin care sa circule curent continu, adica pe una + si pe alta -.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Em ma gandeam sa construiesc o reta de 2 sarmuluite la o distanta de 1-2 cm prin care sa circule curent continu, adica pe una + si pe alta -.

Un curent continu are eficacitate 0 la pasari! Singura varianta electrica eficace este un convertizor electric genul celor ce alimenteaza de la 12 V neoanele de 220V, acesta avand capacitatea de a produce efectul corona de descarcare, efect ce nu le va pica bine la gusa Smile dar nici nu vor muri!
Doua sarme, una linga alta, la aprox. 2-4 cm, ancorate pe izolatori electrici si care sa acopere perimetrul de "joaca" al porumbeilor si se rezolva treaba! Aceste sarme vin conectate in locul tubului de neon! Montajul functioneaza sigur si este extrem de usor de mesterit. Tensiunea de iesire este in jur de 600-700 Vca la intensitate nepericuloasa pentru organismul uman...
Nota: Pentru cei ce doresc sa mestereasca acest montaj trebuie sa specific ca bobina L2 se bobineaza in sens invers fata de bobinele L1 si L3...altfel nu functioneaza!
Eu folosesc un asemenea montaj adaptat pentru cainii ce doresc sa urineze pe roti! Smile Un contact pe caroserie si unul infipt in pamat!...nu va spun ca ma distrez....si ce intepaturi iau cateii in zonele "sensibile" cand se stabileste descarcarea direct prin lichidul ejectat...unii chiar simt campul electric si nu se apropie Smile
Schema aici:


Ultima modificare facuta de D_M_G la Dum 04 Apr, 2010 5:31 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Wrong post...netul bata-l vina! Smile
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G , vorba aia: copiii, copiii, ce zic copiii?
ca eu am d'astia pe langa masina Very Happy
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G: Asa o sa fac. Sper sa mearga. Numai ca tu ai scris foarte bine, chiar profund:

Un curent continu are eficacitate 0 la pasari! Singura varianta electrica eficace este un convertizor electric genul celor ce alimenteaza de la 12 V neoanele de 220V, acesta avand capacitatea de a produce efectul corona de descarcare, efect ce nu le va pica bine la gusa dar nici nu vor muri!
Tu ca tehnician electronist ce ai scris reprezinta ceva evident si chiar de bun simt. Neuronii mei de economist care lucreaza intr-o centrala de banca comerciala si se joaca cu bani multi, fac poc, poc, cam ca la blonde. Embarassed
LE: eu corona beau, dar nu-i preferata.
  • Caterina

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si eu am folosit un aparat cu ultrasunete , pe atunci unul din cele mai scumpe in RO, c.a. 100 euro ... am scapat putin de porumbei, dar am atras liliecii! se vede ca puterea nu prea mare de ultrasunete a aparatului le placea liliecilor.... am gasit de cateva luni un aparat PROFESIONAL la o firma italo - romana, Non Toxic Solution, aparatul se numeste UltraDivert 100, m-a costat 330 EURO, cu transport inclus in pret, dar am rezolvat problema! am alungat si liliecii , si porumbeii! nu-mi vine sa cred!
Cred ca secretul e sa-i bombardezi cu o putere mare! nu cu bazaituri mici care se gasesc in comert la preturi modice
  • MEX
  • Suspendat
  • 30 mesaje
  • din 27 Jun 2010
  • Vectra 2002
  • Bucuresti
  • MEX

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@Caterina

Caterin(c)a! Lucrezi la firma respectiva !
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sau poti sa folosesti o pusca cu aer comprimat daca nu ai gasit rezolvarea problemei pana acum.
  • Caterina

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@ mex ...as vrea eu Smile
  • MEX
  • Suspendat
  • 30 mesaje
  • din 27 Jun 2010
  • Vectra 2002
  • Bucuresti
  • MEX

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Caterina a scris:@ mex ...as vrea eu Smile



Crezi ca avem "ciunga" in par ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR