Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
M-ar interesa un chiptuning pe Astra G Diesel Y20DTH, dar as vrea sa stiu de la voi pareri PRO si CONTRA... Are cineva asa ceva pe modelul de motor Y20DTH? Cum se comporta, ca de cat timp il aveti, cum e consumul fata de standard... are comutator sa-l "puneti" doar la nevoie...?
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si eu mai caut opinii despre comportamentul acestui motor dupa tuning...

Ca si tuner, ti-l recomand pe voinea de pe vwforum. Inca nu exista plangeri la adresa lui si a tunat pe toti dizelistii de pe-acolo...
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
merci... pana una alta mai astept pareri despre cum se comporta masina, cati CP a luat in plus, preturi, posibilitate de Switch (adica sa pastrez si setarile standard si doar la "nevoie" sa pun chip-ul in functiune, care a fost viteza maxime pe care a luat-o... etc
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu pot sa-ti spun cum e cu cip tuning pt ca deocamdata nu mi-am pus dar si eu ma gandesc daca merita sau nu. iti dau insa un link poate mai gasesti ceva informatii care sa te ajute http://www.dieseltuning.ro/m_cra.html
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
totusi as prefera sa raspunda cineva aici care are deja montat asa ceva ca sa stiu concret despre ce e vorba... evident ca pe site-urilor celor care executa lucrarea n-o sa gasesti minusuri
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am facut la Voinea remaparea cipului si sunt multzumit Very Happy
Avantajul este ca nu umbla mecanic la nimic, nu dezlipeste cipul sau alte alea, totul se face prin soft.
Impresii se pot citi in http://www.computergames.ro...132873&page=2 la claudiu17.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Poti sa ne povestesti mai multe? Impresii la 3 luni de la remapare..
Cum s-a comportat masina de-atunci, ce mai face turbina, cum ti-a folosit acest surplus de putere?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mda, n-ar fi o idee rea, dar te rugam sa fii sincer nu s-o folosesti pe aia "Sa moara si capra vecinului" Smile
Skip ads

  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu prea am impresii, la nici 2 saptamani "dupa" am primit un "sut in fund" de la o soferitza, care m-a aruncat in masina din fatza, dupa care Opelul a stat in service, l-am luat de 3 zile.

Pentru ca nu este accesibil un stand pentru masurarea puterii, se poate face doar comparatzie intre una modificata si una cu 101 CP in ceea ce priveste reprizele de acceleratzie.
Eu unul nu cu asta am probleme, ci cu magarii din service, care shi-au cam batut joc de masina Sad
Poate o sa pun pe undeva detalii sa stitzi sa va paziti si voi, deocamdata incerc sa rezolv problemele pe cale amiabila (ce se mai poate ...) Crying or Very sad

Si nu vad ce as avea cu capra vecinului Smile
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
imi pare rau de ce ti s-a intamplat...

chestia cu capra vecinului am spus-o pentru ca am mai intalnit personaje care spuneau sa faci si tu ca si ei ca sa mai ia si altcineva tzeapa...

nu vreau sa invart cutitul in rana, dar in alea 2 saptamani n-ai avut timp sa vezi o viteza maxima, o accelerare 0-100km, consum mai mare sau mic...?
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Neavand stand care sa certifice cei 126 CP, ramane impresia. Si impresia este ca se misca mai usor, ma impinge mai tare in scaun la acceleratii bruste, sunt mai sigur pe masina Smile
S-ar putea sa fie si un efect gen PLACEBO Wink dar nu regret banii datzi.

Si apropo de comparatzie, aici nu vad pe nimeni cu Opel Astra Caravan de 2.0 litri, ca sa putem face un test-drive comparativ - masinile trebuind sa aiba cam aceeasi masa si motor.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
pai ce masa proprie are caravan-ul tau?
Skip ads

  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Masa proprie Opel Astra Caravan - 1385 kg.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mda, nu ne putem compara, are 70 kg in plus fata de a mea... Dar eu am vreo 85 asa ca Smile daca mai slabesti un pic poate... Mr. Green Mr. Green
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Hai gabib77 ca vin si eu cu kilogramele mele (in dr) si egalam greutatea caravanului.
Clawoodiu, cand facem comparatia?
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Tocmai, daca cea remapata chiar si cu cele 70Kg in + o intrece pe cealalta e clar...
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Pai cea remapata si in varianta stock avea 15CP in plus, asa ca batea si fara chip.

Nu cred ca pot sa va ajut prea tare, dar am si eu chip la masina mea si se simte binisor. Deci daca la mine se simte.... nu vad nici un motiv sa nu se simta mult mai bine la un turbo Wink
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
clawoodiu a scris:Eu mi-am facut la Voinea remaparea cipului si sunt multzumit Very Happy
Avantajul este ca nu umbla mecanic la nimic, nu dezlipeste cipul sau alte alea, totul se face prin soft.
Impresii se pot citi in http://www.computergames.ro...132873&page=2 la claudiu17.
Tot de la voinea am primit si eu informatia ca in urma unui chip tuning, motorul meu ar putea ajunge pana la 100CP si 225Nm.
Inca sunt reticent la o astfel de solutie de a mari puterea motorului, desi pe bord sunt afisati doar ~53 mii km.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Luati in calcul urmatorul aspect:

Y20DTH - 100CP, 230Nm vine in tandem cu cutia de viteze F23 - am sapat pe net si 23-ul inseamna 230Nm. De asemeni, se mai spune ca o anumita cutie va suporta cam 10% in plus fata de cat e specificata, deci F23 ar rezista la cupluri maxime de 253 Nm

Y20DTH remapat: 125-130CP, 270-280Nm. Cam mult pentru cutie, daca e adevarat ce am spus mai sus. Astept cu nerabdare sa mi se arate ca m-am inselat. Eu sunt PENTRU remapare.

Speranta: Y26SE are cuplul de 250Nm si foloseste aceeasi cutie. Putem spera ca 23 inseamna 230 lbft? (1 lbft = 1.356 Nm)

Va rog, doar raspunsuri in cunostinta de cauza!!!
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Ideea e ca nu esti primul caz de Y20DTH remapat, nici de Calibra, etc. (asta ca sa vorbim doar de Opel) si pe nimeni n-am auzit sa-si schimbe cutia ca nu tine cuplul sau sa ramana fara cutie. Eu zic ca esti in siguranta Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR