Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salutare tuturor,
ma aflu in situatia unui cvasinecunoscator (care stie insa sa faca o lipitura cu pistolul) care are un incarcator de acumulator (output 4.2v, 650mA) al aparatului foto propriu si personal care a luat o tranta serioasa zilele trecute (mi-ar fi simplu sa dau vina pe copil..dar e vina mea..)
dupa tranta incarcatorul a mai functionat (intermitent, vedeam dupa intreruperile de pe ledul de incarcare), dar acuma nu mai vrea deloc. zis si facut, am zis ca s-a desprins ceva contact, ceva simplu...desfac aparatul si..surpriza...un circuit integrat avea partea superioara desprinsa si rupta in jumatate.
fiindca nu am zilele astea nici un electronist-reparator pe aproape, am zis ca poate ma puteti ajuta careva in identificare...
pe jumatatea ramasa a circuitului se mai pot citi parti din cod...sunt unul pe randul de sus si un rand jos...
arata cam asa.

randul de sus .....D21
randul de jos .....VE29 (pate e W? nu stiu)

cineva are idee cam ce tip de circuit integrat este? e ceva banal sau sa spun adio aparatului?
se gaseste ? pot lipi eu circuitul sau sa caut chiar pe cineva meserias?
multumesc tuturor! sarbattori fericite!
alex



Ultima modificare facuta de alxgudea la Lun 05 Apr, 2010 8:41 pm
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Greu de identificat....in orice caz este vorba despre un CI driver ce contine si un final care controleaza trafo "chopper" (piesa invaluita in scoch-ul galben), alimentat cu tensiune destul de mare (aprox. 300Vcc) dovada fiind si condensatorul de filtraj ce lucreaza la 400Vcc...Acest CI este asistat de al doilea CI (PC101) de pe placa, acesta fiind un optocuplor (LED si fototranzistor)....care functie de curentul consumat in secundar, regleaza amplitudinea si durata impulsurilor driverului....
Poate niste date referitoare la marca si modelul de incarcatorului ar fi oarecum utile! Din start iti spun ca in materie de circuite driver capsulate DIL8, diversitatea lor este destul de mare, functie de firma producatoare de CI!
Si chiar daca-l identifici, poti avea surpriza sa nu gasesti ca si piesa de schimb....asa ca mai bine te orientezi la un alt incarcator care sa respecte cat decat parametrii doriti!
Defectul este pur electric....greu poate "inflori" Smile un circuit integrat la o cazatura, fiind si intr-o carcasa de plastic!
Schema aceasta o poti studia doar cu caracter informativ...ea fiind "clasica" oarecum acestor circuite integrate!
O poza cu partea placata (circuitul imprimat) ar putea oferi si alte indicii!
Daca acumulatorul tau de la aparatul foto este unul plat, gen tel. mobil, poti folosi cu succes un incarcator universal de tipul acesta, ce poate fi reglat atat electronic cat si mecanic pe contactii acumulatorului!
Poti gasi in targuri sau la magazine de specialitate!

  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
multumesc tare mult..chestia e ca nu sunt nici macar acasa, darmite sa gasesc pe cineva priceput..si din ce imi spuneati tind sa cred ca mai bine altul....
oricum, e vorba despre un Kodak charger model k 5000 atat scrie pe el..output-ul e de 4,2 v, 650 mA..
am sa vad daca cumva se gaseste ceva echivalent- cautand acuma chiar am gasit cateva echivalente pe la 2 magazine online de la noi...pret undeva la 50 ron..deci acceptabil..clar ca la asta ajung
Multumesc tare mult!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR