Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Asta este alta mancare de peste. Intrebarea a fost daca se poate, raspunsul este DA.
Skip ads

  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
corect! Smile
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca e sa o dam asa raspunsul e NU. Nu se potriveste nici un xenon pe proiectoare ... fie el h7 h3 etc. Pe proiectoare se potriveste h3 halogen.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:Asta este alta mancare de peste. Intrebarea a fost daca se poate, raspunsul este DA.

Si care este logica pentru care ai pune alt fel de bec daca nu lumina unde trebuie? Doar asa ca sa nu stea locul gol?
Skip ads

  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Smile
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cine isi pune xenon in proiectoare isi pune de "fitza". Chiar crezi ca il intereseaza sa aiva si un rol important?


Dupa cum am spus, eu prefer sa raspund pe partea tehnica. Nu sunt genul care sa faca morala.
  • costivl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Rm. Valcea
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Trãim in România si asta ne ocupã tot timpul...
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
De inceput tin sa multumesc tuturor forumistilor care mi-au raspuns la intrebare...

Iar acum am sa explic de ce vreau xenon in proiectoare:

1. am ange ayes si daca aprind farurile nu se mai vad angel-urile
2. se vad super proiectoarele cu xenon
3. de ce sa raman cu proiectoare galbene ,ca daca erau asa necesare nu erau standard pe toate masinile ? Deci sun din start o fita nu ?

P.S. :Deci pana la urma se potrivesc becurile de la xenon h7 in proiectoare (vad ca parerile sunt impartite)
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu se potrivesc becurile de la Xenon H7 in proiectoare, dar cu improvizatii se pot monta. Numai bine.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
angelele nu sunt facute sa mergi noaptea doar cu ele aprinse, sunt lumini de pozitie Wink
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:angelele nu sunt facute sa mergi noaptea doar cu ele aprinse, sunt lumini de pozitie Wink


Stiu si eu macar atat dupa sapte ani de soferie si cam 100 de km in oras pe zi (sunt sofer de meserie) Laughing . Dar oricum rolul farurilor in Bucuresti (unde existe iluminat stradal) sunt doar sa fi "vizibil" in trafic, iar proiectoarele cu xenon isi fac mai bine treba decat o pereche de faruri matuite si cu becuri stock

"daca e sa o dam asa raspunsul e NU. Nu se potriveste nici un xenon pe proiectoare ... fie el h7 h3 etc. Pe proiectoare se potriveste h3 halogen".

Am vazut prea multe astra g cu proiectoare cu xenon ca sa fiu de acord cu tine..........Iar daca alt fel nu merge decat cu improvizatii , poate sa ma ajute si pe mine cu "indrumare" ceva ?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
aici ai dreptate ... sunt prea multe astra cu xenon in proiectoare ... Twisted Evil Oricum nu o sa le vad rostul niciodata. Aveti faruri matuite ... folositi xerapol ... de ce sa ii chinuiti pe ceilalalti participanti la trafic? Proiectoarele numite si faruri de CEATA se folosesc exclusiv pe CEATA. Abateri de la aceasta regula sunt sanctionate de nenea politistu ptr folosirea incorecta a luminilor.
Skip ads

  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
[quote="bazare"]aici ai dreptate ... sunt prea multe astra cu xenon in proiectoare ... Twisted Evil Oricum nu o sa le vad rostul niciodata. Aveti faruri matuite ... folositi xerapol ... de ce sa ii chinuiti pe ceilalalti participanti la trafic? Proiectoarele numite si faruri de CEATA se folosesc exclusiv pe CEATA. Abateri de la aceasta regula sunt sanctionate de nenea politistu ptr folosirea incorecta a luminilor.[/quote

Daca tot suntem off topic am sa explic si ultima afirmatie "de ce sa ii chinuiti pe ceilalalti participanti la trafic? " Da proiectoare cu ceata cred ca sunt chinuitoare in trafic dar nici pe sfer pe cat sunt 90 % di farurile stock cu xenon ........deci decat niste inconstienti cu faruri cu xenon prefer oricand pe cei cu proiectoare cu xenon.

Iar cu faza ca proiectoarele sunt lumini de ceata da nimic mai adevarat dar asta nu inseamna ca el nu pot fi folosite si in alt scop, dumneavoastra stiti mai bine doar ati modificat puterea masini nu ? In talon 75 de cai in realitate 100 de cai ,deci........ideea este ca toti facem modificari "ilegale" dar nu trebuie sa fim pusi la zid si cu asta dores sa inchei dezbaterile despre etica proiectoarelor cu xenon
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
[editat]
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Doamne ajuta sa ia foc cu totii.


o replica deosebit de inteligenta ... Rolling Eyes
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@opelrobert cei 98 de cai ai mei nu deranjeaza pe nimeni in trafic ba din contra ajuta ca atunci cand fac o depasire sa fie mai sigura. Folosirea in alt scop si alte cirumstante a luminilor de ceata pe drumurile publice deranjeaza ceilalti participanti la trafic. In afara drumurilor publice poate mai au si alt scop. Tocmai de aceea am pe masina faruri stock cu becuri halogen si proiectoare cu becuri tot halogen. Daca ma hotarasc sa imi pun vreodata xenon o sa imi pun faruri cu lupa si spalator de faruri. Pana acum nu am luat amenda ptr ca am mai multi cai dar ptr proiectoare pe timp de zi am prieteni care au luat avertisment.
Cu respect Bazare!
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Lasati cocalarii sa pofteasca la csenon Exclamation Idea


Doamne ajuta sa ia foc cu totii.


Te rog pe viitor sa inveti sa vorbesti si sa nu mai poluezi topicul altora cu ideile tale comuniste si rasiste (cred ca deasupra patului ai poza cu Hitler si Ceausescu)
Si tu vorbesti de cocalari doar ti-ai pus id "elegance" si probabil pe fitu' il cheama "mercedes" si pe fata "leganza"



Doamne ajuta sa ia foc cu totii (rasistii si comunistii)
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
de azi am xenon si pe proiectoare Twisted Evil

ps: am lupa si pe faruri si pe proiectoare si daca sunt reglate cum trebuie nu primesc nici un raspuns "de sanatate" de la cei care sunt pe sens opus
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Calmeaza-te opelule ca iti creste tensiunea. Wink De cand is rasist daca respect legea?
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
M-am calmat demult, iar eu ma refeream la afirmatia dumneavoastra de mai sus referitoare la asa numitii de dumneavoastra "cocalari" cu fraza"Doamne ajuta sa ia foc cu totii" daca aceasta "dorinta" este legala si nu este rasista, atunci da respectati legea si nu sunteti rasist iar eu va datorez scuze

P.S : Sper sa nu sa se inteleaga gresit ideea de a transforma opelul meu intr-o masina tinereasca (am pastrat masina stock tocmai ca sa nu pic in ridicol si sa ajunga sorcova).....

On topic : Daca vrea cineva sa imi explice cum pot sa adaptez xenon in proiectoare raman vesnic dator ...........
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR