Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
este foarte simplu... eu azi am pus xenon in proiectoare si culmea ca am facut rost de un chit second hand de pe un bmw , h7 6000k 35w
xenonul are o flansa din material plastic , h7 are flansa mai mare in diametru decat h3 , eu am polizat flansa pana a ajuns la diametrul lui h3 (nu am avut polizor asa ca am folosit un polizor unghiular asa zis "flex" prins in menghina) dupa care cu pila am facut cele doua canturi pt ghidajul becului , mai departe este foarte simplu
ps : am facut proba si in seara asta si bat foarte bine , se vad toate denivelarile din asfalt pt ca lumina bate mai razant cu asfaltul si nici cei de pe sensul opus nu dau semne ca sunt deranjati
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
valycraciun a scris:
elegance a scris:Doamne ajuta sa ia foc cu totii.

o replica deosebit de inteligenta ... Rolling Eyes

Doamne fereste de oameni ca voi pe sosele. Voi chiar nu va dati seama ca puneti in pericol alti oameni datorita prostiilor voastre. Evil or Very Mad Noroc ca Politia Rutiera a iesit pe strazi si ia certificatele de inmatriculare la cei cu xenon pus aiurea. In Craiova a devenit o regula si se pare ca se generalizeaza. Fac si ei un lucru bun.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Fac pe naiba, trebuie sa-si faca si ei norma de amenzi Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cine a mers noaptea a vazut cat s-au inmultit masinile cu xenon pus aiurea sau cu faruri de pe masini englezesti ca au fost mai ieftine. Dupa ce ca drumurile noastre sunt vai de capul nostru si execrabil iluminate mai suntem o tara de saraci si de cocalari. Cum ar fii sa dau si eu in ei cu faza lunga(care are si ea xenon)(nu e vorba de Opel-ul care m-a adus in Club Opel) in ei in momentul in care vad pe unul asta? Nu ai ce face decat sa reduci viteza la cat poti si sa speri ca nu e o caruta sau un biciclist pe drum cand trec pe langa tine.
Asta seara pe Centura Craiovei erau trase pe dreapta 3 masini care aveau xenon pus aiurea. Daca vreti xenon pe masini si aveti posibilatatea sa luati faruri originale care au fost prevazute cu xenon luati-le pe alea. Evil or Very Mad
Skip ads

  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
valycraciun a scris:
elegance a scris:Doamne ajuta sa ia foc cu totii.

o replica deosebit de inteligenta ... Rolling Eyes

Doamne fereste de oameni ca voi pe sosele. Voi chiar nu va dati seama ca puneti in pericol alti oameni datorita prostiilor voastre. Evil or Very Mad Noroc ca Politia Rutiera a iesit pe strazi si ia certificatele de inmatriculare la cei cu xenon pus aiurea. In Craiova a devenit o regula si se pare ca se generalizeaza. Fac si ei un lucru bun.


ori sunteti turci ori trebuie neaparat sa comentati la tot ce nu este pe placul vostru , eu am spus foarte clar ca am xenon dar nu deranjeaza pe nimeni pt ca este pe far cu lupa si cele cu lupa bat diferit , ai dreptate doar in cazul celor care ori nu le au reglate ori au xenon pe far clasic care chiar deranjeaza , dar...cred ca sunteti turci...
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
"Multumesc mult de aprecieri. Pentru ca prima data masina era destul de murdara va mai plictisesc cand e si ea curata. Urmeaza poze cu imagini cu bordul cu iluminare alb/rosu gen audi si faruri cu xenon."

cunosti textul asta ? daca nu , sa sti ca tu ai scris PARVU_DANIEL in data de 22 oct 2009 , asa ca ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
valycraciun a scris:"Multumesc mult de aprecieri. Pentru ca prima data masina era destul de murdara va mai plictisesc cand e si ea curata. Urmeaza poze cu imagini cu bordul cu iluminare alb/rosu gen audi si faruri cu xenon."

cunosti textul asta ? daca nu , sa sti ca tu ai scris PARVU_DANIEL in data de 22 oct 2009 , asa ca ...

Si ce-i cu asta? Voiam sa imi faruri cu xenon de Vectra B2 originale dar apoi am inteles ca nu s-ar potrivi exact la fix la B1 si am renuntat. Am si zis intr-un post mai sus ca la cei la care exista posibilitatea de a pune faruri cu xenon pe care le-a pus producatorul la acel model mi se pare normal sa poti sa ii faci un upgrade. Si nu era o critica la adresa ta. Vorbeam in general.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
dar ai citat ce am scris eu , asa ca ... eu ce sa inteleg ? eu am fost deranjat de modul in care a ales colegul nostru (elegance) sa se exprime , iar faruri de b2 merg perfect pe b1 chiar eu am montat , ai dreptate de cei care au faruri fara lupa , alea deranjeaza foarte tare
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vali si daca ai avea xenon pe faruri fara lupa eu nu as putea sa iti doresc nici macar o clipa raul. Desi te-am citat pe tine din greseala, vorbeam in general. Iar daca ai faruri cu lupa si auto level iti dai seama ca nu te criticam pe tine.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
din pacate cu auto level nu am si poate ca ma simt si eu putin cu musca pe caciula Smile
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Iote frate, am ajuns turc pt. ca imi doresc sa ia foc toti cocalarii din tara. Laughing Cuvantul emigrare incepe sa devina sinonim cu liberare in minunea asta de tara. Rolling Eyes
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am sa incep prin a face cat de cat "lumina" in acest topic .......Eu unu ma referea STRICT la proiectoare cu xenon care nu deranjeaza pe nimeni si in caz ca deranjeaza se pot stinge foarte usor . Proiectoarele cu xenon sunt foarte utile la gropile de pe sosea deoarece fiind mai aproape de drum lumineaza doar drumul spre deosebire de faruri care au rolul de a lumina tot campul vizual al soferului....Deci eu unu am faruri cu angel eys cu lupa si xenon deci respect pe toti din trafic

P.S : Tot respectul si stima pentru domnul valycraciun care nu a stat deoparte si a clarificat ceea ce am spus la inceputul topicului

Iar ca rspuns pentru domnul elegance ,care este tot timpul pus pe cearta (incep sa cred ca asa a facut stelutele) nu va tine nimeni in aceasta tara cu forta puteti pleca oricand iar la cat de zdravan este opelasul sigur ne auzim din china:) (Glumeam sper sa nu se supere domnul elegance)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR