Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
inafara de ca imi taie motorina cind incerc sa o fortez ce rol mai are acest senzor.se mai poate strica ceva daca merg cu masina asa,imi consuma mai mult.?sper ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.mersi.
Skip ads

  • manolo83

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 2.5 tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dar acel senzor nu iti taie motorina ci cred ca are legatura cu turbina ceva de genul asta.parca ii motor normal nu turbo fara acel senzor,nu?tre sa tragi de el mult ca sa mearga
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu merge bine ,dar dupa 130 150 daca o fortez imi taie motorina si ma mentine fara sa scada ,doar daca urc un deal scade
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deci, daca senzorul este rupt/defect atunci ar trebui sa ai CHECK ENGINE in bord si motorul sa functioneze intrerupt, nicidecum sa poti pleca cu el de pe loc. Nu are neaparata legatura cu turbosuflanta ci chiar cu ECU. Fa un test simplu, scoti mufa de la el si vezi daca iti apare martorul in bord si cum functioneaza mtorul. Motorina ti-o taie fie ECU fie imobilizatorul, fie ai probleme cu instalatia de alimentare.
Skip ads

  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
deci cind am fost la un atelier ca sa schimb uleiul mai ieftin, asa ca aveti grija cu atelierele eftine,la vreo doua zile cind sa ma bag si eu intro depasire,cu buna baza ca masina merge,surpriza,la jumatatea depasirii masina nu sa mai accelerat,am depasit doar din inertie.prima data m-am uitat la ulei fiind ultimul lucru care s-a lucrat la masina,aveam aproape un centimetru mai mult ulei peste nivelul maxim.am gindit ca poate sa fie asta si m-am apucat sa scot singur ulei prin joja cu o seringa si un cablu .lucrind acolo am bagat de seama ca un tub de caucic care iese de dedesupt din galeria de admisie si care trebuia sa intre in acel senzor este rupt.probabil ca lucrind la scosul filtrului de ulei baietii de la atelier au agatat acel furtun sau chiar au incercat sa-l scoata ca sa nu ii incomodeze spun asta pentru ca eu cind am ajuns acolo era scos senzorul de la alarma capota care este chiar linga senzorul de presiune,si cind l-am vazut scos au spus ca lau scos ca sa nu-i deranjeze si atunci sa rupt doar acel plastic micut de sub senzor in care vine bagat furtunul.de aceia masina nu imi da nici o eroare,senzorul in sine nu este defect ,nu este rupt doar ca nu mai pot sa pun furtunul in el ca sa citeasca presiunea din galerie
  • iriahu

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Un strungar bun iti poate face un mic stut cu filet pe unul din capete si o flanse casa poti sa strangi in "carnea" care a mai ramas.Asta pana vei gasi un altul .
Sa vezi si sa nu crezi ! Aceasta reparatie te va tine pana ai sa vinzi masina fara sa-ti creieze probleme. Cred ca atunci cand sa rupt acea bucata ,ea a ramas infipta in furtun. Asa ca ai marimi si diametre!
Succes.
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
da, asa este.bucata a ramas infipta am incercat sa o scot si al naibii bucatica cred ca am sa tai din furtun,ca nu vrea sa iasa.
mersi de ajutor,cred ca am sa caut un strungar.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cip opelomega a scris:da, asa este.bucata a ramas infipta am incercat sa o scot si al naibii bucatica cred ca am sa tai din furtun,ca nu vrea sa iasa.
mersi de ajutor,cred ca am sa caut un strungar.
salut . te pot ajuta eu cu acel senzor. sa ti-l trimit prin curier.daca nu ai acel senzor masina da in nas cand ajunge la 3000 de ture. cam pe la 140 150km\h.
Skip ads

  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
da.am fost pe la un strungar si cum ma gindeam si eu nu o sa tina,e prea subtire "carnea".
Radu mersi de ajutor ,din alt post de al tau cred ca ai spus ca esti din pascani,eu sunt din botosani,dar locuesc in spania,asa ca am gasit in ebay cu 50 de euro senzor nou sper sa mearga,e cu aceiasi serie de bmw,iar de la casa e 84 €.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cip opelomega a scris:da.am fost pe la un strungar si cum ma gindeam si eu nu o sa tina,e prea subtire "carnea".
Radu mersi de ajutor ,din alt post de al tau cred ca ai spus ca esti din pascani,eu sunt din botosani,dar locuesc in spania,asa ca am gasit in ebay cu 50 de euro senzor nou sper sa mearga,e cu aceiasi serie de bmw,iar de la casa e 84 €.
ti-l dadeam ieftin omule . 50 ron
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am cumparat senzor nou,lam schimbat dar tot imi taie motorina.oare trebuie pusa pe tester si setat acest senzor nou.?senzorul este cumparat de la opel cu aceiasi serie.stie cineva ?
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cip opelomega a scris:am cumparat senzor nou,lam schimbat dar tot imi taie motorina.oare trebuie pusa pe tester si setat acest senzor nou.?senzorul este cumparat de la opel cu aceiasi serie.stie cineva ?
incearca sa desfaci pompa de motorina din rezervor sa vezi daca nu iti este infundat acel sorb de la pompa sau poate chiar pompa iti este pe duca si nu ii da voie sa traga motorina cat ii trebuie. . ar putea fi o varianta chestia asta.
Skip ads

  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut.am fost la opel,mi-a pus testerul,avea aceasta eroare de subpresiune in galerie ,a sters eroarea si acum merge.deci problema este rezolvata si se poate inchide postul.
multumesc de ajutor si de interes.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR