Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am un opel astra, capacitate 1910 cc, an fabricatie 2007, inscris in italia, stie cineva cat este inmatricularea in tara?
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php data viitoare foloseste google
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
in orice caz nu e chiar asa scumpa... euro 4 presupun...noxe? (alea cu g/km) cat ai? motorina ceva, filtru particule?
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
[quote="GR04GBY"]-este un euro 4, are si filtru, noxele pe talon sunt 154, dar am inteles ca raman de verificat in rar, ce gasesc ei acolo conteaza.........,
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
[quote="apostescu romulus"]
GR04GBY a scris:-este un euro 4, are si filtru, noxele pe talon sunt 154, dar am inteles ca raman de verificat in rar, ce gasesc ei acolo conteaza.........,


Daca motorul nu este fortat si i sa dat ce a trebuit la timp (ma refer la revizii) la testul de noxe scoate cat este trecut in carte.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
[quote="m.nyck"]
apostescu romulus a scris:
GR04GBY a scris:-este un euro 4, are si filtru, noxele pe talon sunt 154, dar am inteles ca raman de verificat in rar, ce gasesc ei acolo conteaza.........,


Daca motorul nu este fortat si i sa dat ce a trebuit la timp (ma refer la revizii) la testul de noxe scoate cat este trecut in carte.

nu stiu...acum cand face rarul ii face si cartea de identitate a masinii, si normal ca acum o sa ii ia emisia de noxe de la cei de la rar, asa au facut si la mine, deci cand am fost sa o inscriu am fost cu cartea de identitate, cu datele care au iesit la RAR aici.
Referitor la ce spui tu, nu stii daca masina a avut reviziile si schimburile la timp asa ca o sa vada cad o sa ii faca RAR-ul daca e la fel cum zice el.
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
[quote="GR04GBY"][quote="m.nyck"]
masina am luato de la un reprezentat opel in italia, are cartea de service cu toate reviziile facute in reprezentanta opel, ultimul schimb a fost facut la 90mi km, acum are 92mi km, au fost schimbate si filtrele. Ce pret au la noi filtrele si uleiul? Aici filtrul de ulei este 10è, filtrul motorina 10è, filtru aer 8è, uleiul 40è. Cu respect R.A.
  • mario&bandit

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 x 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
de ce vrei sa o inscrii in romania cand circuli cu ea in italia ? nu vad niciun avantaj ,
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
E4 cu DPF si 154g/cm3 noxe ? a mea este E3 si are tot 154 noxele ...
esti sigur ca e E4 ?
  • mihaibbb

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu zic ca este euro 3
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si mie mi se pare ciudat ca fiind euro4 (cum zice colegul) sa aiba noxele asa mari ... si eu zic ca e Euro3 si l-a "aburit" cel de la care a cumparat-o ca e Euro4 ... DPF (filtru de particule) nici nu intra in discutie la Euro3 ...
multa bafta oricum la RAR si sa ne tii la curent ce norma de poluare ti-au dat cei de la RAR (eventual si ce noxe ti-au iesit)...

LE: totusi e fabricat 2007 ... nu cred sa mai fie Euro3 ... posibil sa fi inteles gresit colegul valoarea noxelor ...


Ultima modificare facuta de Cipiotul la Lun 05 Apr, 2010 6:58 pm
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mario&bandit a scris:de ce vrei sa o inscrii in romania cand circuli cu ea in italia ? nu vad niciun avantaj ,

Aici asigurarea este f scumpa (1350è/an), in tara cat este? cu siguranta mult mai putin Idea
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
asigurarea obligatorie e in jur de 100 - 150 euro ... daca vrei CASCO e mai mult, dar oricum nu ajungi la suma aia (1350 euro) ..
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:si mie mi se pare ciudat ca fiind euro4 (cum zice colegul) sa aiba noxele asa mari ... si eu zic ca e Euro3 si l-a "aburit" cel de la care a cumparat-o ca e Euro4 ... DPF (filtru de particule) nici nu intra in discutie la Euro3 ...
multa bafta oricum la RAR si sa ne tii la curent ce norma de poluare ti-au dat cei de la RAR (eventual si ce noxe ti-au iesit)...

In primul rand nu cred ca in 2007 se mai faceau euro3,iar aici este specificat si pe talon euro4,noxele pe talon sunt 159, iar motorul (in sfarsit l-am gasit) este un Z19DT
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:si mie mi se pare ciudat ca fiind euro4 (cum zice colegul) sa aiba noxele asa mari ... si eu zic ca e Euro3 si l-a "aburit" cel de la care a cumparat-o ca e Euro4 ... DPF (filtru de particule) nici nu intra in discutie la Euro3 ...
multa bafta oricum la RAR si sa ne tii la curent ce norma de poluare ti-au dat cei de la RAR (eventual si ce noxe ti-au iesit)...

LE: totusi e fabricat 2007 ... nu cred sa mai fie Euro3 ... posibil sa fi inteles gresit colegul valoarea noxelor ...

pe talon este specificat euro4, emisia de CO2 159, motorul este un Z19DT (asa scrie pe talon)
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
conform calculatorului de pe site-ul Ministerului de Finante si a datelor spuse de tine, iese cam asa:


fara DPF (filtrul de particule) taxa e 838 euro
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:si mie mi se pare ciudat ca fiind euro4 (cum zice colegul) sa aiba noxele asa mari ... si eu zic ca e Euro3 si l-a "aburit" cel de la care a cumparat-o ca e Euro4 ... DPF (filtru de particule) nici nu intra in discutie la Euro3 ...
multa bafta oricum la RAR si sa ne tii la curent ce norma de poluare ti-au dat cei de la RAR (eventual si ce noxe ti-au iesit)...

LE: totusi e fabricat 2007 ... nu cred sa mai fie Euro3 ... posibil sa fi inteles gresit colegul valoarea noxelor ...


valoarea corecta a noxelor la 1.9 CDTI este de 154 g/km
Urmare a lansarii tehnologiei EcoFlex, emisiile se vor reduce semnificativ.
Dar deocamdata aceasta tehnologie nu e disponibila decat pe 3 motorizari la Astra, printre care 1.7 CDTI de 110 CP care are emisii de 119 g/km, fata de acelasi motor EcoTec care are 139 g/km. E vorba de H
Pe I la 1.3 CDTI EcoFlex de 95 CP constructorul declara emisii de 109 g/km
detalii pe opel.de
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:conform calculatorului de pe site-ul Ministerului de Finante si a datelor spuse de tine, iese cam asa:


fara DPF (filtrul de particule) taxa e 838 euro

are si filtru de particule.Stiti cumva càt timp dureaza pt inmatriculare, in cat timp sunt gata toate actele si daca se poate circula in tot acest timp cu masina. Ce asigurare recomandati? tinànd cont ca trebuie sa circul in afara, ( o asigurare serioasa)...Cu respect R.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca te misti lejer (adica nu esti presat de timp sau altele) intr-o saptamana ai masina inmatriculata - bineinteles daca ai si banii Smile
intai trebuie s-o radiezi din Italia, iei numere provizorii de acolo sau o aduci pe platforma in tara, aici iei numere provizorii (in caz c-o aduci pe platforma), faci programare la RAR, cu hartiile de la ei si copiile legalizate la actele italiene mergi la finante si depui cererea pt calcularea taxei ... astepti vreo 2 zile sa-ti dea calculul, platesti taxa si mergi la rutiera la inmatriculari ... daca e ok, a 2a zi ar trebui sa ai numerele de RO si masina inmatriculata (daca nu vrei nr preferentiale)...
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:daca te misti lejer (adica nu esti presat de timp sau altele) intr-o saptamana ai masina inmatriculata - bineinteles daca ai si banii Smile
intai trebuie s-o radiezi din Italia, iei numere provizorii de acolo sau o aduci pe platforma in tara, aici iei numere provizorii (in caz c-o aduci pe platforma), faci programare la RAR, cu hartiile de la ei si copiile legalizate la actele italiene mergi la finante si depui cererea pt calcularea taxei ... astepti vreo 2 zile sa-ti dea calculul, platesti taxa si mergi la rutiera la inmatriculari ... daca e ok, a 2a zi ar trebui sa ai numerele de RO si masina inmatriculata (daca nu vrei nr preferentiale)...

daca vin cu ea in tara, nu poate fi radiata direct la noi? de aici nu imi da nr provizorii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR