Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salut. A montat cineva in Romania diferential cu alunecare limitata (autoblocant) pe cutia de viteze de pe Astra H motor Z19DTH? Din ce am mai citit pe forumurile de afara tipul cutiei e M32. Sunt convins ca alaturi de un chip-tuning un astfel de diferential ar ajuta foarte mult ca aceast masina cu acest tip de motor sa devina competitiva.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pretul e destul de prohibitiv, un Quaife LSD e peste 1000EUR. Si nu stiu cat e de fiabil, rezista 100mii de km? In plus, pentru uzul pe strada, masina e foarte competitiva, nu cred ca un LSD ar insemna chiar asa o mare diferenta.
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pentru raspuns.
Din cate am vazut la Quaife pe site pretul e de 585 Lire fara TVA: http://www.quaife.co.uk/cat...products/qdf25b-0
Nu vad de ce nu ar rezista si 200k km. Oricum exista kituri de reparatie pentru diferential.
Ma gandeam la LSD ca urmatorul pas logic dupa chip-tuning-ul care se va executa la mine cat de curand.
Pentru mine e destul de suparator modul in care se comporta masina in virajele stranse si caracterul puternic subvirator. Un mare guru Opel m-a sfatuit sa trec la jante si cauciucuri pe 17 pentru a atenua acest comportament, lucru pe care probabil o sa il fac in momentul in care se "termina" cauciucurile actuale.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am jante pe 17 si 215/45/17 si crede-ma, sta foarte bine. Daca mai pui mana si pe niste Eagle F1, ai cam rezolvat tot.

Eu vad de ce nu ar rezista, pentru ca acolo e un fel de ambreiaj care se consuma.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR