Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am verificat acum si am aceeasi versiune ca si tine. Inseamna ca masina mea a fost livrata cu o versine mai veche si a facut update de pe discul de Alpi.

O sa incerc sa aflu ce versiune are acum colegul din Austria.


Interesant este ca la PROCMAP si PROCMM ai buildate mai recent decat al meu.
Skip ads

  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Asta am eu .
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Am verificat acum si am aceeasi versiune ca si tine. Inseamna ca masina mea a fost livrata cu o versine mai veche si a facut update de pe discul de Alpi.

O sa incerc sa aflu ce versiune are acum colegul din Austria.


Interesant este ca la PROCMAP si PROCMM ai buildate mai recent decat al meu.


Vad ca sunt diferite mai multe:

PROCMAP_SW_VERSION
PROCMAP_SW_BUILD_DETAILS
PROCMAP_SW_BUILD_DATE

PROCMM_SW_BUILD_DETAILS
PROCMM_SW_BUILD_DATE

Si toate sunt mai recente la mine.

Am gasit pe un site german toata SW & HW Versions aici
si cred ca 99% sunt la fel si la mine.

Nu stiu cate din ele au legatura cu navigatia dar o sa vad cand o primesc discul. Smile
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Sa-ntzeleg ca voi puteti preciza adrese din RO si puteti calcula ruta?
Eu am DVD500 iar pe CD-ul primit cand am luat masina in iulie 2011 am Romania cu strazi principale (in Bucuresti am strazile mari, si oricum nu toate) dar nu pot selecta la destinatie tara ca RO, ce sa mai zic de next level, oras, strada, nr, etc. si calcul ruta...
Cand am dat mail la repezentanta in Sept, mi-au raspuns ca nu poti folosi Romania (sa-i precizezi desinatia), doar iti afiseaza pe unde esti cu masina....
Cand scriu aceste randuri, mi-aduc aminte cum eram intrebat "nu vreti sa aveti navigatie DVD800?"... era vreo 800-1000 euro diferenta parca de la CD400 la DVD800 si-am ales 200euro (parca) diferenta de la CD400 la CD500. La ce bun daca n-o pot folosi cand vreau?
Skip ads

  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
x678001 a scris:Salut,
Sa-ntzeleg ca voi puteti preciza adrese din RO si puteti calcula ruta?
Eu am DVD500 iar pe CD-ul primit cand am luat masina in iulie 2011 am Romania cu strazi principale (in Bucuresti am strazile mari, si oricum nu toate) dar nu pot selecta la destinatie tara ca RO, ce sa mai zic de next level, oras, strada, nr, etc. si calcul ruta...
Cand am dat mail la repezentanta in Sept, mi-au raspuns ca nu poti folosi Romania (sa-i precizezi desinatia), doar iti afiseaza pe unde esti cu masina....
Cand scriu aceste randuri, mi-aduc aminte cum eram intrebat "nu vreti sa aveti navigatie DVD800?"... era vreo 800-1000 euro diferenta parca de la CD400 la DVD800 si-am ales 200euro (parca) diferenta de la CD400 la CD500. La ce bun daca n-o pot folosi cand vreau?
Da . La DVD 800 se poate seta destinatii in RO .
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si pe CD500 se poate naviga la adrese Romania. Valabil pentru CD500 fabricatie 2008-2009 (nu sunt singur de 2010) si cu noul disc Navteq Eastern Europe 2012/2013.

Cei care au CD500 2010/2012 mai au de asteptat pana prin martie, conform celor de la Navteq. In martie se va lansa discul 2012/2013 pentru CD500 fabricat in 2011.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Si pe CD500 se poate naviga la adrese Romania. Valabil pentru CD500 fabricatie 2008-2009 (nu sunt singur de 2010) si cu noul disc Navteq Eastern Europe 2012/2013.

Cei care au CD500 2010/2012 mai au de asteptat pana prin martie, conform celor de la Navteq. In martie se va lansa discul 2012/2013 pentru CD500 fabricat in 2011.
Salutari Cornele ! Ma bucur sa aud asta ! Ai vazut ca merge ? Atunci e ok cat de cat . Si la mine e la fel in sensul ca te poti descurca destul de bine . Off topic : iar am fost la Brasov. E tare aratos Bradul de Craciun (Duminica ) si Vatra Ardealului(cofe) . Very Happy
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Gata,am scapat de Ioana si Marcel Laughing

Mi-a venit si mie harta CD500 NAVI Eastern Europe Version 2012/2013 (Only for vehicles MY2009/2010)
cornelpopa a scris:
Si pe CD500 se poate naviga la adrese Romania. Valabil pentru CD500 fabricatie 2008-2009 (nu sunt singur de 2010) si cu noul disc Navteq Eastern Europe 2012/2013.

Merge si pentru anul de fabricatie 2010.

Am testat in Bucuresti:
- cautare dupa strada si nr
- salvare in Address book
- cat de repede reactioneaza:
-------------- daca nu mergi pe ruta aleasa in cat recalculeaza noua ruta -> destul de rapid
-------------- la indicatia X metri pana sa faci stanga/dreapta/intoarcere -> se actualizeaza destul de repede

cornelpopa a scris:
Cons:
1. Harta este surprinzator de veche, nu stie de A3 in jurul Clujului, nu stie de sensuri giratorii prin Bv facute cu mai bine de 1 an in urma.
2. Orasele mai mici, gen Fagaras au doar soselele principale de tranzit prin Oras.

Trebuie sa testez cat de veche este (ex.: daca stie in Bucuresti de podul Basarab,etc.)

Ce harti/pachete sunt disponibile daca doriti sa copiati memoria interna:

cornelpopa a scris:
Tari trecute pe CD:
1. BG si RO in pachet Eastern Europe
2. H, CZ, SK SLO - pachet
3. EST, LV, LT - pachet
4. HR, SK, SLO - pachet Balkans
5. PL

Le-am trecut ca pachete deaorece doar asa pot fi incarcate in memoria interna a CD500. Nu poti incarca RO fara BG, etc.
Apropo de asta: la mine dupa ce dau erase la toate hartiele din memorie, CD500 raporteaza 524 Mb liberi. Pot incarca aproape tot discul (fata PL - care are 180Mb). La voi cat arata free dupa erase la harti?

Ai copiat pachetul Eastern Europe pe memoria interna ca sa vezi ca poti alege doar 2 tari: BG si RO ?
Dupa cum vezi in poza,aceeasi 524MB liberi si la mine.

Prima impresie: e mai bine cu harta asta decat fara harta!
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Adi4Opel a scris:
Ai copiat pachetul Eastern Europe pe memoria interna ca sa vezi ca poti alege doar 2 tari: BG si RO ?
Dupa cum vezi in poza,aceeasi 524MB liberi si la mine.

Prima impresie: e mai bine cu harta asta decat fara harta!


Indiferent ce pachet copiezi in memorie iti va copia si MRE. Deci poti alege orice tara ca destinatie. Dar detaliile de orase in RO sunt doar daca alegi Eastern Europe.

Adi4Opel a scris:Am testat in Bucuresti:
- cautare dupa strada si nr
- salvare in Address book
- cat de repede reactioneaza:
-------------- daca nu mergi pe ruta aleasa in cat recalculeaza noua ruta -> destul de rapid
-------------- la indicatia X metri pana sa faci stanga/dreapta/intoarcere -> se actualizeaza destul de repede


Tu acum ai folosit pentru prima data gps-ul?
Eu l-am mai folosit destul de mult prin HU si AT.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
Tu acum ai folosit pentru prima data gps-ul?
Eu l-am mai folosit destul de mult prin HU si AT.


Gps-ul de pe masina l-am folosit de cateva ori doar sa testez cd-ul (Central Europe) cu care a venit.
Chiar am descoperit azi ca aveam trei adrese (atunci erau latitudine/longitudine) care au fost salvate in perioada respectiva.
In seara asta l-am stresat un pic, sa vad cat de repede recalculeaza ruta mergand numai pe stradute.

Pacat ca nu are "Junction View" Laughing

Altfel gps-ul l-am folosit intens prin AT,DE,FR,ES,CH,GB,IT,NL. Razz
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Adi4Opel a scris:
Pacat ca nu are "Junction View" Laughing

Altfel gps-ul l-am folosit intens prin AT,DE,FR,ES,CH,GB,IT,NL. Razz


Am crezut ca se subintelege ca vorbeam despre gps-ul de pe masina Cool

La ce te referi la Junction View? Eu il folosesc la un zoom destul de mare sa vad zona in care sunt si face el zoom automat la nivel de intersectie cand am de facut vreo manevra. Si apare pe jumatate de ecran un popup cu o sageata care-mi arata distanta pana la manevra si eventual urmatoare manevra.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
La ce te referi la Junction View? Eu il folosesc la un zoom destul de mare sa vad zona in care sunt si face el zoom automat la nivel de intersectie cand am de facut vreo manevra. Si apare pe jumatate de ecran un popup cu o sageata care-mi arata distanta pana la manevra si eventual urmatoare manevra.

N-are nici o legatura cu zoom-ul.
Uite cateva exemple:

Alte imagini aici

Te ajuta foarte mult sa te pozitionezi din timp in intersectii mai complicate,cu multe benzi si ti le si arata,sa mergi intr-o anumita directie.
Ex. in Bucuresti, ca sa faci la stanga sa zicem la Piata Romana,sa intri pe Dacia sau la intersectia Mihai Bravu cu Baba Novac trebuie sa intrii in rond (pe una din cele 2 benzi,etc.)

Apropo de actualizarea softului navigatiei: in "Engineering Mode" (Config -> apesi INFO pana apare),apoi intri in System -> Main SW / Navi SW
si incerci sa instalezi de pe CD o sa vezi exact ce versiune este pe cd si ce ai deja instalat.
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@Adi4Opel, sa inteleg ca in tarile in care ati umblat ati folosit gps-ul din masina? Ce tara este AT si IT? Am cautat si nu gasesc.
Sa mai inteleg ca pe Opel este pus softul de la Garmin, ca din pozele prezentate ala e Garmin.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Protektor a scris:@Adi4Opel, sa inteleg ca in tarile in care ati umblat ati folosit gps-ul din masina? Ce tara este AT si IT? Am cautat si nu gasesc.
Sa mai inteleg ca pe Opel este pus softul de la Garmin, ca din pozele prezentate ala e Garmin.


Pe Opel NU ESTE softul de la garmin! Adi4Opel se plangea de lipsa acelui Junction View care exista pe Garmin. De altfel exista pe toate softurile de navigatie mai noi (Eu folosesc Igo (si derivatele), Sygic si Navigon). Intradevar se simta lipsa acelui "feature" pe navigatia masinii, dar supravietuiesti.

Si eu am aproximativ 25.000 km cu navigatia masinii prin HU, AT, DE, IT.

AT = Austria
IT = Italia

http://en.wikipedia.org/wik...3166-1_alpha-2#AT
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc de lamuriri.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am apucat azi sa testez harta in Bucuresti. Am avut cateva intalniri asezate prin tot Bucurestiul si pot spune ca navigatia s-a descurcat de minune. Nu a fost nevoie niciodata sa apelez la vechiul tovaras de drum Igo.

E foarte bine ca in Bucuresti stie si de numar de casa/bloc. Nu cred ca prin alte orase stie - in Brasov cu siguranta NU. Nu stie de pasajele noi construite si ca atare am fost de vreo 2 ori OFF MAP dar s-a reorientat repede la coborarea de pe pasaj.
  • stateadrian

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
dau si eu o bere la cineva in week-endul asta pentru harta RO? in Bucuresti?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca te miscai mai repede! Eu in seara asta m-am intors de la Bucuresti!
  • stateadrian

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pentru disponibilitate, dar aseara eram cu captiva, insignia era la sotie.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Trimite si tu niste date de contact pe PM si te sun cand mai ajung prin Bucuresti. (Probabil saptamana viitoare)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR