Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Asta e...n-ai c face..o sa ne zica el candva...eu imi facui comanda si ast sa mi-o livreze.e cel mai sigur asa...numai bine!
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere e singura solutie.

Au mai fost eroi care au zis ca ei au solutii si a fost un mare fas... Pana si simplul fapt ca nu vrea sa zica ce vrea sa faca da de gandit.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
Adi4Opel a scris:Este comportamentul normal ca discul original pentru o unitate MY09/10 (2009/2010) sa nu fie recunoscut de nici o unitate MY11 (2011).
Testul pe care l-au facut si altii ca sa se convinga ca nu este posibil,este sa creezi o copie a unui disc original 2009/2010 si sa fie recunoscut de unitatea model 2009/2010 sau disc original 2011 si recunoscut de unitate model 2011.

M-ai pierdut. Nu pricep sensul propozitiei de mai sus.

Am folosit algoritmul de criptare de la Bosch. Laughing
Decriptare:
"Este comportamentul normal ca discul original pentru o unitate MY09/10 (2009/2010) sa nu fie recunoscut de nici o unitate MY11 (2011)."
inseamna ca orice disc cu harti compatibile cu sistemele de navigatie CD500/DVD800 model 2009/2010 (adica al-10-lea caracter din VIN sa fie 9 sau A)
nu o sa mearga pe sistemele de navigatie CD500/DVD800 model 2011
si era normal sa se intample ce ai scris: "Nici discul original nu este recunoscut in unitati din 2011. Tot ce spune este "Insert valid navigation disc"
daca "discul original" era pentru sistemele de navigatie 2009/2010. Smile

Si in ultima fraza vroiam sa spun ca nu era necesar sa aiba ultima harta (v2012/2013 pt CD500) daca are solutia magica de creare a cd/dvd dupa original si sa fie recunoscut si de sistemul de navigatie ca disc valid.
Putea sa foloseasca pentru test orice cd original cu orice harta compatibila cu CD500
si nu era necesar o image a ultimei versiuni. Smile
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ionut13 a scris:cu grija si cu atentie Wink ...cand e gata si o sa mearga fac poza si pun pe site

Putin mai multa recunostita! Vroiai sa dai bani pe asa ceva, nu ai dat si nici efort prea mare nu ai depus.
Inteleg insa ca nu vrei sa spui care este solutia atat timp cat nu stii daca si merge.
Totusi, daca a recunoscut discul si a inceput sa faca update (chiar daca s-a oprit) consider ca ar fi un pas mare pentru "omenire", nu?
Skip ads

  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu la aceasta combinatie in caz de reusita:D
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu-mi fac sperante. In doi ani de cand am masina am tot dezbatut subiectul pe tot felul de forumuri si am ajuns la concluzia ca la aceasta unitate discurile "se cumpara".

Sunt 2 solutii
1. Gasesti o varianta sa matritezi DVD-uri cu capacitate de 1Gb si su SecureDisc ( LOL ). Sunt de meserie in IT si stiu ce inseamna asta Wink
2. Dai jos unitatea din bord, citesti/modifici/rescrii loader-ul (softul) din memoria unitatii astfel in cat sa ignore cele doua protectii de mai sus ( LOL again)

Din pacate cred ca tot cei 129 EUR la Navteq sau un prieten de la care sa faci load in flash la harta sunt de viitor.
  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pai si daca faci load in flash ramene in memoria navi sau cum?
  • ionut13

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cu oleaka de rabdare sper sa reusesc sa ii dau de cap..pana acum sunt pe unde stiam ca o sa fiu...pe aproape...nu are treaba cu IT... marii hackeri ai tarii sunt pusti de 16 18 ani max...fara mari studii in domeniu...ma exclud...

cred ca in 2 zile o sa fie gata si atunci am sa va spun cum se poate copia un dvd de 1gb...

va salut!
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
alexs_uniq a scris:Pai si daca faci load in flash ramene in memoria navi sau cum?


DA. Si ramane acolo pana incerci sa incarci o alta harta de pe un alt CD (de ex Alps sau Germania).

ionut13 a scris:cu oleaka de rabdare sper sa reusesc sa ii dau de cap..pana acum sunt pe unde stiam ca o sa fiu...pe aproape...nu are treaba cu IT... marii hackeri ai tarii sunt pusti de 16 18 ani max...fara mari studii in domeniu...ma exclud...

cred ca in 2 zile o sa fie gata si atunci am sa va spun cum se poate copia un dvd de 1gb...

va salut!

Revin cu acceasi subliniere: sharing means sharing! Zi ce ai facut pana acum. Poate intre atatea "capete luminate" care citesc acest forum se mai adauga idei.
  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Hmm. Akm trebuie doar sa gasesc pe cineva cu harta Smile
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai CD500 si masina este fabricatie 2009/2010 pot sa-ti fac eu load la harta.

Trebuie doar sa vii pana la Brasov Evil or Very Mad
  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pai mai am drumuri ocazionale prin Bv , daca imi lasi un nr de tel as putea sa te sunt cand trec pe acolo Very Happy
Skip ads

  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cornel,masina mea este din 2010 cu navi500 .Spune-mi,te rog ce acoperire are Ro si Bg- la Navteq spun ca au 10%respectiv40%-la tine...si costa 129E.Mai bine ne combinam si de ex.eu cumpar Gr si Italia la acelasi pret ,tu ai ro si Bg iar ceilalti Turcia etc.Daca suntem intr-o tara asa cum este Ro (ignorata) hai sa ne ajutam intre noi.Eu stau la Giurgiu cind pleaca cineva cu Insignia cd500 an 2009- 2010 primeste cd-ul cu Gr,ecia.Cind plec eu in D altcinecva ma ajuta pe mine s.a.m.d.Ce parere aveti?Drum bun pe unde calatoriti.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
alexs_uniq a scris:Pai mai am drumuri ocazionale prin Bv , daca imi lasi un nr de tel as putea sa te sunt cand trec pe acolo Very Happy


Ti-am trimis numarul meu pe privat.

celik paun a scris:Cornel,masina mea este din 2010 cu navi500 .Spune-mi,te rog ce acoperire are Ro si Bg- la Navteq spun ca au 10%respectiv40%-la tine...si costa 129E.Mai bine ne combinam si de ex.eu cumpar Gr si Italia la acelasi pret ,tu ai ro si Bg iar ceilalti Turcia etc.Daca suntem intr-o tara asa cum este Ro (ignorata) hai sa ne ajutam intre noi.Eu stau la Giurgiu cind pleaca cineva cu Insignia cd500 an 2009- 2010 primeste cd-ul cu Gr,ecia.Cind plec eu in D altcinecva ma ajuta pe mine s.a.m.d.Ce parere aveti?Drum bun pe unde calatoriti.


Eu am pus deja la dispozitia oricui are nevoie harta de RO. Trebuie doar sa ajunga sa se intalneascu cu mine.
Acoperirea este descrisa destul de larg in pagina 8 a acestui topic. Bucuresti la nivel de strada + numar de casa. Orasele mari la nivel de strada. In sate nu exista stradutele.

Ar fi superb ca tu sa cumperi harta Greciei sau Turciei.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cornel,te rog,trimite-mi si mie nr. de tel.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ti-am trimis pe privat.

Suna-ma cand ai timp.
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ieri mare tamtam cu harta Romaniei!Azi liniste totala!Ionut ai reusit ceva sau a fost un mare FSSSS?
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu mi-am comdat cd-ul cu Ro.mi-a aj si l-am testat.am ramas surprins ca Craiova este la nivel de nr de strada...nu am plecat cu masina,ca rra inzapezita...acum sunt la sibiu(am plecat cu trenul) si nu mai reusesc sa plec inapoi spre craiova din cauza zapezii...sper ca in cateva zile sa va pot da mai multe detalii...app..cine doreste harta Ro si e de prin zona craiovei,il ast cu cea mai mare placere...si si la sibiu am drumuri dese...numai bine!
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
riky a scris:eu mi-am comdat cd-ul cu Ro.mi-a aj si l-am testat.am ramas surprins ca Craiova este la nivel de nr de strada...nu am plecat cu masina,ca rra inzapezita...acum sunt la sibiu(am plecat cu trenul) si nu mai reusesc sa plec inapoi spre craiova din cauza zapezii...sper ca in cateva zile sa va pot da mai multe detalii...app..cine doreste harta Ro si e de prin zona craiovei,il ast cu cea mai mare placere...si si la sibiu am drumuri dese...numai bine!

Chiar si in cazul comunelor poti sa cauti dupa nume strada (Ex. comune din jurul Bucurestiului: Pantelimon,Glina,Cernica) Wink
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Riky- Spune-mi te rog cit a costat cd-ul cu transport cu tot si cit timp a durat dupa ce ai facut comanda.Eu vreau sa comand unul cu Grecia si Italia.Multumesc.(cd500)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR