Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
Adi4Opel a scris:
La mine e chestiune de zile pana vine discul:
We will sent you the software as soon as we receive it from Navteq. This will only be a matter of days.


LOL.. cu putin noroc il primesc inainte de tine Wink Eu l-am comandat direct la navteq cu livrare via FEDEX. Apropo.. cat te-a costat cu tot cu livrare?
]


Lucrurile se precipita Wink Tocmai am primit mail de la Navteq:

Items for order P13854607 have been shipped. Below is the current status for all line items on the order.

Line No 1
Product T1000-18529
Description Opel CD500-MY09 EE MRE Pkg 12/13
Quantity 1
Status Invoiced
Shipment Date 24-NOV-2011
Shipped By FEDEX
Tracking Number ************
To check tracking for your order click on ***************

Am sters eu tracking numberul.. nu am chef sa vada toata lumea adresa mea.
Estimated shimpent date: Monday, 28.11.2011
Skip ads

  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Si la cat te duce pana la urma cu totul? Sau ne spui cand ajunge?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
a ajuns harta?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Încã nu. Conform fedex sâmbãtã dimineațã ajunsese la Koln, De.
Azi nu sa mai actualizat deloc. Vã dau de ºtire imediat ce ajunge.
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Azi la 16.20 a ajuns in Buftea. Sper ca maine sa se livreze in Brasov!

@Adi4Opel: Discul tau a ajuns?

@alexs_uniq: 129 EUR si free EXPRESS shipping deoarece am comandat telefonic, inainte de aparitia pe site.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Azi la 16.20 a ajuns in Buftea. Sper ca maine sa se livreze in Brasov!
@Adi4Opel: Discul tau a ajuns?

Este deja in Bucuresti. Este in drum spre mine: "Status: Shipment out for delivery".
Cand o sa-l livreze ei o sa vad Laughing
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
IN SFARSIT! Nu mai sunt OFF MAP!

A sosit discul nou de CD500 de la navteq.

Pros:
1. Exista Romania
2. Orasele mari sunt detaliate cu toate stradutele, dar nu stie numar de casa/bloc. Am verificat Bucuresti, Brasov, Timisoara, Cluj, Sfantu Gheorghe, etc. Cred ca are detaliat tot ce inseamna oras resedinta de judet.
3. Stie toate drumurile judetele, comunale.
4. Are MRE (Major Routes of Europe) care include si Rusia si Turcia.

Cons:
1. Harta este surprinzator de veche, nu stie de A3 in jurul Clujului, nu stie de sensuri giratorii prin Bv facute cu mai bine de 1 an in urma.
2. Orasele mai mici, gen Fagaras au doar soselele principale de tranzit prin Oras.

Tari trecute pe CD:
1. BG si RO in pachet Eastern Europe
2. H, CZ, SK SLO - pachet
3. EST, LV, LT - pachet
4. HR, SK, SLO - pachet Balkans
5. PL

Le-am trecut ca pachete deaorece doar asa pot fi incarcate in memoria interna a CD500. Nu poti incarca RO fara BG, etc.
Apropo de asta: la mine dupa ce dau erase la toate hartiele din memorie, CD500 raporteaza 524 Mb liberi. Pot incarca aproape tot discul (fata PL - care are 180Mb). La voi cat arata free dupa erase la harti?

In concluzie: Nu se compara cu hartile de la iGO dar este utilizabil. Si oricum este incomparabil mai bine decat inainte, cand RO lipsea cu desavarsire Wink. Am sperat sa fie la nivel cu harta RO de pe site de la naveq.com, dar nu este.

@Adi4Opel: Discul tau a ajuns?

PS. Reiterez oferta valabila de cand am masina: Daca cineva trece prin BV si vrea sa-si faca load la harti am asa:
EasternEurope: 2012/2013
Central Europe: 2008/2009 si 2009/2010
Alps: 2009/2010
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:IN SFARSIT! Nu mai sunt OFF MAP!

A sosit discul nou de CD500 de la navteq.

Pros:
1. Exista Romania
2. Orasele mari sunt detaliate cu toate stradutele, dar nu stie numar de casa/bloc. Am verificat Bucuresti, Brasov, Timisoara, Cluj, Sfantu Gheorghe, etc. Cred ca are detaliat tot ce inseamna oras resedinta de judet.
3. Stie toate drumurile judetele, comunale.
4. Are MRE (Major Routes of Europe) care include si Rusia si Turcia.

Cons:
1. Harta este surprinzator de veche, nu stie de A3 in jurul Clujului, nu stie de sensuri giratorii prin Bv facute cu mai bine de 1 an in urma.
2. Orasele mai mici, gen Fagaras au doar soselele principale de tranzit prin Oras.

Tari trecute pe CD:
1. BG si RO in pachet Eastern Europe
2. H, CZ, SK SLO - pachet
3. EST, LV, LT - pachet
4. HR, SK, SLO - pachet Balkans
5. PL

Le-am trecut ca pachete deaorece doar asa pot fi incarcate in memoria interna a CD500. Nu poti incarca RO fara BG, etc.
Apropo de asta: la mine dupa ce dau erase la toate hartiele din memorie, CD500 raporteaza 524 Mb liberi. Pot incarca aproape tot discul (fata PL - care are 180Mb). La voi cat arata free dupa erase la harti?

In concluzie: Nu se compara cu hartile de la iGO dar este utilizabil. Si oricum este incomparabil mai bine decat inainte, cand RO lipsea cu desavarsire Wink. Am sperat sa fie la nivel cu harta RO de pe site de la naveq.com, dar nu este.

@Adi4Opel: Discul tau a ajuns?

PS. Reiterez oferta valabila de cand am masina: Daca cineva trece prin BV si vrea sa-si faca load la harti am asa:
EasternEurope: 2012/2013
Central Europe: 2008/2009 si 2009/2010
Alps: 2009/2010
Sal. Cred ca e ca cd-ul neu My 2011 daca nu ma insel (dupa descrierea ta)dar oricum merge destul de bine . Verficat !
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Poate....

Ar fi interesant de facut o comparatie. Din pacate tu esti din Bucuresti, eu din Brasov. Vin destul de des prin Bucuresti dar va fi destul de greu sa ne sincronizam cu ceva timp ca sa facem comparatia.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Poate....

Ar fi interesant de facut o comparatie. Din pacate tu esti din Bucuresti, eu din Brasov. Vin destul de des prin Bucuresti dar va fi destul de greu sa ne sincronizam cu ceva timp ca sa facem comparatia.
Taman sambata am fost in Brasov(ca nu-i la capatul lumii) prin Piata Sfatului dupa produse traditionale,prajiturele de la Vatra Ardealului si sa vad bradul vostru de Craciun (chiar si acum 2 saptamani). Revenind la subiect sa sti ca e destul de buna harta RO si BG nu mai vorbesc de West EU . Maine o sa fac poze la Dvd 800 sa vedem daca e aceeasi "Marie" si poate ne vom vedea cumva ori in BU ori in BV .Toate cele bune ! Very Happy P.S In .D Tr . Severin mi-a "dibuit" o adresa la fix de nici cu militia n-o gaseai .


Ultima modificare facuta de Danielj la Mar 29 Nov, 2011 11:13 pm, modificat de 3 ori in total
  • kis lorand

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ma bucur pentru ca in sfarsit beneficiati de un echipament al masinii voastre pentru care ati platit,sper ca nici noi( cei cu dvd 800) sa nu mai stam prea mult pe tusa.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
kis lorand a scris:Ma bucur pentru ca in sfarsit beneficiati de un echipament al masinii voastre pentru care ati platit,sper ca nici noi( cei cu dvd 800) sa nu mai stam prea mult pe tusa.
Dar de ce tusa ? Nu ai harta RO si BG 2011?
Skip ads

  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
2. Orasele mari sunt detaliate cu toate stradutele, dar nu stie numar de casa/bloc. Am verificat Bucuresti, Brasov, Timisoara, Cluj, Sfantu Gheorghe, etc. Cred ca are detaliat tot ce inseamna oras resedinta de judet.

Nici macar cei 10% de la "Coverage of TMC and House Number Address Range" de care scriau in pdf nu exista?
Ca si cum ti-as zice sa alegi o destinatie Bucuresti,Sos.Mihai Bravu la nr 222 (asa pe la jumatate) care are vreo 4.5km lungime.
Sunt curios unde o sa te duca fara sa introduci nr-ul. La inceputul , mijlocul sau sfarsitul strazii?
Nu stiu cat te ajuta fara "House number/Street number".
Nici nu mai stiu ,la cat l-am folosit ca navigatie,softul de pe CD500 iti indica cele 16796 de POI ?

"Fara numar" o sa ma transforme in manelist Laughing
cornelpopa a scris:@Adi4Opel: Discul tau a ajuns?
S-a aprins Idea Sigur cei de la TNT folosesc o harta Navteq cu strazi fara numar si de asta nu am primit harta (de pe 26.11 am "Status: Shipment out for delivery" ,deja in Romania in depozit..etc) Laughing
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Adi4Opel a scris:
Nici macar cei 10% de la "Coverage of TMC and House Number Address Range" de care scriau in pdf nu exista?

Eu nu am gasit inca o strada la care sa poti introduce numarul (asta in Bv, ca in Bucuresti inca nu am incercat - dar incerc astazi)

Adi4Opel a scris:
Ca si cum ti-as zice sa alegi o destinatie Bucuresti,Sos.Mihai Bravu la nr 222 (asa pe la jumatate) care are vreo 4.5km lungime.
Sunt curios unde o sa te duca fara sa introduci nr-ul. La inceputul , mijlocul sau sfarsitul strazii?
Nu stiu cat te ajuta fara "House number/Street number".

Tot asa, fac azi probe si anunt. Asta daca nu ajunge discul tau intre timp Evil or Very Mad

Adi4Opel a scris:
Nici nu mai stiu ,la cat l-am folosit ca navigatie,softul de pe CD500 iti indica cele 16796 de POI ?

Eu nu am gasit undeva sa-ti spuna cate POI sunt (ma refer in navigatie). Dar pot sa confirm ca stie benzinarii, service-uri Opel, Chevrolet, Saab. primarii, obiective turistice (gen Bastionul Tesatorilor, Biserica Neagra, Piata Sfatului prin Bv), banci, ATM, spermarket (Real, Carrefour, etc).
  • kis lorand

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Masina mea e de 2009 ,hartile pentru modelul dvd 800 navi din 2011 nu sunt compatibile cu modelele mai vechi ca al meu, de remapare inca n-am cunostiinta.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Masina mea,desi e cumparata anul trecut,e model 2011 si nu am gasit CD cu harti pentru ea,cu hartile pe care le am eu,nu ajung nicaieri in Romania....am doar cateva strazi si nu pot lua nicio destinatie in Romania ! Evil or Very Mad
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Adi4Opel a scris:
Ca si cum ti-as zice sa alegi o destinatie Bucuresti,Sos.Mihai Bravu la nr 222 (asa pe la jumatate) care are vreo 4.5km lungime.
Sunt curios unde o sa te duca fara sa introduci nr-ul. La inceputul , mijlocul sau sfarsitul strazii?
Nu stiu cat te ajuta fara "House number/Street number".


Am apucat azi sa fac proba cu Mihai Bravu nr. 222 in Bucuresti si am constatat ca prin Bucuresti are destul de multe strazi la care stie numere de casa. Probabil aceea acoperire de 10% la House numbers e toata in Bucuresti deoarece in Brasov nu am gasit nici o strada la care sa stie si numar.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
Am apucat azi sa fac proba cu Mihai Bravu nr. 222 in Bucuresti si am constatat ca prin Bucuresti are destul de multe strazi la care stie numere de casa. Probabil aceea acoperire de 10% la House numbers e toata in Bucuresti deoarece in Brasov nu am gasit nici o strada la care sa stie si numar.

Da,macar atata sa aiba Razz O sa verific cat de veche e harta si acoperirea cu numarul in Bucuresti cand o sa-mi vina harta.

Apropo de harta. Dupa ce am aflat ca TNTPost a trimis prin DPD si noroc ca am insistat sa-mi dea codul de tracking (parca AWB,care e altul decat la TNT) ca sa verific si la DPD
si ce vad la status: este in depozitul de la Buftea si cu status "adresa gresita" desi cei de la TNT mi-au trimis exact la adresa specificata de mine.
Asa ca am lamurit situatia cu DPD Romania (un telefon nu strica niciodata) cu adresa de livrare si alte date de contact si sper si vina saptamana viitoare. Mad
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Tu inca nu ai primit coletul? Aia de la dpd nu au avut numar de telefon? Foarte ciudat.

Apropo.. sunt curios daca atunci cand o sa bagi pentru prima data CD-ul in navigatie iti face si update de firmware. Un coleg de al meu de austria a cumparat harta de germania si la el intai a facut upgrade de firmware la navigatie de pe CD. La mine nu a facut.
Ultimul upgrade de firmware la-am primit cand am introdus discul de Alps.

Cand mai ajung in Austria fac si o proba cu discul de germania al colegului meu.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Tu inca nu ai primit coletul? Aia de la dpd nu au avut numar de telefon? Foarte ciudat.

Evident ca nu. Asta am si scris in postul anterior ca le-am dat un telefon celor de la DPD Romania ca sa-i intreb de pachet dupa ce am vazut statusul la Track & trace si sper sa vina luni.
cornelpopa a scris:
Apropo.. sunt curios daca atunci cand o sa bagi pentru prima data CD-ul in navigatie iti face si update de firmware. Un coleg de al meu de austria a cumparat harta de germania si la el intai a facut upgrade de firmware la navigatie de pe CD. La mine nu a facut.
Ultimul upgrade de firmware la-am primit cand am introdus discul de Alps.

Cand mai ajung in Austria fac si o proba cu discul de germania al colegului meu.

Daca intri in "Config" -> Apesi butonul "Info" si-l tii apasat pana iti apare "Engineering Mode" -> SW & HW Versions:
NAVI_VERSION_SW N2088VM__7.5C3P3 <=== asta e la mine

Am pus si niste poze facute ceva timp in urma la "SW & HW Versions" (am facut doar la primele 2 "pagini" ,ca derulare de sus in jos):


Zi-mi versiunea navigatiei (ce este in dreptul lui NAVI_VERSION_SW).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR