Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare colegi!

Nu ma mai pot baza pe masina in depasiri datorita acestei accelerari lente.Ca sa ma pot baza pe ea trebuie sa o duc in 4-5-6 mii de ture.Si asta la o astra G Z16 XE.
Tot de aici e si consumul ridicat.33 litrii la 500 km(ultimul traseu facut).

Inainte de a da banii de aiurea pe piese(recte,debimetru,disc ambreiaj etc), as vrea sa mai aflu si o parere din partea unora care s-au confruntat cu aceasta problema si au tot masina pe benzina(tot ce am citit despre acceleratie slaba la noi pe forum era despre motoarele diesel).

Masina am pus-o de 2 ori pe tester in 2 ani...ultima data acum un an...(nimic).Am facut zilele trecute testul agrafa...nimic.Nu stiu ce sa mai zic.... Crying or Very sad
Skip ads

  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
scuze de off. dar 33l/500 km e consum ridicat pt 1.6 benzina ? .. Shocked
wtf Rolling Eyes
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
in primul rand, o masina pe benzina, acolo are cuplu maxim.

consumul ridicat de care zici, este 6.6 adica foarte bun.

e prima ta masina pe benzina? ai avut diesel inainte?
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Consumul normal e undeva la 6%.Nu zic 5,5 cat e trecut in carte,da nici 7%.
In fine...nu asta e problema mea cea mai mare ci lipsa de putere.Nu merg cu ea subturata da nici cand fac o depasire sa ma rog de ea intr-un cor de Tatal Nostru care se aude in spate Rolling Eyes

Da e prima pe benzina(daca e sa nu socotim 1310,care dupa parerea mea se infingea mai bine).
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa-ti zic, incearca sa te duci la maiandrei si sa-ti puna testerul pe ea, eventual dati o tura impreuna cu ea si poate ca o sa gaseasca el o solutie pentru lipsa de putere.

dar consumul este chiar foarte bun. gandeste-te ca eu am 1.7 diesel, si consuma 5.5 in afara si vreo 7 si ceva in oras.
  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
verifica filtru de aer ..acum depinde si la ce viteza faci tu depasirile , daca te ei cu 1.8 2.0 la depasiri mi se pare normal sa auzi coru` Laughing
  • murgu_sergiu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut,fratilor am si eu o problema cu vectra mea...cand skimb viteza si calc acceleratia se tureaza masina de numa si abia apoi creste viteza....d c?nu mai pot sa ii dau talpa ca apas pedala si nu fce altceva decat sa se accelereze abia dupa un timp prinde....ma ajutati si pe mine?ms mult
  • murgu_sergiu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
app am uitat sa zic....e din 97 1.6 16 valve 74kw x16xel ms mult
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Probabilitate mare sa iti patineze discul de ambreiaj. Cauze: uzura normala sau anormala, semering palier dus (parca asa ii zice), pedala de ambreiaj dereglata etc.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@Ctl.madeinheaven - asta cu "verifica filtrul de aer" ,e ca aia cu sufla in jigleor la dacia 1310.Si apropo,nu ma iau cu 1.8 si 2.0 ci atunci cand efectuez o depasire impreuna cu unu cu un logan,dupa ce fac depasirea imi da ala flashuri din spate sa ma dau la o parte desi eu tot incerc sa accelerez.

Dar hai sa nu ne pierdem in detalii.Problemele pe care le banuiesc sunt cele din subtitlu.Asa ca ii rog pe cei care au avut probleme cu piesele respective sa-mi zica si mie cum se comporta masina.

Deci,va vog concret cum a punctat @livcro.Ca asa stiu si eu sa zic sa duc masina in service nu e musai sa-mi zica careva.
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
eu cred ca ai masina de putin timp si inca nu ai cunoscut-o foarte bine, daca e caravan cu atat mai mult datorita greutatii (1.3 tone). Eu am avut un kadett hatchback de 90 cp ( 900 kg ) inainte si la fel cand am condus primele dati astra am cam fost dezamagit si la demaraje si in depasiri, dupa care am invatat lectia si schimb vitezele la 3500-4000 rpm si pic pe 2700 in treapta superioara, fiind cam tot timpul in jurul valorii de cuplu maxim, care e parca 3300-3500. Consumul tau "e in grafic" deci nu iti fa probleme, daca ai caravan nu o sa scoti veci 5,5%.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu e caravan,e modelul in 2 usi varianta sport.
Masina o am de 2 ani.
Am observat ca e muult mai agresiva cand e motorul rece iar pe masura ce se incalzeste si este fortat scade din putere.

Le: e modelul cu 101 cai.
Skip ads

  • PoseaCristian

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2009

  • Mesaj Privat
hmmm si io am o problema de genu asta dar amea e caravan si e modelul cu 8valve de 75 cai si cred ca la mine e cam normal, pt o varianta sport ar trebui sa se infiga mult mai bine, la mine consumu e undeva la 8l/100km cam mult deci te invidiez in privinta asta, cu discu de ambreaj nu cred ca ai probleme ca eu am avut la o dacie papuc o problema de genu si nu am simtit nici o diferenta la accelerare, bafta la rezolvare si daca ai gasit problema anunta-ne si pe noi poate imi va folosi si mie Smile
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Diferentele de greutate intre caravan, hatchback si 2 usi sunt nesemnificative. Wink
gobelu de ce nu mergi la intalniri sa incerci o surioara sau sa vezi ce zic baietii. Mie mi-au trebuit ~5000 km sa imi dau seama ca z18xe nu e chair asa puturos pe cum dadea impresia. Embarassed
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Asa e.Diferenta e de 200 kg cred.
Eu banuiesc ca ar fi debimetrul(desi nu mi-a dat nici o eroare pe opcom).Chiar nu-mi vine sa dau o carutza de bani pe unul nou,asa ca daca are careva dintre voi unul cu care pot face si eu un test ar fi minunat.As fi incercat sa scot mufa dar am inteles ca nu e o solutie foarte buna existand posibilitatea sa stric ECU.

A proba o alta masina e cu dus si intors.Si a mea cand e motorul rece se infinge bine.La drum lung scade puterea.

Discul de ambreaj ...am rezerve...pt ca masina are doar 92 mii km.Desi... jumatate din ei sunt facuti de o cucoana.

@elegance - La ce te referi cand spui:"Mie mi-au trebuit ~5000 km sa imi dau seama ca z18xe nu e chair asa puturos pe cum dadea impresia."
Adica accelera normal si aveai asteptari mai mari de la ea?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Diferenta e de 20 de kg, nu 200. Smile Masina mergea perfect normal, dar eu traiam cu impresia ca ma rog de ea in depasiri si/sau pante. Ca sa aflu apoi ca pot sa ma iau la tranta cu tuareg. Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O sa cauti tu mult si bine debitmetrul la tine Wink , poate in torpedou sa fie unul uitat.
Cauta pe net in cate sec atinge suta si fa test dar sub 2800-3000 nu cobori, vezi pe unde are cuplu maxim. Daca esti pe apropape si tot nu crezi fa un dyno.
Motorul tau trage abia dupa 3,000 ture din pacate, poate esti obisnuit cu un diesel care trage la 2000.
La ambreaj proba e simpla, bagi I si turata de pe loc trebuie sa rupa asfaltul, proba 2 bagi III de pe loc si daca poti pleca atunci e bun.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu - nu inteleg faza cu debimetrul.
Nu intentionez sa fac test dyno pt ca e destul de costisitor.
Vitezele le schimb dupa 3000 doar atunci cand e motorul rece undeva la 2000-2500.Si asta pt o scurta perioada de timp.
Proba cu 1-a am facut-o.Pleaca cu rotile "tzopaind" si nu rupe asfaltul.
Proba cu a 3-a nu o stiam.Urmeaza sa o fac.

@elegance - la mine nici nu se pune problema sa ma iau cu vreun tuareg.Vreau macar ca atunci cand am 4500 de ture(in a 4-a) sa nu accelereze incet ci raspunsul sa fie mult mai promt.

Multumesc frumos amandurora.
  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
poi ca sa nu plece topaind, o turezi si ii dai drumu incet la ambreaj pana ii place si scartaie. nu ii dai drumu la jumate din ambreaj Smile
  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ti-am spus de filtru de aer pentru ca eu am patit-o . se adunase filtru de aer in gaura care duce spre motor,ioc putere. verifica furtunul dupa filtrul de aer.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR