Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
http://dianasinger.ro/2009/...volan-pe-dreapta/

hai ca am gasit si o fata care circula cu volan pe dreapta.... si a depasit si ea(citeste tot)... Wink
Skip ads

  • BH09SSS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am un opel vectra C cu volan pe stanga, am avut un accident si vreau sa iau unul cu volan pe dreapta pentru piese, ce ziceti se merita? Si ce piese nu mi s-ar potrivi?
  • BH09SSS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am un Vectra C cu volan pe stanga cu care am avut accident si as vrea sa cumpar unul cu volan pe dreapta si sa inlocuiesc piesele. Se potrivesc oare? Stie cineva sa ma ajute ce piese nu s-ar potrivi? Multumesc anticipat si astept sfaturile voastre!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se potrivesc fara problema.Doar sa fie masina de aceeasi generatie.
Skip ads

  • BH09SSS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Se potrivesc fara problema.Doar sa fie masina de aceeasi generatie.


Din cate am inteles farurile nu se potrivesc pentru ca nu bat cum trebuie (dar in rest merg montate), caseta de directie (sper ca a mea sa nu fie atinsa). si altceva ce piese nu s-ar mai potrivi? Bordul (airbagurile) merge schibate/e?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu merge bordul, ei au ceasurile in dreapta si tu le ai... in stanga Smile. In rest, mai ai diferenta la caseta de directie, la stergatoarele de parbriz si farurile bat in stanga in loc sa bata in dreapta.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai ce am cumparat 2 faruri de vectra c fara facelift. Provin de pe o masina adusa din Anglia. Intrebarea mea...pe care abia acum mi-o pun... difera farurile astea cu ceva fata de cele de la masinile cu volan normal pe stanga? In Anglia, cum au volan pe dreapta, ma gandeam ca poate au vreo chestie ceva pt reglaj specific mersului pe stanga. Mentionez ca farurile arata identic cu cele pe masinile cu volan pe stanga, cel putin ceea ce se vede la o inspectie vizuala, nu stiu in interior.

Din ce am citit mai sus, e posibil sa ma fi intepat tare tare. Daca bat mai spre stanga, chiar nu pot fi reglate nicicum? Mi-e greu sa cred ca producatorul de faruri (Hella le face) are 2 linii de productie separate pt faruri pt masini cu volan pe stanga si alta pt cele cu volan pe dreapta.

Mersi.
  • geo1

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2011

  • Mesaj Privat
[quote="Alin Bogdan"]Tocmai ce am cumparat 2 faruri de vectra c fara facelift. Provin de pe o masina adusa din Anglia. Intrebarea mea...pe care abia acum mi-o pun... difera farurile astea cu ceva fata de cele de la masinile cu volan normal pe stanga? In Anglia, cum au volan pe dreapta, ma gandeam ca poate au vreo chestie ceva pt reglaj specific mersului pe stanga. Mentionez ca farurile arata identic cu cele pe masinile cu volan pe stanga, cel putin ceea ce se vede la o inspectie vizuala, nu stiu in interior.

Din ce am citit mai sus, e posibil sa ma fi intepat tare tare. Daca bat mai spre stanga, chiar nu pot fi reglate nicicum? Mi-e greu sa cred ca producatorul de faruri (Hella le face) are 2 linii de productie separate pt faruri pt masini cu volan pe stanga si alta pt cele cu volan pe dreapta.

Mersi.[/q



da difera....gandeste-te ca in Anglia se circula pe partea dreapta si automat in faza lunga farul de pe partea stanga va bate direct in fata celui care vine din sens opus....cel putin asa am avut eu la in vauxhall vectra b
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am mai postat mesajul la inca o tema de discutii si cineva mi-a dat niste linluri utile de pe un forum opel din Anglia. Ideea e ca la farurile fara facelift exista o parghie la faza scurta la lupa care comuta niste lamele in modulul cu lupa, astfel incat sa fie ca la farurile normale. Practic prin chestia aia le poti adapta pt condusul pe sanga sau pe dreapta. Cel putin asa ziceau cei de pe forumul acela. Eu am 2 faruri de pe un Vauxhall si confirm ca exista acea parghie la ambele si ca chiar se misca niste lamele acolo la lupa, lamele care par a modifica felul in care se propaga fasciculul de lumina...la faza scurta. In ceea ce priveste faza lunga...cred ca totul tine din reglajul pe verticala si orizontala care se poate face din cele 2 suruburi pe care le are farul. O sa postez impresiile dupa ce o sa le montez...cand va veni vremea mai buna ca trebuie sa dau bara fata jos ca sa le pun.
  • geo1

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2011

  • Mesaj Privat
spor la treaba atunci :>
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca farurile cumparate sunt de" prima montare", adica nu au fost inlocuite, pe viata masinii, cu altele "aftermarket", ai o tija din care se face trecerea de la lumina asimetrica circulatie pe stg. la circulatie pe dr. Este adevarat ca aceasta tija nu modifica decit faza scurta, iar faza lunga se regleaza din suruburi.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sunt farurile ei originale, Hella. Deci n-ar trebui sa fie problema. Mi se pare totusi o prostie sa faci faruri diferite in functie de tipul de condus LHD SAU RHD si fara posibilitatea de a le adapta. Bine ca tipul asta de far are acea parghie. Smile
Skip ads

  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti, unde se afla mai exact tija aia? Am si eu tot Vauxhall si daca se poate sa schimb pentru a nu -i mai deranja pe cei ce vin pe contrasens. Multumesc!
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Este o tija alba (asa e la mine) in interiorul farului la compartimentul unde este lupa. Langa modulul cu lupa, in dreapta lupei pt farul din stanga, respectiv in stanga lupei pentru farul din dreapta. Trebuie doar sa dai jos capacul ala de cauciuc. Nici nu cred ca este nevoie sa dai farul jos.
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Da, am inteles, multumesc foarte mult!
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am montat farurile luate de pe masina de Anglia si am reusit si sa le reglez incat sa nu deranjeze dar totusi sa bata bine pe sosea. Deci daca aveti Vectra C fara facelift, puteti lua linistiti faruri de pe masini cu volan pe dreapta.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Poti pune niste poze cu farurile aprinse spre un zid cand ai putin timp?
Ceva in genul acesta:
http://www.members.shaw.ca/...ernValeoEcode.jpg
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am cautat un astfel de perete ca sa fac reglajul mai bIne...inca nu am gasit. Smile). Dar cand voi avea ocazia, cu siguranta le voi posta pe forum. Am facut un test, eu intr-o masina venind din sens invers si al batran in masina mea. Nu m-au deranjat farurile, mai ales ca am si un kit de xenon pus pe faza scurta. Perfect nu e reglajul ca nu am avut scule sa masor dar macar vad pe drum si nu deranjez lumea
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
iata si pozele. se vede ca lumina e concentrata mai pe mijloc dar macar nu se disperseaza aiurea in stanga. si se pare ca e putin mai sus pe partea dreapata, asa cum ar trebui. in pozele mele nu se vede la fel ca in imaginea de link-ul pus de blue_maniak dar cred ca mai e loc de reglaj putin. poate ca trebuia sa pun masina mai departe de zid dar nu am avut mai mult spatiu.


  • pedro43

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
[quote="hellker"]
Stefan_BC a scris:[
daca vrei sa ne bagi in spital sau in sicriu pe vreunul din noi se merita,din cate inteleg eu nu ai mai condus niciodata o masina cu volan pe dreapta.
..cum poti amice sa spui asa ceva?pe ce te bazezi cand faci afirmatiile astea ...ai condus macar vreodata o astfel de masina?...lasa omul in pace decat sa-i umplii capul cu aberatii de genul ala,si care ar fi problema daca nu a mai condus?nici eu nu am mai condus pana nu mi-am cumparat si nici alt x-ulescu care detine si conduce o masina cu volan pe dreapta nu a mai condus pana nu a cumparat-o...DAR OMUL INVATA...








eu am masina cu volan pe dreapta de mai bine de 2 ani, la inceput mi-a fost un pic mai greu dar m-am obisnuit repede.............daca esti sofer conduci si din portbagaj daca nu.........
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR