Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • s_16val

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o problema. de cateva zile am observat ca imi curge ulei de la motor, am atasat poze ca sa fie cat mai clar la ce ma refer. si acum intrebarea e daca gaura aia mica care se observa in imagine trebuie sa fie aa sau astupata cu ceva care mi e mi a cazut sau trebuie sa fie asa si mi s a dus mie vreo garnitura ceva de scapa ulei pe acolo. ca aia se pare sa fie problema pt ca furtuul ala gros de sub ea e mereu improscat cu ulei. ms mult anticipat
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Boala generala la 2.0 dti: EGR-ul picura ulei. Trebuie verificata acea supapa sa nu aiba garnitura sparta, trebuie curatata galeria de admisie si trebuie renuntat la mersul subturat.
  • s_16val

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Boala generala la 2.0 dti: EGR-ul picura ulei. Trebuie verificata acea supapa sa nu aiba garnitura sparta, trebuie curatata galeria de admisie si trebuie renuntat la mersul subturat.

si pana la urma gaura aia asa trebuie sa fie? daca schimb egr-ul se rezolva sau tre sa ii mai fac si altceva?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca luam in considerare ca uleiul trebuie sa stea in motor, nu trebuie sa fie asa. Daca membrana este buna, o admisie curatata este la fel cu una noua, dar mai ieftina. Dupa curatare, cantitatea de ulei de pe furtun se reduce semnificativ dar nu va disparea.
Skip ads

  • s_16val

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Daca luam in considerare ca uleiul trebuie sa stea in motor, nu trebuie sa fie asa. Daca membrana este buna, o admisie curatata este la fel cu una noua, dar mai ieftina. Dupa curatare, cantitatea de ulei de pe furtun se reduce semnificativ dar nu va disparea.

ok am inteles...ms mult de rasp. o sa merg la un service sa va ce mi zic si acolo daca poate sa o curete sau nu. multa bafta in continuare
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai cita mesajul anterior.
Cauta topicul despre curatarea galeriei de admisie la y20dth sa vezi despre ce e vorba si gaseste un mecanic care a mai facut operatiunea. Atentie la garniturile de la galerie. Daca mecanicul nu e sigur ca le poate refolosi, mai bine cumperi altele.
  • s_16val

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
motorul meu e x20dtl dar m am uitat pe net putin dupa supapa/valva egr de opel vectra b si nu arata deloc cu ce am eu acolo. sigur e ceea ce zici tu? ma gandesc sa nu fie alt ceva...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Galeria este la fel cu a mea. Eu am curatat-o si s-a redus cantitatea de ulei picurat de egr.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Exact cum a spus si colegul Gabi ,fa o curatare a galeriei de admisie la turbo si vezi ca valva egr are o garnitura -schimba acea garnitura si daca ai noroc nu-ti va mai da ulei pe acolo.Si chiar daca cumperi valva noua dupa prima curatare va supura si ea--din cate am inteles face ca in zona unde supureaza exista o garnitura care trebuie inlocuita la fiecare curatare.
Si eu am facut aceasta operatiune dar tot nu am scapat de acele pete de ulei -sau mai redus ca si cantitate dar nu au disparut de tot.Din ce am obs eu arunca ceva mai mult ulei daca merg cu viteza mai mare 120 km/h .


Ultima modificare facuta de gabiopel la Mie 14 Apr, 2010 6:55 pm
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca nu ai un meserias de incredere in Braila care sa iti faca aceasta operatiune iti pot recomanda unul in Buzau -mecanic de opel
  • s_16val

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
da...deci am fost azi la un service mare dar nu prea a stiut cei de acolo cu ce se mananca sau mai probabil nu au avut chef ...mi a zis ca nu trebuie sa fie ulei acolo in chestia aia de tabla cu gaurica aia (asta stiam si eu) si ca trebui schimbata ...sa plec direct la dezmembrari ca noua costa 12 mil. acum sa vad unde mai merg cu ea ca nici la toti mesterii de 2 bani nu vreau sa merg si daca nu rezolv nimik ma pun eu cu mana mea si desfac ce e e acolo ...poate poate reusesc vreao minune. astept niste sfaturi de la voi sau mai exact ce ar trebui sa curat , pasii exact ca nu prea m am bagat la lucruri de genu pana acum si nu vreau sa o dau in bara ca vorba aia ...12 mil...e ceva... si inca ceva daca mai merg cu ea asa o perioada, ca tre sa ajung urgent la cineva, are ceva sau nu e chiar asa de grav. ms
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am cautat eu pentru tine topicul despre curatarea galeriei: https://www.clubopel.com/vie...atare&start=0 La pagina 6 este si postul meu de la momentul curatarii.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
s_16val a scris:da...deci am fost azi la un service mare dar nu prea a stiut cei de acolo cu ce se mananca sau mai probabil nu au avut chef ...mi a zis ca nu trebuie sa fie ulei acolo in chestia aia de tabla cu gaurica aia (asta stiam si eu) si ca trebui schimbata ...sa plec direct la dezmembrari ca noua costa 12 mil. acum sa vad unde mai merg cu ea ca nici la toti mesterii de 2 bani nu vreau sa merg si daca nu rezolv nimik ma pun eu cu mana mea si desfac ce e e acolo ...poate poate reusesc vreao minune. astept niste sfaturi de la voi sau mai exact ce ar trebui sa curat , pasii exact ca nu prea m am bagat la lucruri de genu pana acum si nu vreau sa o dau in bara ca vorba aia ...12 mil...e ceva... si inca ceva daca mai merg cu ea asa o perioada, ca tre sa ajung urgent la cineva, are ceva sau nu e chiar asa de grav. ms


Cum omule sa coste 12 mil --o valva egr costa pt tipul nostru de masina 500 lei ,1000-1200 lei costa valva EGR electronica.
Curata mai intai admisia ---nu ar tb sa te duca mai mult de 140-150 lei cu tot cu schimbatul garniturilor(daca este cazul) ,curata si valva EGR si apoi vei vedea daca mai necesita a fi schimbata valva.Dupa cum am zis si la mine mai da ,dar nu asa de mult .
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Costa mult pentru ca vine cu tot cu galeria de admisie.
  • s_16val

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ms mult. asa da explicatie in detaliu. ma bucur ca mai sunt si persoane dispuse sa ajute fara sa astepte nimic in schimb. multa bafta si la cat mai multi km fara probleme.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Costa mult pentru ca vine cu tot cu galeria de admisie.


Gabi ,cu ceva timp in urma (vreo 2 luni ) vorbisem cu userul Victor Soare din galati si el mi-a zis ca a cumparat valva EGR la 450 lei (doar valva ) si in buzau la un magazin am vazut la 500 lei.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Se gasesc separat peste tot!Doar cele facute de Wahler se vand fara galerie sant cam 450lei.Si poti merge linistit asa chiar daca supureaza ulei.Eu de cand am schimbato pe a mea tot la fel supureaza.Daca va uitati bine in poza la inceputul postului,acea pata de ulei este facuta de uleiul care curge din valva,nu de la garnitura sau alt loc,mai exact din orificiul prin care trage si da aerul afara(cam stangace exprimarea).Inca nu am vazut pana acum un dtl sau dth care sa nu faca pata de ulei sub valva.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR