Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • marc6713

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1996 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea!
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat: pe aripa stanga la masina a inceput sa se exfolieze lacul pe o portiune de aproximativ 30 cm patrati. Mentionez ca vopseaua nu este afectata. Cum pot remedia problema?
Skip ads

  • filix2x

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1996 1.4 16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am aceiasi problema dar vreo 5 cm.si eo astept raspuns
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Subscriu la aceiasi problema - cativa cm patrati de lac exfoliat pe bara spate.
Eu cred ca elementul afectat necesita vopsire + lacuire integrala ca sa iasa treaba buna.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Asa este, nu prea se poate repara buba asta... Ca si la mine, apare atunci cand piesa masinii e vopsita incorect. Vopseaua e data cum trebuie, insa ca sa fie mai usor, la finalizare se aplica lacul separat peste. In mod normal, si lacul asta trebuie amestecat cu vopseaua. Atunci cand se da la final, rezultatul imediat e super mega spectaculos. Dar apoi, dupa vreo 2-3 ani, se exfoliaza la greu. Si daca s-ar exfolia tot odata, poate n-ar fi o nenorocire, dar se duce incet-incet si se vede ca dreaq. La mine exact la usa fata stanga se intampla, si ma enerveaza de mor. Solutia o reprezinta vreo 400 de euro si o revopsire, sau daca aveti casco, dati-i bataie!
Skip ads

  • nelutzu_

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Total neadevarat ce ne povesteste colegul adware_man. Lacul nu se aplica nici o data amestecat cu vopsea ci doar cu un intaritor.
Acum exista vopsea pe baza de apa ,cum sa amesteci vopseaua asta cu lacul pe baza de solventi?
Lacul se exfoliaza la vopseaua pe baza de apa in cazul in care vopseaua nu s-a uscat suficient sau strat prea gros de vopsea.
La vopseaua pe baza de solventi nu se prea intampla sa se exfolieze lacul.

Cu respect
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nelutu, asa o fi... vopsitor nu sunt dar mai aud si eu de la altii care mai stiu. eu nu te contrazic, dar trag o concluzie: cu tot ce ai zis mai sus, nu i-ai ajutat deloc pe baieti... am vazut doar cauze, insa solutii, cucu. eu macar le-am zis sa le vopseasca din nou Smile vrem solutii, colegu!
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa opresti exfolierea lacului trebuie sa obturezi marginile 'zdrentuite' cu o pensula fina si tot cu lac,asa opresti patrunderea apei sub pelicula de lac cand speli cu pistolul cu jet de apa. Chiar daca lacul e sarit cat un varf de creion cu timpul jetul de apa o sa mareasca suprafata de lac exfoliata.Lacul sare de obicei la masinile care au fost revopsite la cabina unde au fost uscate(copt) fortat. La vopsele metalizate trebuie facuta toata piesa,retusurile de obicei arata urat. Crying or Very sad
  • games_bond

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca vopseaua e metalizata, cu lac separat, cred ca poti sa freci toata aripa cu smirghel foarte fin, dupa care sa dai o mana sau doua de lac.
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
games_bond a scris:Daca vopseaua e metalizata, cu lac separat, cred ca poti sa freci toata aripa cu smirghel foarte fin, dupa care sa dai o mana sau doua de lac.

Tot se vede urat,daca tot dai lac pe toata piesa mai iei 100-200 grame si de vopsea si o faci ca lumea(vorbesc de o usa,aripa) 100 grame de vopsea+intaritor+lac costa 60-70 de lei.
  • dragan20ionut

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sunt mai multe remedii de a se acoperi portiunile sarite de lac :
1 se ia o pensula sau betisor de ureche se da 1 strat de lac mai gros putin fata de cel vechi
se lasa sa se usuce si dupa 1 2 zile se polisheaza lucul respectiv
2 se matuie intreaga piesa si se da lac peste, dar tot va trebui polishata deoarece ramane o gaur in locul unde a sarit lacul
3. revopsirea intregi piese
o piesa ce a inceput sa se curete de lac se va curata toata cu timpul
toate masinile metalizate au lac peste, nu sunt amestecate lacul cu vopseaua

cenzurat. Reclama
  • :::AL3X:::

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2000 Z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Se poate indeparta lacul existent si apoi se aplica un strat de lac nou! Asta daca vopseaua nu e afectata!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR