Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut.am un opel astra g si de curand am montat o alarma mai desteapta care are si functia de deschidere a portbagajului din telecomanda.actuatorul acela il gasesc de cumparat dar nu prea m-am dumerit cu telescoapele hayonului.is si cam uzate si am pus si un eleron si de atunci doar daca ridic cu mana pana sus hayonu sta daca nu cade in cap.intrebarea este de unde as putea sau gasesc asa ceva?niste telescoape indeajuns de puternice care sa imi ridice portbagajul de jos pana sus singur?
Skip ads

  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca iala de la Astra G cica are 2 trepte si dupa ce se deschide se opreste in treapta a doua.
Am inteles ca mai trebuie un amortizor mai puternic care sa arunce portbagajul?!
Daca stii cum se face sau daca ai facut, zi-mi si mie ca trebuie sa fac si eu asta.
  • mario&bandit

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 x 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
incearca si sistemul ..de motoras si brate ...eu am vazut pe un cadilac ....sunt 2 motorasa cu doua brate in formade semicerc si un inversor de sens al curentului . asa poti sa inchizi si sa deschizi porbagajul din buton Laughing acum ramane de facut proiectul si pus in practica ...bafta .....
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mda ar fii o idee dar ar trebui legata alimentarea motoraselor la alimentarea solenoidului sa actioneze amandoua la apasarea butonului din telecomanda si problema ii ca virgula curentul prin solenoid actioneaza numai vreo 2 secunde dupa care elibereaza si la motorase trebuie sa le alimenteze mai mult pentru a termina deschiderea.
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
selberg a scris:mda ar fii o idee dar ar trebui legata alimentarea motoraselor la alimentarea solenoidului sa actioneze amandoua la apasarea butonului din telecomanda si problema ii ca virgula curentul prin solenoid actioneaza numai vreo 2 secunde dupa care elibereaza si la motorase trebuie sa le alimenteze mai mult pentru a termina deschiderea.


Zau ca te complici. Ce poti sa faci de bun simt si simplu e sa iti sara haionul atunci cand il deschizi si sa ramana asa. Ca la Cielo sa spunem. Cred ca merge cu un arc montat intr-o laterala, desi e foarte greu haionul.
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da ai dreptate.daca ar fii sa gasesc niste amortizoare foarte puternice care sa imi ridice hayonul de jos cumpar un solenoid si treaba se rezolva.da ca sa fac cu motorase arcuri si alte improvizatii nu ma bag in primul rand ca din pacate prin suceava nu gasesti meseriasi care sati faca o treaba de calitate(sau cel putin nu gasesc eu)si in al doilea rand ar fii inestetic.deci ramane sa ma interesez de niste amortizoare
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutare! imi puteti spune si mie cum sa fac din telecomanda doar sa-mi deschida portbagajul (nu sa si sara in sus cum vrea colegul)? Smile. am un astra g hatchback in 3 usi si de ceva zile mi se cam blocheaza incuietoarea cand il deschid cu cheia. o sa-i schimb incuietoarea cu una de pe la dezmembrari dar as vrea sa-l fac sa se deschida din telecomanda. ms fain!
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ca sa se deschida din telecomanda in primul rand iti trebuie un electrician bun dupa iti trebuie o alarma cu telecomanda care sa aiba functia de deschidere portbagaj din telecomanda si nu in ultimul rand un solenoid pentru actionarea incuietorii portbagajului.nu dau exemple anumite situri xa sa nu se considere reclema da daca dai un search p goagal gasesti.daca vrei iti trimit pe pm detalii.
Skip ads

  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am o alarma montata pe masina (parca e cenmax) dar electricianul mi-a spus ca nu are functia pt portbagaj. pot sa-i adaptez vreun modul in sensul asta? adica sa-mi actioneze portbagajul din telecomnada sau sa am un buton inauntru in masina care sa deschida portbagajul? ms mult de promptitudine.
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
la alarma nu cred ca poti sa adaptezi asa ceva daca nu are din fabrica.si da in masina poti sa montezi un buton pe care sa il apesi cand te dai jos din masina si sa se deschida portbagajul.faza cu butonul in masina ii si mai usor de facut din punct de vedere electric.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si se poate adapta la astra g a mea care pt a deschide protbagajul trebuie rasucita cheia? si daca stii de unde pot lua un astfel de dispozitiv zi si mie te rog.
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
poi cheia o rasucesti cand vrei sa blochezi/deblochezi portbagajul nu?si ca sa il deschizi apesi pe buton.nu?sau la tine cu cheia rasucita trebuie sa ridici de hayon?daca ii in mod normal si daca ai inchiderea centralizata din fabrica portbagajul se blocheaza/deblocheaza la actionarea butonului de deschidere/inchidere a masinii din telecomanda.deci ca sa se deschida portbagajul cand apesi pe butonul din masina ,masina trebuie sa fie deschisa(usile deblocate)
Skip ads

  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
poi cheia o rasucesti cand vrei sa blochezi/deblochezi portbagajul nu?si ca sa il deschizi apesi pe buton.nu?sau la tine cu cheia rasucita trebuie sa ridici de hayon?daca ii in mod normal si daca ai inchiderea centralizata din fabrica portbagajul se blocheaza/deblocheaza la actionarea butonului de deschidere/inchidere a masinii din telecomanda.deci ca sa se deschida portbagajul cand apesi pe butonul din masina ,masina trebuie sa fie deschisa(usile deblocate)
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu mai am cheia cu cip a masinii. am cheie normala iar alarma cenmax (care nu suporta functia pt portbagaj). da se deschide cum ai spus tu adica bagi cheia, rasucesti, poti sa scoti cheia iar apoi apesi pe buton si se deschide. insa as vrea sa imi spui daca se poate monta un buton in interiorul masinii (undeva adaptat in bord) pentru a descuia/incuia portbagajul din acel buton (ajutat de un dispozitiv montat la yala portbagajului). daca da de unde sa-l cumpar. poate stii vreaun site, ceva
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
deci daca ai avut cheia cu cip si inchidere centralizata din fabrica inseamna ca ar trebui sa ai actuatorul de blocare/deblocare a portbagajului doar ca nu functioneaza din cauza ca nu mai ai cheia originala a masinii.in cazul asta pui electricianul sa caute acest actuator sau ce o fii el pe acolo pe langa incuietoarea portbagajului si sati tragi un buton in masina pentru a bloca/debloca portbagajul.si solenoidul il cumperi daca vrei sa iti deschizi portbagajul tot din buton din masina.asta ar insemna sa mai puna inca un buton.deci pe unu sa blochezi /deblochezi portbagajul si de pe unu sa-l deschizi iar cand tu mergi la portbagaj sa nu mai ai nici de rasucit cheia si nici de apasat pe butonul portbagajului numa sa il ridici cu mana.sper ca m-am exprimat bine dai o cautare pe google cu solenoid portbagaj si ai sa gasesti.si eu is de parere ca electricianul tau putea sa lege actuatorul de blocare/deblocare a portbagajului la unul din actuatoarele de la una din usi pentru ai primi curent de la el si pentru a bloca/debloca portbagajul in momentul deschiderii masinii ca la astra g inchiderea ii electrica nu pneumatica din cate stiu eu.si in cazu asta ar trebui sa pui in masina numai un buton cel pentru solenoid.toate astea depind de cata "scoala de electricieni" are omul care monteaza toata treaba.parerea mea
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ms fain de timpul acordat. o sa vad ce fac. o sa caut acel solenoid portbagaj si o sa vorbesc cu electricianul sa vad ce zice. sper sa mearga. ms fain!
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
oricand atat timp cat pot ajuta
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De cand am vazut filmuletul asta cu deschiderea portbagajului, mi-ar placea si mie.Cred ca la asa ceva va referiti.
http://www.youtube.com/watch?v=t_6qp9lbSzM
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu chiar la asta ma refeream dar e oricum faina ideea insa nu cred ca ar merge la un astra g hatchback in 3 sau 5 usi pt ca hayonul este foarte greu in comparatie cu portbagajul de logan. m-am referit pur si simplu sa existe un buton in interiorul masinii amplasat in bord care la actionarea lui sa se descuie portbagajul si sa se incuie. atat vreau. daca o sa reusesc va anunt si pe voi. stima!
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
SI golf 5 are tot haion si uite ca a reusit.

http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR