Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la dezmembrari ai putea gasi. un amic a luat cu 150 ron totul. sfatul meu e sa iei tot cu rulmenti conici.sunt mai ieftini de schimbat.
Skip ads

  • mag200488

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ms pt informatii o sa ma apuc sa caut prin dezmembrari...dar oricum daca stie cineva sau are pe-acasa asa ceva rog sa ma contacteze...de preferat cu rulmenti drepti dar in ultima instanta nu fac mofturi... buni si cu conici... Very Happy
  • 80SKY

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut am o intrebare pentru voi.
Am un vectra a, 1.8i, cu ABS. A inceput sa aiba joc roata spate. Probalil rulmentul a obosit. Rulmentu nu-l pot schimba, nu e conic, deci trebuie cu butuc cu tot. Butucul are dinti pentru ABS ca si planetara? Difera butucul intre cele cu ABS? Ca la planetara sunt doua feluri, dintisori mai multi sau mai putini. Cum e in spate? Difera la fel? Sunt de doua feluri?
Mersi pentru intelegere, si sfat. Stima
  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
In mod normal daca nu e modelul cu rulmenti conici senzorii ABS sunt incastrati in butuc avand doar o mufa in partea interioara pentru conectarea cablurilor. La rulmentii conici senzorii sunt separati. Eu am montat pe a mea butuci de astra f cu tot cu senzori (au fost necesare cateva mici modificari).
P.S. jocul de spate poate avea si alte cauze.
Ai miscat de roti ? Au joc?
Toate bune!
Skip ads

  • 80SKY

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Mersi mircea_R86, pentru raspuns. Da am verificat roata si Are joc vreo 2-5 mm. deci Joaca chiar suna cand o misc. La rulare nu se aude absolut nimic. Deci daca gasesc butuc cu ABS, de la o Vectra a atunci o pot schimba fara probleme? nu difera de la model la model ca si capul la planetara? Ca nu vreau sa o cumpar asa fara sa fiu sigur. Deci intrebarea e daca gasesc de la vectra a cu senzor abs, se potriveste indiferent de an fabr.?
Mersi pentru raspuns...si Stima!
  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum sta treaba strict cu vectra a. Eu pe a mea am avut rulmenti conici (vectra a 1,8i, 1991, cu ABS) si din cauza ca aveam fuzetele deformate am fost nevoit sa schimb butucii cu totul. Am facut modificarea trecand pe butuci de astra f 1.7d, insa pentru a putea monta capacul cu mufa de la senzor a trebuit sa largeasca la strung gaura din capatul puntii. Nu stiu cum e la tine, daca ai modelul cu rulmenti si senzor abs incapsulat presupun ca nu ar mai trebui facuta nici o modificare.
Daca zici ca misca roata fii foarte atent pana rezolvi problema fiindca ai toate sansele sa cada in mers . . .
Zic ca merita sa schimbi butucii cu altii din srot deoarece un butuc nou costa cam 400 ron.
Eu am rezolvat-o cu 100 ron butucii si 120 ron montajul.

P.S. la opel vectra a s-au montat doar doua tipuri de butuci: cei cu rulment conic si cel cu rulment incapsulat. Indiferent de an daca gasesti modelul incapsulat cu ABS trebuie sa potriveasca. (poti monta orice alt butuc de vectra a sau astra f chiar si fara senzor ABS, se va potrivi in e priveste prinderea, insa ABS-ul va deveni nefunctional) .
Spor la treaba si sa ne auzim cu bine!
  • gabriel_maria

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1984 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
intai verifica daca fuzetele mai corespund cu unghiurile date de fabricant. daca nu trebuie sa le "indrepti" si apoi sa te apuci de schimbul rulmentilor. orice grad de inclinare minus sau plus ita ve deteriora ruimenti
  • mircea_R86

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Daca e modelul cu senzor ABS si rulmenti incastrati nu va putea verifica fuzetele . . .
  • 80SKY

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da, model cu ABS, si am rulmenti incastrati. cu fuzeta nu am nici o problema. Am masina de 4 ani. Si doar acuma am ajuns sa terbuieasca sa schimb rulmentul la o roata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR