Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut pe toti

vreau sa anunt pe toti posesorii de vectra C ce au probleme cu bratele spate gen bumerang,se gasesc acum si bucse separate pentru brate,nu mai sunt.em nevoiti sa achizitionam bratul integral care are si el pret de pret.
am schimbat prima data bratele originale cu cele de la ruville,si acum am schimbat bucsele pe bratele originale,pe care le v.oi tine de rezerva,caci la drumnurile astea din romania e dezastru
75 ron buc de bucsa bucsa veche ce a fost inlocuita
se pot vrde si pe cutie codul piesei
sa auzim de bine
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
O veste buna, bravo si mersi de pont de unde le-ai acizitionat?
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal sebi4fc

un service de cartier aduce si piese pentru diferite masini,din greseala am pus o intrebare si.mi.a raspuns prompt,Da se aduc ,atunci de bucurie am dat comanda si a doua zi mi.s,au adus.si sunt f f multumit deoarece nu mai sunt nevoit sa achizitionez intreg bratul,avand in vedere ca bucsa cea fixa nu pica asa repede,ba tot el mi.a mai dat un pont,cum ca ar fi la modelele de vectra C cele cu facelift acel brat cu bucsa tot fixa adica se inlocuieste acea bucsa pivotanta,doar ca e mai rigida.cu acea bucsa am sa mai vad daca ma risc sa fac comanda.caci la drumurile din tara noastra schimbam bucse si brate de numa,am avut si un peugeot 407 din 2006,si la ala un brat pe fata care este sub forma de U de unde se leaga toate celelalte costa undeva de 1376 ron brat complet desi poate pica doar o bucsa care este mai stresata pe drumuri rele.si la acea masina am gasit o rezolvare.am inlocuit ceva bucse cu altele de la mercedes MB100 dubita mai veche, si a mers,ba chiar la cine am vandut masina a fost si este multu,it ,caci schimba si el acele bucse

sa auzim de bine
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
O veste buna ,ca au aparut si mult asteptatele bucse Very Happy sa nu mai aruncam asa banii in vant pe brate intregi pt o bucsa....
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
uuu super Cool
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am un vectra C caravan si face ca o caruta, si in spate si in fata. inteleg din postarile voastre ca pentru partea din spate, oarecum problema e mai "light" in sensul ca se pot schimba acum bucsele separat si nu cu tot cu brat. Acum am cateva intrebari pt cine poate raspunde:

- in spate, toate bucsele sunt independente? adica se pot schimba doar bucsele atat la bara stabilizatoare cat si la brate?
- am sunat la opel in TM si pt partea spate mi-au zis ca e chiar mai complicat decat pe fata...cica apar niste tiranti alea alea...ma depaseste...stie cineva ce e?
- unde a sputea gasi exact seriile pt bucsele de care am nevoie (fata + spate) astfel incat sa stiu ce sa comand?
- pe fata, am inteles ca sunt 2 bucse - una mai mica si care e turnata in brat (900 RON bratul) si alta mai mare (280 RON) independenta; la fel stiti si voi? puteti recomanda vreo alternativa, preturi mai mici pe undeva etc.?
- cam cat costa un pivot fata?

Daca e cineva din TM si poate recomanda niste service-uri bune unde a mai fost precum si niste locuri (siteuri, magazine etc.) de unde pot comanda piesele necesare, mi-ar prinde bine.

Multumesc anticipat tuturor celor care imi pot oferi ajutor.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bucsele intra fara probleme in brate? Au aceeasi marime cu cele originale? Sper sa nu zdrangane daca schimb doar bucsile.
La mine rotile spate stau in pozitia / \ iar cand trag de partea de sus a rotii se simte cum se misca doar roata si se aude o bataie. Sunt 95% convins ca sunt duse bratele. Amortizoarele le-am schimbat de nici 10.000 km si sper sa nu mai fie si alte surprize. Oricum o sa merg la o constatare prima data.
La schimbul bratelor trebuie chei torx nu? Alte instrumente speciale ? Sunt necesare doua persoane?
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Uita-te la link-ul de mai jos pentru un tutorial complet Wink
http://www.vectra-c.com/for...hread.php?t=46991

E o operatie destul de solicitanta si greu de facut daca nu ai scule calumea si putina experienta.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Legat de link-ul pus de mine mai sus, abia acuma mi-am dat seama (la atentionarea unui coleg) ca e accesibil doar pt membrii forumului vectra-c.com
Deci daca sunteti interesati de tutorial este nevoie sa va faceti conturi din pacate

Adi
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Linkul e util pentru partea din spate. Poate ca ar trebui un tutorial si pt bucsele de la bara stabilizatoare.

Cum ramane insa cu partea din fata? La mine, atat pivotul cat si una din bucse, sunt turnate in brat. Plus ca mai e si o bucsa mai mare care e independenta dar costa vreo 300 ron. Vreo solutie ceva? Sau trebuie sa schimb tot bratul?...care nu e "decat" 900 - 1100 RON.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru pivot, tot bratul. Gasesti pe e-bay.co mai ieftin.
  • DragosVok

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Ma intereseaza si pe mine, de la posesorii de Vectra C, cam care este intervalul (km) la care se schimba bucsaraia? Am citit ca ar fi un punct mai slab al masinii. Ma intereseaza pentru o posibila viitoare achizitie.

Multumesc.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate destul de des. Bratele astea pe spate in Romanica nu tin mai muult de 50 000 km.
  • LEO B-L-A.

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mai depinde si cat de mult mergi cu masina , cati chilometrii faci pe an.
Daca scoti masina duminica sa te duci la o prajitura o sa te tina ani buni.
Chiar si atunci trebuie sa ai grija ca poti da intr-o groapa si sa rupi ceva, e inevitabil in romanica, mai ales ca e criza si nu mai au bani de bagat in gropi.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bucsa din partea stanga a bratului din poze nu se poate schimba? Banuiesc ca e cea din interior nu dinspre roata .
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cele doua bucse cred ca sunt identice, doar ca aia din stanga se uzeaza mai rar...dar cine demonteaza bratul ar trebui sa le schimbe ambele.

Bafta.

L.E. Cand zic identice ma refer la modalitatea de schimbare, nu neaparat la dimensiuni.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu sunt identice, cea din stanga este bucsa "fixa", cea din dreapta este "oscilanta".
La cea din stanga probabilitatea sa se deterioreze este mica dar cred ca gasesti echivalente, trebuie doar sa o masori si sa mergi cu dimensiunile la un magazin care are bucse diverse pe stoc.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu prea inteleg chestia cu bucsa "fixa", rolul ei nu putea fi luat de 2-3 suruburi de 12? Bucsele de tipul asta, dupa capul meu sunt toate "oscilante". Parerea mea este ca bratul oscileaza din ambele bucse, probabil cea din dreapta imaginii este mai solicitata. Deseara o sa arunc o privire sub masina...desi sunt ca si convins.

o zi buna tuturor.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cea "fixa" permite doar miscarea in jurul axei proprii
Cea "oscilanta permite pe langa miscarea in jurul axei proprii si miscarea de "balans" (adica axa isi schimba pozitia fata de corpul bucsei)
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Titro, ai dreptate Embarassed
Am cautat poze cu puntea de spate de la C, dupa aspectul bratului asamblat, intradevar exista o miscare combinata pe bucsa aceea, precum ai zis, dar o sa caut un model in miscare. Mi se pare ca bucsa aceasta primeste miscarea combinata doar dupa ce alte elemente din angrenaj primesc o oarecare uzura. O sa ma mai uit.

P.S. Prin amablitatea colegului @stanstan am primit codul de la butonul ESP on/off, doar ca la Autoglobus costa 110 RON...damn, o sa caut la dezmembrari...pentru ca mi se pare mult pentru un moft....

O zi buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR