Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • costinph

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
-daaa....amortizoarele le-am schimbat eu,mai demult,am pus Monroe,au costat 450 ron ambele,de asemenea pe gaz,s-a simtit diferenta;
-la bucsi am incercat pe canal,dar fiind pozitia dificila am apelat la service prevazut cu elevator,nu dureaza mai mult de 10 min schimbul amandorura;,iar manopera a fost 50 ron;
Skip ads

  • rako89

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am fost in seara asta de la cluj la bistrita.merge lux masina cu noile amortizoare(KYB gaz)
altcumva se comporta.
nici macar o bataie pe ea.
e ca si noua.
si-o meritat banii piesele astea(cel putin pana acuma Razz )
nu mi s-a parut deloc scumpe piesele pentru cata treaba fac.
am scapat in sfarsit de tot troncanitu ala enervant.
sper sa tina mult si bine
va salut pe toti si DRUMURI BUNE!
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Bryan99 a scris:
danutz22 a scris:Si eu am aceeasi problema, am unul din amortizoare spare scurs, il voi inlocui sapt viioare (pe ambele) si va voi anunta daca mai troncane.

Salut am vazut ca ai schimbat amortizoarele si ai zis ca ne anunti daca mai troncane , deci asteptam raspunsuri .............multumesc


Dupa schimbarea amortizoarelor spate masina merge in liniste, nu se aud decat scartaitul rotilor in curbe Twisted Evil
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
danutz22 a scris:
Bryan99 a scris:
danutz22 a scris:Si eu am aceeasi problema, am unul din amortizoare spare scurs, il voi inlocui sapt viioare (pe ambele) si va voi anunta daca mai troncane.

Salut am vazut ca ai schimbat amortizoarele si ai zis ca ne anunti daca mai troncane , deci asteptam raspunsuri .............multumesc


Dupa schimbarea amortizoarelor spate masina merge in liniste, nu se aud decat scartaitul rotilor in curbe Twisted Evil


Danutz22 ,multumesc mult de raspuns ...........numai bine
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dar pe fata nu vorbeste nimeni ? sau acolo nu este nevoie de schimburi, doar spatele ramane cu buba? Smile
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da avem si pentru cele de pe fata...numai ca e mai simplu acolo pana cad cele de pe fata schimbi o sacosa de bielete antiruliu.
  • alexclipea

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
fratilor eu cum dreq scap de troncanitul de pe spatE?am schimbat amortizoare,bielete antiruliu,bucse brate bumerang,bucse bara stabilizatoare.ce sa ii mai fac?nici cea mai mica remediare a zgomotului dupa toate astea.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
alexclipea ..daca zgomotele persista a fost facuta prost constatarea de aceea este foarte importanta plata constatarii la inceput si mentiunea pentru ce se deschde nota de comanda...la incheierea lucrarii nu semnezi recepia lucrarii pana nu e cum vrei si platesti ce e defect nu scolarizarea mecanicilor pe banii tai,daca ai facut tu singur atunci erau de verificat toate posibilitatile ai omis traseu evacuare,rulmenti roata si ce mai e pe acolo articulatie nu doar acele bucsi....
Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
alexclipea a scris:fratilor eu cum dreq scap de troncanitul de pe spatE?am schimbat amortizoare,bielete antiruliu,bucse brate bumerang,bucse bara stabilizatoare.ce sa ii mai fac?nici cea mai mica remediare a zgomotului dupa toate astea.


Salut "alexclipea" am si eu o intrebare , ai facut cumva geometria si daca cumva si conversia pe spate ca Vectra C are si pe fata si pe spate reglaje , daca da , vezi ca trebuie sa dai cu un spray de vaselina lichida pe toate bucsele si suruburile la care au umblat , le-a schimbat pozitia si de aceea scartie
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Troncanitu n-are de-a face cu scartaitul .... sant doua lucruri cu totul diferite chiar daca rezultatul e acelasi ,ori impusti mecanicu ori incendiezi caleasca.
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Troncanitu n-are de-a face cu scartaitul .... sant doua lucruri cu totul diferite chiar daca rezultatul e acelasi ,ori impusti mecanicu ori incendiezi caleasca.


Nu stiu de ce, dar am impresia ca el cocheteaza doar cu prima varianta Razz
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Este INTERZISA folosirea vaselinei pe suprafetele de cauciuc,dispare scartaitul imediat ce au fost unse dar vaselina ataca in timp cauciucul se formeaza o suprafata lucioasa care...scartaie si mai rau dupa ceva timp marind totodata si jocurile ,la montaj se foloseste praf de grafit intre suprafetele de cauciuc si metal cele doua formand in timp o suprafata alunecoasa rezistenta la umezeala si singura varianta recomandata de producatorii de automobile si de cei care produc respectivele piese.
P.S. Era doar o gluma ... intrebarea e ce fac cei care s-au apucat singuri sa schimbe?pe cine sa mai dai vina?
Skip ads

  • alexclipea

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002 1.8 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salut.multumesc de sfaturi in primul rand.constatarea am facut-o la diferite service-uri auto,nu am facut-o eu singur,am facut unghiul si pe spate insa bataile erau cu mult inainte.acum 2 zile am mai fost la o constatare si mi-au zis ca au gasit joc la brate pe spate(nu mai stiu cum le zice,insa nu sunt ce bumerang)dar nu sunt siguri ca de acolo vine zgomotul.pretul bratelor undeva la 540 lei ambele.acum nu stiu ce sa fac daca sa le schimb sau nu.
  • utza999

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sunt sigur ca va e util! Smile
omul si-a schimbat acasa bucsele de la brate cu o unealta facuta din 2 bucati de teava.
Tutorialul e pentru saab, aceeasi suspensie ca la vectra C.

http://www.saabclub.su/foru...F0%E0%ED%E3%EE%E2

Spor!
  • braica daniel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
opelgts2 a scris:[b]

salut pe toti

vreau sa anunt pe toti posesorii de vectra C ce au probleme cu bratele spate gen bumerang,se gasesc acum si bucse separate pentru brate,nu mai sunt.em nevoiti sa achizitionam bratul integral care are si el pret de pret.
am schimbat prima data bratele originale cu cele de la ruville,si acum am schimbat bucsele pe bratele originale,pe care le v.oi tine de rezerva,caci la drumnurile astea din romania e dezastru
75 ron buc de bucsa bucsa veche ce a fost inlocuita
se pot vrde si pe cutie codul piesei
sa auzim de bine

  • braica daniel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut am o vectra C SI ST DIN SLATINA SI PE AICI NU SE GASESC BUCSI DE LA BRATUL BUMERANG MA POTI AJUTA UNDE SA GASESC
  • utza999

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
http://www.autokarma.ro/Pro...sproducator=26643

bucsa cu pricina
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ma laud si eu acum un pci cu operati facuta la opleasul meu...in proportie de 95% reusita se pare:

- amortizoare fata+spate Kayaba Gas A Just (cele pe fata erau efectiv goale, cele pe spate se tineau destul de bine - ciudat as zice avand in vedere problemele pe spate la vectra c si mai ales ca eu am caravan);

- brat fata dreapta

- bucsa brat fata stanga (cea mare de pe lonjeron)

- kit protectie amortizoare (sachs)

- rulmentii de la flanse (flansele erau bune, nu le-a schimbat desi lumea zice ca se cam schimba si astea cu amortizoarele - relativ, avand in vedere ca nu cedeaza atat de usor, cel putin la mine);

- capeti de bara si bilete de directie fata ambele parti;

- bielete entiruliu fata;

- bucse bara stabilizatoare spate;

- bielete antiruliu spate (alea in forma de 8, parca asa se cheama);

- bucse oscilante brat bumerang spate.


Diferenta este considerabila:din caruta a devenit un fel de fotoliu pe perna de gaz.

Totusi, mai e problema. Daca merg in a -2-a de exemplu usor pe un drum cu denivelari (am incercat pe pietris), in partea din spate se aude (in exterior, si nu e de la haion ca am verificat) un zdranganit metalic dar cumva subtire ca si sunet. Ca si cum ar vibra o tabla subtire ceva.

Am auzit 2 variante pana acum - fie ca vibreaza esapamentul si loveste de caroserie (deci vreun tampon lipsa ceva), fie se misca placutele de frana in etrier si se lovesc de disc/etrier.

Are cineva idee ce ar putea fi?

Mersi anticipat.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ai incercat sa pui frana in momentul zgomotului? Daca ar troncani placutele s-ar opri sunetul in momentul franarii.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@Alin Bogdan - Cat a costat toata distractia?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR