Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • mnt80

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2004 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut !
Buna idee cu bucsele ce pot fi gasite separat la bratul bumerang. Chiar nu are rost sa cheltui 250-280 ron pentrui un brat nou. Am gasit si eu astfel de bucse in Constanta la magazinul TRACOM la pretul de 70 ron/buc. Asistentul de vanzari de acolo, a fost putin sceptic cand i-am spus de ce anume vreau respectiva bucsa si a masurat bucsa de pe un brat bumerang cu dimensiunile date de producatorul DELPHI. rezultatul = IDENTICE. Multumesc OPELGTS2
Skip ads

  • trotil2

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
opelgts2 a scris:[b]

salut pe toti

vreau sa anunt pe toti posesorii de vectra C ce au probleme cu bratele spate gen bumerang,se gasesc acum si bucse separate pentru brate,nu mai sunt.em nevoiti sa achizitionam bratul integral care are si el pret de pret.
am schimbat prima data bratele originale cu cele de la ruville,si acum am schimbat bucsele pe bratele originale,pe care le v.oi tine de rezerva,caci la drumnurile astea din romania e dezastru
75 ron buc de bucsa bucsa veche ce a fost inlocuita
se pot vrde si pe cutie codul piesei
sa auzim de bine



Bucsa pe care ai schimbat-o este cea dinspre roata?Sau cea din interior?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mnt80 a scris:Salut !
Buna idee cu bucsele ce pot fi gasite separat la bratul bumerang. Chiar nu are rost sa cheltui 250-280 ron pentrui un brat nou. Am gasit si eu astfel de bucse in Constanta la magazinul TRACOM la pretul de 70 ron/buc. Asistentul de vanzari de acolo, a fost putin sceptic cand i-am spus de ce anume vreau respectiva bucsa si a masurat bucsa de pe un brat bumerang cu dimensiunile date de producatorul DELPHI. rezultatul = IDENTICE. Multumesc OPELGTS2


Le-ai schimbat? Bucsa din interior nu face urat?
  • mnt80

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Signum 2004 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:
mnt80 a scris:Salut !
Buna idee cu bucsele ce pot fi gasite separat la bratul bumerang. Chiar nu are rost sa cheltui 250-280 ron pentrui un brat nou. Am gasit si eu astfel de bucse in Constanta la magazinul TRACOM la pretul de 70 ron/buc. Asistentul de vanzari de acolo, a fost putin sceptic cand i-am spus de ce anume vreau respectiva bucsa si a masurat bucsa de pe un brat bumerang cu dimensiunile date de producatorul DELPHI. rezultatul = IDENTICE. Multumesc OPELGTS2


Le-ai schimbat? Bucsa din interior nu face urat?


Saptamana aceasta vreau sa ajung la mecanic. Manopera a spus ca ar ajunge 100 ron/1 brat , trebuie sa mai adun ceva $$$. Maine vreau sa dau cu spray degripant pe brat, sa ajute putin atunci cand va fi folosita presa pentru scoaterea bucsii. Cum le schimb, va anunt !
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu o noua nelamurire. Care e diferenta intre dintre bucsa de pe pozitia 4 si cea de pe pozitia 5? Ambele sunt pentru bratele spate iar din cate imi dau seama cea de pe pozitia 4 vine langa roata. Se poate schimba si cea din interior? Nu vreau sa fac reclama, magazinul online l-am gasit intr-un alt topic tot pe clubopel.

http://www.opelshop.ro/cata...bgrupa.html#thumb
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sall,all...,opelgts2..esti amabil sa imi dai si mie dimensiunile...acestor bucsi si unde le pot comanda...eu fiind din provincie...si pe aici nimeni nu stie nimik...ms..,ti-am trimis si P.M
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cineva din Timisoara, poate sa imi spuna si mie la ce magazin de piese auto ati gasit bucse separate pt bratele bumerang? Ca eu pe unde am intrebat, toti spun ca nu se gasesc decat cu tot cu brat.
Multumesc.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu azi am intrebat la magazine de piese auto in Cluj si cel mai ieftin brat l-am gasit la 290 ron iar bucse separat nu am gasit.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Un sfat de la mine: nu cereti bucse pt brat bumerang deoarece majoritatea vanzatorilor o sa va spuna ca nu exista.
Cereti in schimb exact ce v-a indicat initiatorul topicului si anume: bucsa Delphi TD554W

@Alin Bogdan: in Timisoara gasesti la Ciclop, Promotor si pe comanda la orice alt magazin de piese auto daca vei proceda cum am scris mai sus Wink (doar ca ar trebuii sa verifici inainte de a da comanda daca ai acelasi brat la caravan, desi nu cred sa fie diferite fata de berlina/GTS)
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu bucsele din brat impreuna cu bucsele de la bara stabilizatoare (Pentru GTS e nevoie de bucse de diametru 19mm. La reprezentanta Opel mi-au spus ca cele pe 18 sunt potrivite sasiului meu dar s-au inselat si ei. Sper sa nu aiba nimic.)
Pentru bucsele de la brate e nevoie de presa pentru a intra in brat iar cu un elevator treaba nu dureaza mai mult de jumatate de ora. Nu am schimbat bieletele antiruliu pe spate si cred ca de la ele se trage un scartait fin sau poate de la cea oscilanta?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
http://store.doctorcarparts...VECTRA%2002-%3Eon

sau 2 brate

http://cgi.ebay.co.uk/VAUXH...68249342945817893

Cred ca o sa merg pe a 2 solutie.
  • allexino_dj_1234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
blue_maniak ai schimbat ambele bucse de pe bratul bumerang sau doar bucsa dinspre roata....daca ai schimbat-i si pe a 2 a zine un cod la piesa..... cum ai resusit sa dai jos bratele a trebuit sa mai demontezi si altceva?
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat(la service de fapt) doar bucsa dinspre roata si nu mai am nicio bataie sau zgomot suspect (hayonul nu se inchidea bine, scartaia si am crezut ca zgomotul provine de la bucsa oscilanta; l-am reglat si nu mai am acel scartait). Am vazut ca au desfacut un surub lung si au slabit piesa aia ca un H de sub puntea spate. A fost nevoie de 2 oameni la un moment dat, spatiul e stramt dar treaba a fost gata in jumatate de ora. Fara un elevator e destul de greu de schimbat si cum am mai spus e nevoie de presa hidraulica pentru a scoate bucsa din brat dupa ce evident l-ai dat jos de pe masina.
Bucsa cealalta nu cred ca se poate schimba. Nu stiu cu cat se taxeaza in Bacau operatiunea asta dar daca cumparam de la ei si bucsele manopera era la jumate. O sa stiu pe viitor.
Ca si costuri:
2 x ~70 ron bucsa - 140
2 x ~20 ron bucsa bara stabilizatoare - 40 ( am zis sa le schimb si pe astea)
120 ron manopera - 150
Bucsele vechi erau terminate, cauciuc rupt si se misca foarte usor partea aia centrala pe unde intra surubul.

La pretul pe care l-a gasit tonytm pentru un brat mai bine le schimbi cu totul.

Numai bine.
  • allexino_dj_1234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
bucsele le-am gasit si eu la60 ron bucata am incercat eu sa le dau jos dar nu prea am scule o sa merg la un mecanic si poate impreuna cu el reusesc....o sa schimb doara alea dupa daca mai continua bataie o sa le schimb si pe alea de la bara stabilizatoare ce bine ar fi sa se rezolve doar cu bucsele alea park am o caruta si rotile stau putin in forma / \ ...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:
La pretul pe care l-a gasit tonytm pentru un brat mai bine le schimbi cu totul.


Am gasit cu 180 bucata in oras. Cica ceva producator polonez dar care vinde bine pentru BMW-uri, tinand cont ca sunt la a 2 pereche de porcarii (primele originale) nu ma mai complic si le iau.

Merg si pe drum mai rau asa ca.....tac si inghit Crying or Very sad
  • allexino_dj_1234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
dar ce nu ti se pare ok chestia doar cu schimbatu bucselor?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca e mai multa manopera, iesi doar putin mai ieftin, si tot ai o bucsa veche pe brat.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai ieftin brat gasit de mine era pe undeva pe la 260-270 ron. Era o diferenta destul de mare si am ales sa schimb doar bucsele.
  • allexino_dj_1234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
si eu la fel cam tot la acelas pret am gasit si mi se pare mult mai ok 120 bucsele plus manopera ink vreo 60 lei si daca dispare bataia e ok Wink)
  • sevenx

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
unde ati gasit voi bucse cu 60 lei/buc?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR