Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Merlinboy a scris:Ok, vad ca nu a mai postat nimeni pe aici de ceva vreme.....

Ma intereseaza sa schimb flansele amortizor pe fata, am ceva troncaneli (minimale dar nu le suport, mai ales pe fata!) dar amortizoarele nu sunt problema cu siguranta, insa nu stiu ce ar mai trebui schimbat in comun. Intreb pentru majoritatea deoarece nu vreau sa le desfac la mecanic si sa cumpar de la el (e un super bun prieten si amic, dar are preturi aproape duble fata de autokarma si mi-e rusine...intelegeti ideea), si de aceea macar sa cumpar majoritatea pieselor si daca o mai fi ceva minoritar sa iau de acolo Smile

Am gasit flanse amortizor, insa majoritatea contin si rulmenti, rulmenti pe care i-am schimbat separat anul trecut (ambii rulmenti), am vazut pe autokarma ca se pot lua flansele si fara rulmenti si sunt mai ieftine , este ok?

Bieletele antiruliu de pe fata sunt cu problema la Vectra C sau de obicei nu prea? Bieleta stabilizatoare? Bucsaraie ceva?

La fel si pe spate ma intereseaza iarasi ce CADE de obicei, oricum trebuie sa schimb chiar daca nu este 100% nevoie.

Va multumesc pentru orice sfat si ma scuzati pentru "ignoranta" , neinformare completa si "altele" Smile


sal

nu este necesar sa cumperi si flansele,eu am schimbat doar rulmentii
pe spate se duc acele bucse ce am postat destul de mare ,si cu poze acele bucse oscilante de la acel brat bumerang ,alea pica mai rapid ,celelalte brate nu se duc chiar asa de usor,
Pe spate iti mai dai seama cand sunt duse acele bucse oscilante in 2 feluri ori la viteza in viraje scurte iti va da impresia ca te fura de spate ca si cum ai derapa pe uscat ,in viteza oarecum si.n viraje scurte stanga dreapa
sau ridicata pe cric /elevator si tragio de roara apucand cu o mana pe partea ce ruleaza pe asfalt si cealalta sus ca si cum ai proba socurile pe fata ,nu se trage de roata din laterale.

bafta
Skip ads

  • drg1990

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut! Cunoaste cineva un mecanic bun in Dimbovita care sa imi schimbe si mie aceste bucse? stima
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:am inteles ca sunt doua tipuri de brate: cu bucsa fixa si cu bucsa oscilanta. unele pana in 2006,si altele dupa 2006..La care se pot schimba doar bucsile?

un raspuns imi da si mie cineva?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:
Negreanu a scris:am inteles ca sunt doua tipuri de brate: cu bucsa fixa si cu bucsa oscilanta. unele pana in 2006,si altele dupa 2006..La care se pot schimba doar bucsile?

un raspuns imi da si mie cineva?


Salut!
Eu mi-am comandat bucsele dupa VIN, nu stiu de care sunt. Probabil ca daca le comanzi dupa VIN, or sa vina ce trebuie.


Adi G.
Skip ads

  • ricaraluca

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 2005 1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut la masina mea (2003 y22dtr) ,la bratul bumerang sunt doua tipuri de bucsi :una fixa si una oscilanta care e fixata in partea de la roata si care se schimba foarte usor sus pe masina.
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut, nu am vazut aici daca la schimbarea acestor bucse a necesitat demontarea bratelor de pe masina, daca la montare au o pozitie anume, dat fiind faptul ca lucreaza pe mai multe directii,..eu am mai schimbat bratele astea cam acum 70.000 km dar se pare ca nu duc mai mult de 30 40.000 km.. in fine ..poate are cineva si dimensiunile presei cu care se schimba aceste bucse..ca sigur nu are mecanicul meu asa ceva, multumesc.
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In Bacau se gasesc aceste bucse pe Lemforder la pretul de 95 lei/buc, daca nu le au pe stoc, le aduc in 24 ore max..
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Negreanu a pus o intrebare buna,dar aparent a fost ignorant ori din necunostinta de cauza ori ... din cauza lenei.
Bucsa aceea oscilanta dinspre roata poate fi schimbata cu o bucsa fixa?Si daca da,spuneti pentru ambele tipuri oscilante/fixe,numele producatorului si codul ca sa stim si noi.In magazine nu dau informatii despre bucsi,zic sec ca nu se gasesc. Rolling Eyes


LE:Daca le comanzi dupa VIN,ar trebui sa vina bucsi oscilante,nu e pacat sa nu pui bucsi fixe cu care nu mai ai probleme daca tot le schimbi?
Skip ads

  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu zic sa le schimbati cu tot cu brate fara sa mai chinuiti bucsele alea. dupa montarea acestora va voi anunta cum se comporta. la mine era uzata bucsa de pe caroserie nu cea dinspre roata. poate era si aia dar nu vizibil. in imaginile alaturate va voi prezenta bratele luate din germania(producator german) cu 94,99 euro fara taxe curier datorita unui prieten ce vine in tara cand si cand.Pretul l-am platit pe ambele brate.
  • sevenx

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat doar bucsele si este foarte ok.
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sevenx toate 4 sau numai cele doua le la roata?
la mine sunt diferite iar cele de pe caroserie nu le-am gasit si la mine alea erau cele deteriorate.
oricum daca pretul e similar la ambele tipuri de bucsa adica ~100 ron tot acolo ajungeam cu pretul (~400 ron)
diferenta e ca nu mai muncesc la inlocuirea lor ci a bratului in sine, pana la urma dau doar 4 suruburi jos nu si 4 bucse.
deci una peste alta eu zic ca e mult mai comod asa la acelasi pret(94,99 euroX4,54=431,24 ron)
prefer sa platesc 31 ron in plus decat sa muncesc atat sa inlocuiesc 4 bucsi.
mentionez ca le schimb personal nu la service.
nu mai iau in cosiderare faptul ca la noi prin magazine preturile sunt cum le stii ~300 ron per brat bumerang.
Drumuri Bune!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai bine iei bucsa Lemforder (~80 ron). Ai pace cel putin 50 000 km. Nu pot garanta km astia pentru bratele aftermarket no-name.
Skip ads

  • gygy popa

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ptr.schimbarea bucselor bara stabilizatoare fata trebuie slabit calandrul?
as dori niste informatii de la cineva care a facut lucrul asta. multumesc anticipat.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu. Doar desfaci carcasa de metal de peste bucsa dintr-o parte, slabesti din cealalta, scoti cauciucul, il bagi pe cel nou si strangi la loc. vorbim de bucsele de la bara stabilizatoare fata, cele de cauciuc, ce stau pe cadrul motor
  • gygy popa

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pt informatie.acum sunt edificat in ceea ce trebuie sa fac. stima!
  • vlady18

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2013

  • Mesaj Privat
salutare
am vazut ca toti aveti probleme cu trancanitul pe spate.la fel si la mine,trancane pe drum cu pietris sau drum mai rau,dar knd apas putin frana(fara sa se opreasca masina in loc),nu se mai aude,e liniste totala.care ar putea fi problema?daca ma poate ajuta cineva...
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am patit exact aceeasi chestie, si am descoperit ca dupa ce am schimbat in service placutele de pe frana aveam acest zgomot. Dat roata jos, si am observat ca la mine pe partea stanga, placutele erau inversate (stanga cu dreapta). Cum am observat? Am dat jos etrierul, si placutele au 2 ghidaje pe fiecare placuta. Ghidajele distantate sunt pentru partea inferioara (etrier), ghidajele apropiate sunt pentru partea exterioara (spre roata). Dupa operatiunea de schimbare, problema s-a rezolvat. Atentie : daca nu va incape etrierul inapoi, invartiti pistonul pana intra inauntru suficient sa-l bagati inapoi, nu bateti in el ca nu sunt ca cele de pe fata.
  • vlady18

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc...voi incerca si eu metoda aceasta si revin cu rezultatul
  • vlady18

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc alex_paval de pont...gata,s-a rezolvat,nu mai trancane nimik....insfarsit pot conduce in liniste.multumesc ink odata si drumuri bune sa ai!
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca v-ati plictisit sa tot schimbati bucsele pivotante de la bratul bumerang, va pot recomanda micul meu tutorial gandit de mine ca sa nu mai aveti probleme. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=117819 . Pana in acest moment am peste 20.000km parcursi, bucsa e la fel in carne si oase ca in momentul montarii, si linistea e de apreciat. Notez : nu sunt direct responsabil pentru cei ce fac aceasta operatiune, daca sunteti in stare sa faceti o treaba buna sugerez sa aveti experienta in domeniu, altfel s-ar putea sa va creati probleme . Succes !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR