Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cont-sters-51254

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am reusit si eu sa-mi schimb capacul de la volan.Am dat comanda la baiatul din Galati joi si ieri a ajuns la posta.
Asa arata inainte capacul (la inceput nu era chiar asa de rupt) :

https://lh5.googleuserconten...%252009.55.35.jpg

Asa arata acum:

https://lh5.googleuserconten...%252009.55.25.jpg

Acesta vine putin mai gri (se vede diferenta la culoare dintre cele doua capace) dar cu o crema de pantofi se rezolva foarte usor aceasta diferenta.
Ceea ce nu-mi place dar nu am ce sa le fac sunt aceste lufturi care raman peste tot:

https://lh5.googleuserconten...%252009.56.23.jpg

https://lh5.googleuserconten...%252009.56.11.jpg

Oricum,ma bucur ca nu a fost mai mic capacul ca se vedea mai rau.
P.S.:Scuze pentru link-uri dar nu stiu sa pun altfel pozele.
Skip ads

  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Capacul meu de la airbag a cedat, in sensul ca este rupt butonul de claxon din partea stanga. Vreau sa imi spuneti daca al meu capac este cu cleme sau pocnituri... chiar nu ma pricep si nu stiu ce sa ii zic baiatului din Targoviste. Atasez pozele... Multumesc frumos!



  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Printr-o conjunctura extrem de favorabila mie, produsul mi-a fost livrat in mai putin de 2 ore din Targoviste in Buzau Very Happy urmeaza munca de montare... sper sa ii dau de cap maine, ptr ca in seara asta deja sunt cam lenos Embarassed poze:

Inainte:


Capacul nou:


Dupa:
Va urma ... Laughing
  • zizuucs

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
si cam asta e rezultatul... nu e cine stie ce: capacul e mai mare pe partea stanga decat pe dreapta, in spatele volanului e 1 cm ridicat. per total pana la urma e ok, tinand cont ca mi-a acoperit gaura din volan Laughing


Skip ads

  • Bianca87

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Buna! Imi poti spune si mie de unde anume din Targoviste ai cumparat capacul de volan si la ce pret? Vreau sa fac o surpriza placuta unui proprietar de Opel, deoarece butonul din stanga al claxonului este rupt si deranjeaza la mana... Multumesc frumos! Smile
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mare atentie la capacul de airbag afetermarket:
Mi-a explicat un mecanic ca a venit cineva cu un opel la el cu airbagul sarit, avea capac aftermarket;
Soferul respectiv era lovit foarte tare la fata, capacul nu a fost bine prins in ochiurile acelea de metal ale airbag-ului si, in loc sa se despice pe mijloc si sa se umfle perna,i-a sarit capacul cu totul din volan peste fata!
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am facut si eu operatiunea asta si este destul de anevoioasa.Asta este rezultatul.
  • dexo

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit capac cu 80 lei dar nu cred ca o sa-l montez in iarna asta ca deocamdata nu ma deranjeaza mult claxonul si e si prea frig sa ma ocup in liniste . daca intereseaza pe cineva furnizorul , pot sa vi-l spun. Tipul da factura si il trimite si prin posta romana daca se doreste cu 10 lei taxe incluse pe factura. Butoanele sunt ceva mai dure asa cum s-a mai precizat dar nu stiu cit de mult afecteaza . Voi vedea! Cel mai mult imi da de gindit daca nu afecteaza buna functionare a airbagului , daca nu cumva s-ar putea sa scap la un impact cu pieptul intreg dar cu fata mutilata de capacul volanului. De fapt nici nu stiu ce si cum se intimpla cind se umfla airbagul.
Skip ads

  • Mihai Talmaciu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare! am avut si eu aceeasi problema la G'ul meu si am ales o solutie mai ieftina, odata pentru ca nu am vrut sa schimb capacul original cu unul aftermarket, si a doua, pentru ca nu aveam la vremea actuala bani de investit. asa ca am taiat de tot cauciucul butonului, si am aplicat piele tivita (atentie, fara sa o lipesc) pe care am prins-o sub conturul volanului. Eu cred ca a iesit destul de bine! nu iese de acolo, indiferent cat de agresiv ai fi cu volanul (testat de tata), si nu incurca cu nimic la apasare (este la fel de usor) si nici daca vreodata Doamne fereste, voi avea nevoie de airbag.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca i-l puteai si lipi avand in vedere ca el se sparge pe conturul desenat :
  • Mihai Talmaciu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat pascaru_val. O sa o las asa totusi, sta foarte bine acolo. poate daca iese vreodata, am sa o lipesc. Smile
  • deleted-76807

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Ma adresez colegilor care si au schimbat capacul de la volan datorita ruperii claxonului de pe.... stanga. Se poate, daca nu ati aruncat volanul vechi, sa ma ajutati doar cu butonul din ....dreapta, decupat cat mai mare...din capac? incerc sa il atasez la mine, pe partea dreapta, unde este rupt al meu. Butonul poate fi trimis printr-o scrisoare. Raman dator cu o bere.
Multumesc
Skip ads

  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Mihai Talmaciu a scris:Salutare! am avut si eu aceeasi problema la G'ul meu si am ales o solutie mai ieftina, odata pentru ca nu am vrut sa schimb capacul original cu unul aftermarket, si a doua, pentru ca nu aveam la vremea actuala bani de investit. asa ca am taiat de tot cauciucul butonului, si am aplicat piele tivita (atentie, fara sa o lipesc) pe care am prins-o sub conturul volanului. Eu cred ca a iesit destul de bine! nu iese de acolo, indiferent cat de agresiv ai fi cu volanul (testat de tata), si nu incurca cu nimic la apasare (este la fel de usor) si nici daca vreodata Doamne fereste, voi avea nevoie de airbag.


Salutare! Imi poti spune te rog de unde ai luat pielea si daca a trebuit o prelucrare a ei? Gen taiat int-run anumit fel sau ceva?

Iti multumesc!
Bogdan
  • Mihai Talmaciu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
bodddy2004, eu am folostit pielea de la mansonul schimbatorului (pe care l-am schimbat intre timp). era deja cusuta pe forme(urmezi cusaturile alea, ca dau forma de trapez), doar a trebuit sa despart si sa micsorez bucatatile. Apoi le-am pus orientativ pe volan, am eliminat excesul, dar trebuie sa-ti ramana destula piele sa intre in dunga dintre capac si restul volanului, si ai grija sa-ti ramana tivul. Si am indesat-o usor cu un colt de cartela telefonica (sau card).Nu sta umflat (sau sa mareasca dunga). Poti lua un manson din comert, fie el si din vinil (e vreo 20 de lei), si tai exact pe cusaturi( e facut din 4 bucati, sau ar trebui sa fie). Eu 2 le-am folosit la mine, si 2 la astra-ul unui prieten
Prin manson ma refer la pielea de sub nuca schimbatorului (ca stiu ca mai exista confuzii)
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos! Am gasit o piele din aia de imbracat volanul cu snur, si cred ca o sa o folosesc pe aceea, practic e cusuta pe o parte iar celelate parti care nu sunt cusute si care o sa le ard eu ca sa nu se scamoseze, o sa le bag sub capac deci nu se vor vedea. Sper sa iasa bine! Daca nu, o sa acumpar un manson.

O zi buna!
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ma confrunt cu aceeasi problema,butonul stanga al claxonului este rupt si am achizitionat un capac ,am demontat airbagul din capacul vechi,chestie nu foarte complicata,dar emblema din volan cum se scoate pentru a putea sa o montez pe capacul nou....?

Multumesc anticipat,doresc un raspuns cat mai repede pentru ca sunt cu volanul/airbagul demontat!
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salut! vezi ca e un tutorial pe undeva pe forum aici. stiu ca trebuie pilite/taiate piciorusele alea ale emblemei de pe spatele capacului vechi (dupa ce dai jos airbag, o sa le vezi, sunt ca niste nituri asa). cauta pe forum. oricum, cred ca poti pune capacul nou fara emblema, urmand ca emblema sa o pui mai tarziu dupa ce reusesti sa o scoti.
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pai daca pilesc "niturile" alea ca sa o scot cum o pot prinde pe capacul nou? Nu gasesc tutorialu!
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut! O prinzi cu un punct de superglue pe fiecare piciorus, nu cred ca afecteaza ceva daca nu pui mult
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Exista lipici pentru plastic, superglue devine casant.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR