Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am montat eu capac din acela pe volan cu comenzi si se potriveste dar arata cam ..ca unul neoriginal. E mai deschis la culoare, e gri fata de volan care e negru iar marginile de la claxon sunt cu 1,5 mm mai mari decit ar trebui. Cred ca ar merge un pic taiat/decupat. Oricum sper sa nu mai se sparga la claxon pentru ca pare mai solid.
Skip ads

  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Urmeaza sa primesc si eu capacul de volan si sa-l montez.
Am desfacut capacul original si am vazut ca are doua nituri ce sunt prinse de carcasa airbag-ului. Cum ati desfacut voi acele nituri?
Deasemenea am vazut si acele cleme de jur imprejurul locasului unde intra carcasa airbag-ului. Nu imi dau seama cum se scoate carcasa de metal si apoi cum se monteaza. Ma ajutati cu ceva sfaturi, va rog.

Si mufa airbag-ului de unde ati scos-o? Din carcasa sau din volan?

Multumesc anticipat pentru raspunsul vostru.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
E cam nasol cu niturile alea,eu am taiat marginea capacului (unde se prind niturile) am scos capacul si apoi am scos niturile intai am incercat cu patentul apoi cu bormasina le-am gaurit cu atentie.Ai mare grija cum scoti sigla cu opel,se scoate foarte greu si de multe ori se rup piciorusele,de fapt din ce citeam pe un site britanic,capacele acestea(aftermarket) din cauza siglei nu au primit licenta GM,deoarece sigla nu se poate monta ca in fabrica
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Dar clemele carcasei airbag-ului cum le-ai rezolvat?

Mufa airbag-ului de unde ai scos-o? Din carcasa de metal sau de langa axul volanului?
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mufa pentru airbag se scoate din airbag,are un sistem (o clema verde de care tragi) si apoi iese mufa propriu-zis.Ca sa dai airbagul jos de pe volan dureaza dupa ceas maxim 5 minute.Pentru cleme lucrezi cu doua surubelnite,e cam greu de explicat,oricum dureaza ceva sa dai capacul jos de pe airbag.Initial am vrut si eu sa incerc metoda asta cu schimbatul capacului,dar am gasit airbag (de vauxhall) ca si nou cu 150 de lei,in curand la preturile astea nu o sa mai renteze treaba cu capacele.
  • deleted-64217

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Buna!Am luat si eu un capac pentru volan de astra g,dar l-am comandat de la un tip din galati,nu din targoviste si vreau sa spun ca e fix
aceeasi nuanta ca cel original,un pic mai tare si mai plasticat,dar asta nu se observa decat daca pui mana pe el.Pretul a fost de 1 mil +10 lei taxele postale.Deci ,pentru cei care vor sa-si ia un capac pe negru,la fel cu cel original,sa comande la tipul din galati.Numai bine!
  • cristisan_2000

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
SALUT danny
cum pot intra in discutie cu tine ca sunt tot din iasi si as vrea sa vad cum sa potrivit capacul de volan....mersi mult
  • deleted-64217

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
inca nu l-am montat,tre sa fac rost de sculele necesare,daca vrei sa vorbim,nr. meu este 0745426278 Daniel.
Skip ads

  • deleted-64217

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Buna!Dupa cum am promis,am spus ca o sa va anunt cand montez capacul pe volan si am facut si o fotografie;eu sunt foarte multumit de cum a iesit,mai ales ca am executat aceasta operatiune de unul singur.Singurul incovenient este ca ramane 1mm la colturi,dar asta se observa foarte putin;sigla am reusit sa o scot intreaga cu cele 3 picioruse intregi: cu un cutit fierbinte,am taiat capatul celor 3 picioruse,prin interior unde erau turnate si astfel au iesit foarte usor.Diferenta de nuanta este aproape inexistenta,ba chiar da volanului un aspect ne nou.Va doresc mult suuces!
  • deleted-64217

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
dany.c a scris:Buna!Dupa cum am promis,am spus ca o sa va anunt cand montez capacul pe volan si am facut si o fotografie;eu sunt foarte multumit de cum a iesit,mai ales ca am executat aceasta operatiune de unul singur.Singurul incovenient este ca ramane 1mm la colturi,dar asta se observa foarte putin;sigla am reusit sa o scot intreaga cu cele 3 picioruse intregi: cu un cutit fierbinte,am taiat capatul celor 3 picioruse,prin interior unde erau turnate si astfel au iesit foarte usor.Diferenta de nuanta este aproape inexistenta,ba chiar da volanului un aspect ne nou.Va doresc mult suuces!
[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2011-11/64217_mqqpoxkei.jpg][img]http://
  • deleted-64217

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com:808...7_inqyxjn6_th.jpg
  • deleted-64217

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nr. tipului din Galati este 0767277755,el spunea ca mai are doar unul si ca urmeaza sa comande un alt lot. Multa bafta!
Skip ads

  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Iata cum am procedat eu si cu un prieten.
Am taiat cu un cutter flapsurile din cauciuc in care sunt prinse niturile, insa abia mai tarziu mi-am dat seama ca puteam incerca sa crestez cauciucul in jurul nitului, astfel incat sa nu mai tai cauciucul.

Am demontat airbagul din capac. Operatiunea am efectuat-o la masina unui prieten iar acesta m-a ajutat pe parcurs. Destul de anevoios, insa doi oameni cu doua surubelnise se descurca.

Urmeaza demontarea siglei de pe capac. Aici trebuie multa rabdare si indemanare. Tot cu un cutter am taiat de jur imprejur fiecare palarie a niturilor din plastic. Nu este de ajuns de taiat numai surplusul rezultat prin nituirea la cald ci trebuie taiat pana se ajunge la diametrul niturilor pentru a se putea extrage sigla. Atentie sa nu o rupeti.

Am introdus prin presare airbagul in capacul cel nou, insa in prealabil am marit gaurile predefinite pentru nituri din capacul cel nou, pentru a le putea refolosi. Am presat niturile in gauri si astfel nu a trebuit sa le taiem.

capacul vechi

capacul nou pe volan:

Prietenul meu a comandat un capac nou aftermarket si a avut noroc ca i-a venit unul destul de bun, in sensul ca nu i-a ramas luft nici in stanga, nici in dreapta.
Sper imaginile sa fie graitoare, pentru ca am fost cam succint. Oricum, cine are nelamuriri sa posteze.
Bafta si multa rabdare la lucru!
  • cristisan_2000

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu spre deosebire de colegii mei am resit cam intro ora sa montez capacul...capacul vechii fiind tare frig afara si masina neincalzita lam taiat mai greu si cu chin si la fel si restul plasticurilor de langa cleme....mentionez ca acele nituri de prindere sunt folosite pt accident adica capacul sa culiseze in jurul lor si sa ramana atasat de volan ...daca e taiat cred ca sare cu totul ...daca puteti cumva sa pastrati forma capacului si sa il punet in nituri cred ca e mai bine ...le doresc spor la toti si multumesc lui dannyc pt telefonul celui de la galati ...o seara buna
ps .. un strat mai gros de silicon cred ca acopera diferenta de culoare....
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, cum am zis si eu, indicat ar fi sa nu se indeparteze niturile si sa se introduca in gaurile noului capac. Si eu cred ca cei de la GM au utilizat niturile incepand cu 2002 2003 pentru mai multa siguranta la declansarea airbagului.
Si... daca e frig afara, stati in casa. Smile
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Te felicit pentru tutorial ;si eu vroiam de mult timp sa ma ocup cu schimbarea capacului( butoanele gaurite) dar aveam dubii in ceea ce priveste demontarea lui pe la acele nituri.Merge dat cu silicon de bord pe capac ,o sa capete un luciu asemanator ,el fiind aftermarket are alta culoare si alta structura.
Da-mi te rog un pm si spune-mi de unde l-ai luat ..
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Gyo a scris:Te felicit pentru tutorial ;si eu vroiam de mult timp sa ma ocup cu schimbarea capacului( butoanele gaurite) dar aveam dubii in ceea ce priveste demontarea lui pe la acele nituri.Merge dat cu silicon de bord pe capac ,o sa capete un luciu asemanator ,el fiind aftermarket are alta culoare si alta structura.
Da-mi te rog un pm si spune-mi de unde l-ai luat ..

Te pot ajuta eu cu 2 numere de telefon al unui tip de la care am cumparat si eu anul trecut si sunt extrem de multumit . Pretul lui a fost de 100 lei
0760972541 sau 0723356557 - tipul este din targoviste . Il mai gasesti si pe okazii.ro
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:
Gyo a scris:Te felicit pentru tutorial ;si eu vroiam de mult timp sa ma ocup cu schimbarea capacului( butoanele gaurite) dar aveam dubii in ceea ce priveste demontarea lui pe la acele nituri.Merge dat cu silicon de bord pe capac ,o sa capete un luciu asemanator ,el fiind aftermarket are alta culoare si alta structura.
Da-mi te rog un pm si spune-mi de unde l-ai luat ..

Te pot ajuta eu cu 2 numere de telefon al unui tip de la care am cumparat si eu anul trecut si sunt extrem de multumit . Pretul lui a fost de 100 lei
0760972541 sau 0723356557 - tipul este din targoviste . Il mai gasesti si pe okazii.ro

Iti multumesc pentru informatii ;astazi am comandat unul de la baiatul din Targoviste,am sa folosesc metoda prezentata de userul AdyBossu caruia ii multumesc inca o data pe aceasta cale pentru tutorial .Maine va spun daca a reusit operatiunea
Numai bine
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mai nou am auzit ca cele aftermarket (capacele) nu le poate crapa airbagul cand explodeaza. Nu stiu ce sa spun...
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred..are o forta extraordinara airbagul ala la declansare.Si sunt prea multe marci consacrate de autovehicule care ma rog au capace after...acuma Dumnezeu sa ne pazeasca si fereasca de astfel de incidente.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR