Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
AdyBossu a scris:Mai nou am auzit ca cele aftermarket (capacele) nu le poate crapa airbagul cand explodeaza. Nu stiu ce sa spun...

Adi , nu o luam pe auzite , fereasca Dumnezeu sa nu avem nevoie sa se deschida , dar dupa parerea mea sunt mult mai sigur ca se deschide asta aftermarket decat cel original invelit cu piele pe deasupra indiferent cat ar fi de perforata pe spate.
Felicitari Gyo pentru alegerea facuta . !
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
editat.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Capacul de volan vechi + "airbagul" pe care l-am descoperit Sad

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Airbagul a fost sarit,pe capac din ce vad ai un fel de chit crapat.Ai cumparat masina recent de la vreun samsar ?
Pe un site din afara scrie ca aceste capace aftermarket nu au primit licenta GM din prisma faptului ca nu se poate monta in siguranta sigla
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:
Pe un site din afara scrie ca aceste capace aftermarket nu au primit licenta GM din prisma faptului ca nu se poate monta in siguranta sigla

Romanul e dat naibii si monteaza si sigla fara probleme . Si eu am cumparat un astfel de capac aftermarket si mi sa montat sigla foarte usor(asta numai daca respectivul are cunostinte in domeniu). Si mai cred ca acest capac chiar si aftermarket este mai sigur decat cel original acoperit cu piele , lipita pe el pt ascunderea butoanelor rupte
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat masina in 2005 (Germania)dar pana in prezent nu mi-am dat seama ca are airbagul sarit(nu martori nu nimic)..sa nu fie numai ala Shocked .
Cat despre capac ,eu zic ca e posibil sa buseasca chinezaria asta mai bine decat originalul.Inevitabilul s-a produs la scoaterea siglei ,ma refer ca piciorusele nu se potriveau pe cel nou ..asa ca am largit gaurile+ poxipol la baiatu'.Sta neclintit..(si asa la mine ..nu mai are ce sa sara ,eventual carpa aia in ochi).Cat despre siguranta mufelor la centuri ..au busit si ele ;una a fost schimbata ,cealalta a ramas (merge perfect atat ca e in jos putin) si totusi nu mi-am dat seama ..sper sa fie numai cel de la sofer !
Sa auzim de bine !
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca airbagul pasager se poate inspecta odata cu demontarea torpedoului. Este atasat de bara de ranforsare frontala a masinii.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate,slabe sanse sa fie doar cel de la sofer.Vezi ca si plansa se bord se imbraca,in piele ,chit am vazut la unii.Cel mai bine o pui pe tester si vezi ce si cum.
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine cred e sa o pun pe tester ,sa vad ca oricum nu am pus-o niciodata ce mizerii ascunde.
Bordul arata bine, dar cine mai stie ..oricum va multumesc colegi !Am sa pun in curand o poza si cu noul capac,pe care ulterior se pare ca l-am nimerit ..am un luft mic in rest bun.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Capacul tau are un fel de chit din ce vad,se vede clar ca e crapat, se vede si conturul rupturii.A chituit/lipit in jurul scrisului Airbag,verifica bine ca am o presimtire ca si pentru bord a folosit acelasi material.,eventual posteaza o poza
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Capacul a fost lipit pe interior se vede marginea conturului asa este ..nici macar nu l-au schimbat.
Cat despre airbagul de la pasager (cel din bord) nu se vede nimic ,adica se vede linia aia am observat la toate modelele imbinarea aceea...iar cele din scaune nici asta nu stiu.Am sa revin cu poze
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cele din scaune nu cred ca au vreo problema,era dauna totala masina daca se lovea si frontal si lateral.La tine impactul a fost frontal,uita-te si pe airbagul tau si vezi ca scrie data fabricatiei pe el - Herstellungsjahr - in germana,vezi daca coincide cu anul masinii ( ma gandesc la varianta norocoasa,de genul ca samsarul a facut schimb cu vreun tovaras,i-a dat airbag bun si ala i l-a dat pe asta carpit si diferenta de bani).Ce poate sa-ti dea de gol plansa de bord mai este si scrisul Airbag sa nu fie prezent.Cel mai bine posteaza o poza aici cu plansa
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Asa cum am promis ,am venit cu pozele : capacul de airbag , airbag bord pasager.

Capacul de airbag se pare ca l-am nimerit destul de bine ,in sensul ca luftul in realitate e insesizabil,nu prea se observa.La culoare intervine siliconul ,aplicat intr-un strat putin mai gros rezista binisor si se potriveste cu bordul masinii.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din ce se pare,plansa e ok,totusi poate ai noroc cum ziceam mai sus ca airbagul sa fi fost dat la schimb pe unul bubuit si bani.Oricum testerul e raspunsul concret la masina ta
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Gyo a scris:Asa cum am promis ,am venit cu pozele : capacul de airbag , airbag bord pasager.

Capacul de airbag se pare ca l-am nimerit destul de bine ,in sensul ca luftul in realitate e insesizabil,nu prea se observa.La culoare intervine siliconul ,aplicat intr-un strat putin mai gros rezista binisor si se potriveste cu bordul masinii.

Din cate se vede in imagini masina ta are bordul schimbat in intregime. Din cate stiu eu culoarea bordului ar fi trebui sa fie aceeasi cu cea a torpedoului si a usitei de sub volan. De accea tin d sa cred ca nici airbag la pasager nu ai. Poti sa verifici si eventual sa le inlocuiesti.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca te uiti atent o sa vezi ca asa are tot interiorul(ma refer la fetele de usi,praguri ),sincer sa fiu culoarea asta nu am vazut-o pe astra G pana acum,cel putin nu in Romania , dar am vazut-o pe vauxhall astra in dezmembrari.
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Poate i-au schimbat bordul in germania..
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Din codificarea Vin-ului am aflat ca masina e fabricata in "Ellesmere Port " deci Anglia .Iar masina e adusa in 2005 din Deggendorf (Germania)
Iar culoarea capitonajului interior respectiv a scaunelor "gri umbros"
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
E o raritate sincer interiorul asta,pe vauxhall e banal,dar la opel este primul pe care-l vad.Ce sa ne mai dam cu parerea,dupa cum am zis testerul v-a spune istoricul airbagurilor
  • boby9999

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut, as vrea sa schimb si eu capacul de pe volan dar in momentul cand il dau jos nu se intampla nimic cu punga de la airbag? adica ii fixata sau ii posibil ca atunci cand il desfac sa se miste si sa am probleme apoi? ms
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR