Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
http://www.stiriauto.ro/art...-habitaclu--cool-
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sa vedem ce ne-a recomandat shaftt24
http://www.gm2000.ro/produc...p?products_id=432
de pe forum e aceasta informatie..si chiar a folosit!

Am cumparat si eu solutia bionet a15-urmeaza sa curat instalatia si sa vad daca da rezultate .Din ce am auzit de pe la alti cunoscuti se spune ca isi face tb chiar foarte bine.Ramine de vazut.
pret produs 30 lei/litru -se dilueaza 200ml de solutie in 10 l de apa
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tazman a scris:http://www.stiriauto.ro/articol/7045/Afla-cat-carburant-consuma-de-fapt-aerul-conditionat--5-sfaturi-pentru-un-habitaclu--cool-


Prima data voi incerca punctul 5 de aici si daca nu functioneaza apelez si la substante.
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ii clar ca mirosul vine de la condens.eu am oprit tot timpu clima inainte cu ceva timp sa ajung acasa dar se pare ca degeaba.mi-am pus filtru nou pe la inceputul luni mai iar de o saptamana am inceput iar sa am miros
Skip ads

  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:sa vedem ce ne-a recomandat shaftt24
http://www.gm2000.ro/produc...p?products_id=432
de pe forum e aceasta informatie..si chiar a folosit!

Am cumparat si eu solutia bionet a15-urmeaza sa curat instalatia si sa vad daca da rezultate .Din ce am auzit de pe la alti cunoscuti se spune ca isi face tb chiar foarte bine.Ramine de vazut.
pret produs 30 lei/litru -se dilueaza 200ml de solutie in 10 l de apa

k.da cu cei 10 l de solutie ce faci?cum speli cu ei?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu te gandi ca folosesc 10 litri de solutie-vom folsi 200ml solutie la 3-4 litri de apa .Tb asta o fac impreuna cu cativa membri ai clubopel buzau
vom pune solutia intr-un pistol pt a da cu presiune inauntru-l carcasei filtrului de polen si pe gurile de ventilatie
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:nu te gandi ca folosesc 10 litri de solutie-vom folsi 200ml solutie la 3-4 litri de apa .Tb asta o fac impreuna cu cativa membri ai clubopel buzau
vom pune solutia intr-un pistol pt a da cu presiune inauntru-l carcasei filtrului de polen si pe gurile de ventilatie

nu mam gandit ca ii folosesti pe toti,ma interesa cum ii folosesti.ii o idee si chestia cu pistolul
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
instalatia trebuie lasata pe cald-maxim, pe treapta a 4 a, a ventilatiei. Asa e ok. Functioneaza.
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Tare-mi e ca prea multa apa/solutie in cutia ventilatorului ar putea sa-l arda. Nu e protejat foarte bine.
Ca sa inteleg mai bine. Stropiti cu o fasaitoare* solutia in cutia ventilatorului si pe gurile de ventilatie, sau cum?

*pompa
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mihai -nu dau cu solutie in cutia ventilatorului ,nu are nici o treba ,la astra ventilatorul(aeroterma este mai sus decat carcasa filtrului de polen si a radiatorului.eu am desfacut corcasa din plastic de la filtrul de polen ,am scos filtrul afara ,am suflat bine cu aer acolo si apoi am dat cu solutie in acea zona si pe gurile de ventilatie..da ,se stropeste cu o fasaitoare dar de preferinta este bine cu ceva (pistol) cu mai multa presiune sa intre bine si repede pe gurile de aerisire
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Asta am facut si eu cu inca un coleg, umblaretz. Pe gurile de ventilatie n-am suflat, ce-i drept. N-am observat diferente notabile. Ma rog, a mea e destul de ok; destul de rar te loveste duhneala si trece dupa cateva minute.
Nu cumva ar trebui "spoit" evaporatorul? Si cum muma ma-sii ajungi la el? Ca trebuie sa desfacci bordul.
  • octamar2002

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca se pune filtru polen cu carbon activ nu se scapa de mirosul de la ventilatie?
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu ,nu poti scapa de miros decat daca faci curatare a instalatiei
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Din 2007 mie nu mi-a mai reusit curatarea (exterioara) instalatiei de aer conditionat! Atunci am folosit Airco Cleaner, un spray cu spuma pe care l-am aplicat direct pe vaporizator, dupa ce am demontat torpedoul si ce mai trebuia pe acolo. Atunci a fost un succes in sensul ca un an de zile in masina nu a mai mirosit urat. Din pacate dupa un an mirosul s-a reinstalat incet-incet, si si mai din pacate, nu am mai gasit minunatul spray pe nicaieri prin Constanta.

Bineinteles ca am folosit multe alte solutii de curatare, spray-uri cu autoblocare de vreo 3 tipuri de prin magazinele de specialitate, cu furtunas cu spuma sau cu solutie, mai scumpe sau mai ieftine, dar toate cu eficienta descurajanta.
Asa ca urmaresc cu mare interes in continuare topicul in speranta descoperirii solutiei minune care sa ne scape de miros.

P.S. La cate am incercat pana acum mi-am dat seama ca este obligatoriu sa curatam (dezinfectam) neaparat vaporizatorul. N-are nici un rost sa curatam numai tubulatura si grilele, bacteriile se formeaza si vietuiesc in cea mai mare parte pe vaporizator. Bionet este foarte-foarte bun dezinfectant pentru aerul conditionat, eu l-am folosit la apratele din casa pentru ca la astea l-am putut aplica direct pe vaporizator. La masina n-ai cum sa-l aplici pe vaporizator astfel incat sa fie eficient. Sa zicem ca in partea unde sta filtrul ar fi un pic de loc, dar in partea dinspre habitaclu, nici o sansa! Repet, cel mai bun in cazul meu a fost Airco Cleaner cu furtunas pe care l-am putut introduce pe vaporizator si in partea dinspre habitaclu si nu a fost o apa chioara, mai continea si trebuie prin el, anibacteriene si anifungice si anti-naibastiece.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sigur ai dat pe vaporizator si nu pe aeroterma?
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu la ce te referi cand spui aeroterma! Din ce stiu eu sistemul de conditionare a aerului la majoritatea masinilor este alcatuit dintr-un ventilator care plimba aerul peste un calorifer cu antigel ca sa faca cald sau peste un vaporizator cu freon ca sa faca rece!
Pe vaporizator condenseaza apa si creeaza un mediu minunat de dezvoltare a unor bacterii.
Da, cu siguranta am dat pe vaporizator, sau ca sa-i spunem altfel, "serpentina" de racire.
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
uitati-va la poza asta,cum va ajunge motorasul ventilatorului daca nu dati drumul la aer cald cateva minute si la o treapta mai mare cum sa mai scris mai sus (dupa ce ati folosit aerul conditionat vara)sa se usuce condensul.bafta la demontat si la uns,ca si mine cand va incepe sa scartaie de atata rugina

  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Shocked
urata treaba
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cum l-ai desfacut?
  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Unde gasesc vaporizatorul la un Vectra b2 din 2001, care are filtrul de polen situat in fata in compartimentul motor, mai exact sub stergatoare,mentionez ca am climatronic, si imi apare in ultima vreme un condes mare in masina atunci cand ploua afara...tocmai am schimbat filtrul de polen
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR