Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Smile
Sunt nou pe forum, scuze dacã nu am pus topicul unde trebuie. Caut si eu un Vectra B2, cu motor de 1.6 in 16 valve. In viitorul apropiat(anul acesta, sper) vreau sã-mi aduc unul din Germania. Am cãutat pe site-ul mobile.de, am vãzut multe variante. Ce sã am in vedere inainte de cumpãrare? Pe unde sunt probleme in general? Astept sfaturi:)
Skip ads

  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din ce am auzit (de la persoane care in trecut aduceau masini din germania la greu, inclusiv pe a mea) ar fi mai ieftine in Romania decat in Gemania. Pt a ajunge in germania cheltuiesti vreo 2-300 Euro pe motorina + alti bani (rovignete)+inmatricularea in tara. Parerea mea e ca mai bine cauti in Romania. Oricum Bafta
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si unde poate fi explicatia cauzelor pentru care 2 masini cu aceeasi strare tehnica sa fie mai ieftina in romanica? Singura, este ca masinile deja aduse sunt cosmetizate sa arate o stare in care de fapt nu sunt. Deci, la aceeasi bani, vei lua o masina mai proasta din ro.
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poti gasi o masina mai buna si mai ieftina in Romanica! Trebuie doar sa cauti bine. Vectra B nu se mai fabrica din 2001 deci de 9 ani. In consecinta va lua o masina de cel putin 9 ani vechime, asa k nu te astepta sa nu bata sa nu troncane pt k are ceva anisori. In Germania, nemtalaii fac in medie cam 40.000km/an(unii fac si 100.000km/an).inmulteste cu 9 ani si vezi cat iti da. Eu unul fac aprox 10.000km/an. Deci o cam tin in parcare degeaba. Eu unul am luat masina veche de 3 ani cu 120.000km pe bord din Germania si in 6 ani am facut 50.000km. O bucsa, o bieleta se mai schimba si relativ ieftin. Si la dezmembrari gasesti piese de vectra b f multe. Dar km raman km. E adevarat k sunt mai ieftine in Germania, dar cu taxe, combustibil, si alte cheltiieli nu este prea mare diferenta.
Skip ads

  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Luci Sefu a scris:Poti gasi o masina mai buna si mai ieftina in Romanica! Trebuie doar sa cauti bine. Vectra B nu se mai fabrica din 2001 deci de 9 ani. In consecinta va lua o masina de cel putin 9 ani vechime, asa k nu te astepta sa nu bata sa nu troncane pt k are ceva anisori. In Germania, nemtalaii fac in medie cam 40.000km/an(unii fac si 100.000km/an).inmulteste cu 9 ani si vezi cat iti da. Eu unul fac aprox 10.000km/an. Deci o cam tin in parcare degeaba. Eu unul am luat masina veche de 3 ani cu 120.000km pe bord din Germania si in 6 ani am facut 50.000km. O bucsa, o bieleta se mai schimba si relativ ieftin. Si la dezmembrari gasesti piese de vectra b f multe. Dar km raman km. E adevarat k sunt mai ieftine in Germania, dar cu taxe, combustibil, si alte cheltiieli nu este prea mare diferenta.

Eu stiam cã din 2002 nu se mai fabricã. Oricum, mã mai gandesc dacã din Germania sau din Ro. Prima datã sã-mi vând Lamborghini-ul.... vrãjealã, Matiz-ul Mr. Green Mersi pentru sfaturi, dar vreau sa stiu cam la ce sa ma uit la Vectra cand o voi cumpãra. Pe unde are probleme in general?
un fel de off-topic: ar mai fi o variantã. Tata isi va cumpãra un VW Golf, doar daca renunt eu la Vectra, mie ramanandu-mi actuala lui Skoda Octavia 2. Intre opel si skoda, ce mi-ai recomanda sa aleg?
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Inainte de Vectra B an chiar am avut o skoda octavia si n-am stiut cum sa scap de ea mai repede. Am dat-o la schimb cu vectra b + o diferenta mare fata de pretul pietei din 2004. Personal nu mi-a placut deloc skoda, nici ca viteza cu toate ca era benzinara nici ca stabilitate in curbe, nici ca suspensii, amortizoare. Inainte de ea am avut un passat combi din '99 si am zis sa incerc si o skoda deoarece am crezut ca vor fi cam la fel, dar nu a fost asa. Acum fiecare cu gustul lui mie unul nu mi-a placut deloc skoda.
Ca probleme nu stiu ce sa iti spun pt ca nu ma pricep si fiecare masina e diferita. Eu unul nu am avut probleme cu ea. Important e sa mearga bine. Bafta in alegerea viitoarei masini.
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pt. Cipri19:
eu unul am ales sa o cumpar din tara si nu am dat gres, cel de la care am cumparat-o a avut cartea masinii cu toate schimburile iar masina arata super; ca si probleme avute am schimbat:
-2 bucsi brat logitudinal spate>45ron /buc
-2bucsi bara stabilizatoare spate>5ron /buc
-sonda termocupla 45ron
-2 tranzistori modul electronic trepte viteza aeroterma> 12ron /buc
-filtru aer 40ron
-si urmeza schimbul ulei
+2400ron instalatie secventiala gpl> 21-23ron consum pe 100km
asa ca daca ma duceam afara bagam mai multi bani in drumuri acte etc.
iti urez bafta si inca ceva si afara poti gasi tepari; tre sa ai rabdare eu am batut multe targuri in tara
cat despre fiabilitate si o masina noua se poate strica
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cred cã pana la urma voi lua 1.8 16v. Sunt diferente mari de costuri (benzina, casco, impozit etc.)? Am citit pe undeva ca e mai avantajos decat 1.6 16v.
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cred cã pana la urma voi lua 1.8 16v. Sunt diferente mari de costuri (benzina, casco, impozit, inmatriculare etc.)? Am citit pe undeva ca e mai avantajos decat 1.6 16v. SCUZE PENTRU POST DUBLU.
  • axxelboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nu f mari dar nici diferenta de putere nu e chiar f semnificativa, consumul e diferit totusi
  • dccopilu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,

Astazi sper sa intru in posesia unui Vectra B , motor 1,8 16V din 1996. Din cele citite pe forum se pare a fi algerea cea mai buna. Sper sa am noroc la o masina buna. Intrebarea mea este daca pretul de 2500E este ok.Precizez ca masina este inmatriculata si arata ingrijit. Am vazut-o ieri si azi vreau sa o pun pe tester.

Mersi anticipat si o zi buna!
Cu respect!
dccopilu
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna alegere, eu cand mi-am luat prima Vectra b ma gandeam sa fie 1.8 sau 1.6, am luat 1.8 din mai multe motive: consum cam la fel, performante superioare la 1.8( eu am mers 220 cu ea), consum de ulei zero la 1.8. Sa ai noroc la ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR