Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o intrebare ... mai ciudata asa...
Azi din cauza unui cretin care mi-a pus frana in fata am fost nevoit sa fac o de depasire pe linie continua, ca altfel il pocneam. Pe partea dreapta a drumului era un logan alb cu geamuri fumurii. Nu stiu daca acesta era sau nu de la politie, in geam nu am vazut niciun radar nimic, nu avea pe el inscriptionat nimic. Intrebarea mea ar fi urmatoarea...daca sa zicem era de la politie si m-a "ginit" ma pot trezii cu plic acasa pt predare permis pt depasire pe linie continua ?Cu toate ca nu am auzit pe nimeni sa se planga de asa ceva...
Ma gandesc ca daca era de la politie se lua dupa mine....nu ? Very Happy

Problema e loganul ala Very Happy
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
daca era de la politie se lua dupa tine cu siguranta,100% loganul ala nu era de politie
acasa iti vin amenzile legate de depasirea vitezei regulamentare
sau daca ai facut o depasire pe linie continua si in locul respectiv era instalata o camera pt monitorizare trafic


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Mie 14 Apr, 2010 8:17 pm
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
asa ma gandesc si eu...daca era politie se luau dupa mine...dar...
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
florinn86 a scris:asa ma gandesc si eu...daca era politie se luau dupa mine...dar...

100% se lua dupa tine
parerea mea este sa stai linistit
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
De acord cu @Stefan_BC.
In plus te-as sfatui sa pastrezi distanta mai mare fata de cel din fata pe viitor.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:acasa iti vin amenzile legate de depasirea vitezei regulamentare


Iti vin orice fel de amenda, cu anumite conditii !
De exemplu, am fost oprit, pentru manevra de virat la stanga (unde aveam indicator "Obligatoriu Inainte", a nu se intelege ca am trecut pe linie continua, deoarece era intersectie), ce-i drept ca pe dreapta statea un logan neinscriptionat, DAR cu radarul pus, si la vreo 200 de metri, 4 echipaje de politie... so:
- actele la control (pentru a vedea cine a condus respectiva masina);
- amenda va veni prin posta;

In cazul lu' @florinn86, indata ce nu a fost "luat" de radar/camera, politia nu are dovada pentru a putea trimite prin posta amenda !


Ultima modificare facuta de h0rm0n la Mie 14 Apr, 2010 8:58 pm
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Dar nu am fost oprit...ma gandesc ca se luau dupa mine...nu stateau ca prostii acolo

Deci ma pot trezi cu plic pentru predare permis ? Confused
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am scris mai sus, plus ca colegul @globelul a aprobat si el varianta mea
Raspuns: NU(trebuiau sa te opreasca si sa te legitimeze,iar in cazul in care tu refuzai sa semnezi procesul verbal ei ti-l trimiteau prin posta)
colegule @hormon,dar in cazul tau e altceva: ai fost oprit si legitimat,doar amenda au trimis-o acasa
ps:amenda o mai trimit astia prin posta daca refuzi sa semnezi procesul verbal
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
florinn86 a scris:Salut! Am si eu o intrebare ... mai ciudata asa...
Azi din cauza unui cretin care mi-a pus frana in fata am fost nevoit sa fac o de depasire pe linie continua, ca altfel il pocneam. Pe partea dreapta a drumului era un logan alb cu geamuri fumurii. Nu stiu daca acesta era sau nu de la politie, in geam nu am vazut niciun radar nimic, nu avea pe el inscriptionat nimic. Intrebarea mea ar fi urmatoarea...daca sa zicem era de la politie si m-a "ginit" ma pot trezii cu plic acasa pt predare permis pt depasire pe linie continua ?Cu toate ca nu am auzit pe nimeni sa se planga de asa ceva...
Ma gandesc ca daca era de la politie se lua dupa mine....nu ? Very Happy

Problema e loganul ala Very Happy

Stai linistit ,daca era politie ,garantat acum erai pieton din cauza ca ai depasit pe linia contiunua.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:
colegule @hormon,dar in cazul tau e altceva: ai fost oprit si legitimat,doar amenda au trimis-o acasa


Am specificat "cam ce trebuie" ca sa ajunga amenda prin posta ! Desi tu si eu, am specificat ca nu ii va ajunge "scrisorica", el tot cu teama asta a ramas !

PS: am dar 'quote', specificand ca nu doar pentru viteza poti fi oprit si legitimat pentru amenda din "casuta postala".
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
corect ,scuze am dedus eu altceva,greseala mea
In consecinta eu si ceilalti colegi (hormon,gabiopel,gobelul) suntem de parere ca loganul acela nu era al politiei rutiere, asa ca stai far' di griji
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
din ce stiu eu :
daca te uiti intr-un proces verbal o sa vezi ca ai acolo asa :
"Contravenientul nu/este de fata/refuza/si nu mai stiu ce ... " e chiar inainte de rubrica cu martorul ...
deci situatiile in care amenda iti vine acasa sunt foarte multe.
daca aveau ceva cu tine te opreau ... stai linistit !
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
florinn86 a scris:
Azi din cauza unui cretin care mi-a pus frana in fata am fost nevoit sa fac o de depasire pe linie continua, ca altfel il pocneam. D

De ce e omu ala cretin ? Ca nu ai pastrat distanta ? Care era cretinul daca il loveai ?
  • Liviu_vectra

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de parere ca se lua dupa tine, sau macar prin statie te opreau altii mai incolo. In schimb pot sa iti trimita si acasa o citatie prin care sa te prezinti cu permisul pt linie continua, sau altele, asta daca bineinteles exista martori. In citatie sau raportul lor ar putea foarte bine sa scrie ca nu te-au putut opri in conditii normale fara a stanjeni sau fara a pune in pericol participantii la trafic. Bineinteles poti sa contesti...In cazul tau poti sa stai linistit ca nu cred ca o sa primesti ceva.
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
OK, multumesc baieti, m-am lamurit, pot sta linistit.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:
florinn86 a scris:
Azi din cauza unui cretin care mi-a pus frana in fata am fost nevoit sa fac o de depasire pe linie continua, ca altfel il pocneam. D

De ce e omu ala cretin ? Ca nu ai pastrat distanta ? Care era cretinul daca il loveai ?


OT: Nu ai vazut deloc cretini care franeaza aiurea pe sosele? De-alde "pulica franaru" d-astia?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
corsafuhrer, daca tu nu vezi de ce a franat cel din fata, nu inseamna neaparat ca nu a avut motiv. tu, ca sofer, ai obligatia legala de a pastra o distanta fata de cel din fata care sa iti permita sa opresti in siguranta. La asta facea referire tiry, si ii dau dreptate
In alta ordine de idei, te rog sa ai grija la limbaj.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
La ce drumuri avem si la cat is de aglomerate ce distante sa fie? Chiar nu inteleg de ce dati dreptate la anumiti oameni care chiar nu au ce cauta pe sosele...@corsafuhrer stai calm sunt o gramada de astia...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kapp... la care oameni te referi? la aia care franeaza brusc, fara a-ti trimite mai intai o notificare legalizata?
Tocmai pentru ca drumurile sunt aglomerate, ar trebui sa circulam mai atenti.
Voi ziceti ca ala care a franat e un cretin si alte alea. Cu o saptamana inainte de Paste, venind de la Bv, am vost nevoit, din cauza accidentului de la iesirea din Ludus, sa deviez pe drumul de Reghin-Apahida. Intr-un sat am incetinit pana aproape a ma opri, pentru ca aveam in fata o zona "bombardata". Si tocmai aflasem ca un amortizor la Astra mea e vreo 400 EUR (na, IDS-ul...) Si a venit un meserias, cu un Golf 2, lansat (avea vreo 60-70 la ora) care m-a depasit prin dreapta (ca prin stanga venea unul de pe contrasens) si apoi a oprit, sa imi zica "ce faci ba, ca era sa te lovesc!". Cum ar veni, eu am fost cretinul, ca mi-am permis sa franez.
In concluzie, cum va spuneam, daca cel din fata franeaza, si voi nu stiti motivul, nu inseamna ca motivul nu exista. Regula e ca eu sunt atent la cei din fata mea, nu la cei din spatele meu. Daca imi sare un pieton in fata masinii, ce fac? calc acceleratia, pentru ca cel din spatele meu vine tare si nu o sa aiba timp sa franeze?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa e @jE !

Eu, unul, deja am un reflex... cand franez brusc (cu un motiv, bineinteles) ochii imi sar deja pe oglinda retrovizoare... sa evit sa ma faca careva "cretin" !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR