Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • vicamarian_teaca

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sal.am o vectra b2 2002 motor y20dth 101 cp km aprox 149.000 si am observat k am niste scurgeri de ulei pe langa motor (nush sa va detaliez)si am fost la mai multi mecanici .unii zik k ar fii garnitura de chiuloasa altu imi zice k ar fii scurgere de la injector.am descoperit asta knd am vazut nivelul de ulei care scazuse foarte mult si am mai completat putin dar masina se comporta bine nu da rateuri si nu are lipsuri de putere,iar knd am facut schimbul de ulei am bagat castorl 10w-40(asa a zis ala )dar cred k ar fi trebuit sa bag 5w-40,cred k din cauza asta e.cred k nu e uleiul potrivit si motorul incearca sa-l dea afara prin cea mai mica scurgere.iar mecanicu care mi-a zis k ar putea fi scurgere de la injector mai reparase o vectra inainte si avea aceeasi problema(mecanic recomdat de multi oameni ca fc treba k la carte de calitate ) si mia zis k asta e o buba la vectre cam toate au si singura solutie e sa dea motorul,distributie,etc jos k sa ajunga la ele si se repare dar mia zis k dak fc asta dupa cateva luni ea va incepe sa curga iar pt ca asta e o problema a lor.iar de cand am completat ku ulei nu mia mai scazut.
astept si parerile voastre.multumesc
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
KKKkkkkkkkkkkkk ce?

Pe unde anume curge ulei? La mine arunca putin, aproape insesizabil pe la capacul de chiuloasa, de 6 ani scapa putin, dar insesizabil.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Maestre Teaca....cu dedicatie!

Poet sau nepoet,
Fiind sau nefiind,
Limba Romana-i taina,
Misterul infinit !

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vicamarian_teaca a scris:astept si parerile voastre.multumesc

In primul rand trebuie sa stii exact pe unde pierde. Speli motorul , te duci la mecanic si sa iti spuna exact. Nu sa isi dea cu presupusul. Poate pierde prin multe locuri ulei, dar vezi si tu pe unde. Nu pierde din cauza uleiului. Uleiul e bun ,iar daca bagai 5w-40 pierdera mai mult, fiindca acela e mai putin vascos. Pentru masina ta e ok sa bagi 10w-40.
Iar cu boala masinii Smile) Eu orice piesa cumpar si la orice mecanic merg, aud , asta e boala opelurilor Smile). Orice stricaciune e boala masinii Smile)
Skip ads

  • vicamarian_teaca

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Maestre Teaca....cu dedicatie!

Poet sau nepoet,
Fiind sau nefiind,
Limba Romana-i taina,
Misterul infinit !
scz de text m-am grabit cand am scris
  • vicamarian_teaca

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
se prelinge usor pe undeva in dreapata motorului mai jos cum te uiti la el si la un furtun mai mare care vine pe la turbo.am dat scutul jos si am observat si asta.
  • pustiu2000

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am o vectra b 1,6 L 16 valve din 98. Pierde foarte mult ulei din partea fuliei vibrochenului,cred ca de vina e simeringul ...Poate sa-mi spuna cineva cum ar fi mai usor sa-l inlocuiesc sau mai bine zis daca se poate inlocui acasa sau e neaparat nevoie sa apelez la un service autorizat?
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

la mine cum te uiti la motor de deasupra capotei era patat de ulei in partea dreapta si a fost de la semeringul de palier!l-am schimbat am spalat motorul si gata!
  • BMarinescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2021

  • Mesaj Privat

De unde poate curge uleiul vectra b 2001 1.6 1.6 16v..mulțumesc
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Colegu la tine e simplu ,in locul ala poate fi ulei de motor daca iese pe la simeringul de palier,ulei de cutie pe la simeringul de priza sau lichid de de frana de la rulmentul de presiune.Ia-l pe ceva si daca e negru e de la motor,deschis la culoare de la cutie sau lichid de frana dar nu prea pare ....ai raspunsul exact 100% daca faci asa.
  • BMarinescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Este ulei de motor.....mi s.a spus ca este de la palier a fost schimbat dar probabil nu a fost pus ok simeringul ca tot curge
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ideal ar fi sa se schimbe imediat,curgerea de ulei in carcasa ambreiajului duce la contaminarea discului si atunci creste factura,oricum sa ceri degresarea blocului,volantei,carcasei ambreiaj banuiesc ca nu o pot taxa prea mult operatiunea care inseamna un tub de degresant de frane,uleiul ramas acolo chiar dupa reparatie in timp umple materialul de frictiune al discului si ii micsoreaza durata de viata chiar si pana la 30 la suta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR