Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Alungatu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
M-ar interesa o sa-mi cumpar o astra coupe bertone 2.0 turbo pe viitor ... si as vrea sa stiu parerea celor care au deja referitor la intretinere... costuri .. fiabilitate.. consum.. etc. La ce sa ma uit cand o cumpar, am gasit pe forum un subiect, dar orice sfat e bine venit. Si o alta intrebare ar fi ... credeti ca as putea gasi una buna la 5000 euro? Multumesc
Skip ads

  • sabau18

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2009

  • Mesaj Privat
la 5000 sigur nu gasesti,doar daca nu a fost lovit,daca ai mai avea inca 1000 de e sau 2000 sigur ai gasi
am gasit una cam 5100 de e
http://opel.anunturi-auto.4...9388411.html#poze
  • 02hot

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa iti iei un 2.0 T bun, cu 5000 euro nu prea ai sansa.Cei care vand 2.0T la 5000 stiu de ce le dau in bani astia(au probleme mari pe la motor,probleme care nu se rezolva cu cateva sute de euro).Asa ca decat sa dai mai putin la achizitie si apoi sa pierzi timp si bani prin service,mai bine mai strangi ceva bani.Parerea mea ca un turbo bun il iei pe la 7000 de euro.
  • sabau18

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2009

  • Mesaj Privat
uite am mai gasit una tot cu 5000 doar ca si masina asta nu prea cred ca e in regula....mai bine strange bani si iti iei una cu 7000 sanatoasa
http://opel.anunturi-auto.4...9427097.html#poze
Skip ads

  • Alungatu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Si ca masini? Cum sunt ? Ceva informatii? Cat consuma .. cum sunt de intretinut .. pica turbina .. nu pica .. etc
  • sabau18

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@Alungatu iti zic din cate am auzit si eu din auzite;

bertone vine in 4 motorizari:
1.6 16v 101cp(motor fiabil cu consum redus, nu necesita intretinere spectaculoasa si nici asteptari in ceea ce priveste performantele)
1.8 16v 125cp(un motor echilibrat consum/performante intradevar nu este foarte fiabil)
2.0 turbo - 192cp(motor puternic, sportiv dar foarte pretentios, multe probleme la bertoanele second aduse in tara care au peste 150 000km)
2.2 16v- 150cp(cel mai fiabil motor, distributie pe lant, consum ridicat shi performante excelente, cuplu bun, taxe shi impozite, asigurari mari, taxa de prima inmatriculare mare)


vrei consum si performante iei 1.8
vrei performante - 2.0 turbo
vrei fiabilitate - 2,2


sper ca ti-ai facut o parere
  • Alungatu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
2.2 iese din calcul datorita taxelor ... 1.6 iese datorita puterii prea mici .. ramane 1.8 si 2.0 turbo. As opta pentru 2.0 turbo cu toate ca consuma mult, dar ma 'inspaimanta' turbina... sa nu pice turbina. Ce ziceti de asta?

http://autovit.ro/opel-astra-C12413504.html
  • sabau18

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pare a fi destul de ok,si km putini si arata bine....dar inainte sa il cumperi dute cu el la un tester sau la un mecanic bun sa fii sigur ca nu a suferit accidente sau nu are alte probleme
Skip ads

  • Alungatu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vad ca are B-ul pe laterale si are si pe scrumiera ...
  • sabau18

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2009

  • Mesaj Privat
arata chiar foarte bine masina,deci pana la urma ce faci?o cumperi sau nu?
  • Alungatu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ah nu, nu am banii necesari acum.. ma interesam pentru ca pe viitor vreau sa cumpar (luna viitoare sau cel tarziu peste 2 luni).. sper sa gasesc ceva atunci, cand o sa am banii Smile
  • Alungatu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vreun posesor de 2.0 T totusi ?
Skip ads

  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Alungatu a scris:...Ce ziceti de asta?

http://autovit.ro/opel-astra-C12413504.html


77.000 km? nici vorba! are mult mai mult! iar de la consum mic poti sa iti iei gandul! in rest este impecabila! Very Happy
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
motor 2.0 turbo - trage super, adevaraciune. consumul este in functie de stilul de condus intre 8 si 15 consum mediu. probleme nu o sa ai cu motorul, asta daca a fost intretinut. legat de turbina, nu te mai gandi la ea, oricum o turbina veche de 6,7 ani, e clar pe duca. eventual cand te lasa turbina, faci un upgrade cu una mai ”smechera” daca pot sa-i zic asa. in rest, piesele sunt putin cam scumpe daca le cumperi pe original. eu sunt multumit de a mea, cu toate ca am bagat foarte multi bani in ea(la fel ca si tine m-am uitat la pret cand am luat-o), insa am reusit sa o pun la punct, si nu as da-o pe nici un motor aspirat...fie el bmw audi sau vw
bafta!
  • Alungatu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu ma intereseaza numarul km atata timp cat masina merge si trage Smile Sunt constient de consum, ca o sa pape mult, dar o data-n viata sunt tanar si cu adrenalina la cap Smile Cat despre piese... intelesesem ca piesele de opel in comparatie cu alte piese de masini (renault, vw, audi, etc) sunt mai ieftine... sa fi auzit eu rau?
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ai auzit bine, piesele de opel sunt mai rezonabile la pret, nu insa si piesele de bertone, care sunt ceva mai scumpe, nu cu mult, acum sa nu crezi ca o sa fie piesele o avere. echivaleaza undeva cu piesele de audi, bmw. insa sunt multe chestii care se potrivesc de pe alte opeluri, dar sunt mai ieftine, acum, depinde si de tine ce piese vrei sa bagi in ea. eu am luat-o pe a mea, la pret mic, si cu destule probleme, am bagat vreo 1500 euro, si aproape am pus-o la punct, insa pot sa iti spun ca se merita. am luat-o cu 4500 (stiam ce iau, si ce probleme are) si am facut-o asa cum am vrut, am schimbat tot ce era uzat cu piese originale, insa am mai avut mici probleme din cauza unui mecanic la service, care mi-a cam dat senzorii si ecu peste cap. incet am reusit sa le rezolv pe toate. eventual, daca vrei sa-ti mai spun anumite ”maruntisuri” la care sa fi atent inainte de a o cumpara, suna-ma 0769946036
  • Alungatu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc, o sa te contactez. Alte pareri? Sfaturi ?
  • nunrg

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut,

nu am experienta cu ea inca dar eu doar ce am luat-o pe a mea, si am fost la mecanic, la tester, la test drive si toate cele.. incearca sa strangi cat mai multe pareri despre ea cu oameni care cunosc macar mecanica, si cum spuneau si colegii daca nu e lovita sau altceva grav, e ok

tine minte ca in orice masina sh vei baga bani, iar una sport va inghiti mai multi (nu enorm de multi, dar asta e riscul unui astfel de model)..
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sabau18 a scris:uite am mai gasit una tot cu 5000 doar ca si masina asta nu prea cred ca e in regula....mai bine strange bani si iti iei una cu 7000 sanatoasa
http://opel.anunturi-auto.4...9427097.html#poze


cunosc masina asta si credeti-ma ca a fost lovita serios de nenumarate ori , plus ca proprietarul isi bate joc de ea


@sabau18 ai uitat de motorizarea 2.2 DTi (da diesel)Very Happy
  • Alungatu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nunrg a scris:salut,

nu am experienta cu ea inca dar eu doar ce am luat-o pe a mea, si am fost la mecanic, la tester, la test drive si toate cele.. incearca sa strangi cat mai multe pareri despre ea cu oameni care cunosc macar mecanica, si cum spuneau si colegii daca nu e lovita sau altceva grav, e ok

tine minte ca in orice masina sh vei baga bani, iar una sport va inghiti mai multi (nu enorm de multi, dar asta e riscul unui astfel de model)..



Asta si incerc sa fac .. sa aflu pareri. Merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR