Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut. sper sa ma poata lamuri cineva.
la masina din semnatura am curatat EGR saptamana trecuta. ca sa am acces cat mai bun am demontat bateria.
rezolvat EGR, pun bateria inapoi si vad pe displei ca ora era exacta, nu a mai trebuit s-o reglez. mentionez ca in momentul acela in dreptul ceasului aveam afisat si un cesulet mic si scria "RDS".
ieri insa avand drum din nou cu masina ma uit la ceas, ceasul in urma cu circa 40 m. RDS-ul nu mai aparea.
mentionez a 2-a oara, a nu se face asemanare intre RDS-ul pe care il pot eu activa de pe consola si acest RDS care imi aparuse prima data.
intreb: are ceva optiune MID-ul de a-mi regla ceasul automat? si probabil e in functie de semnalul RDS pe care, sa zicem, nu l-am mai avut, ora nemaifiind exacta?
multumesc.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

In mod normal asa ar trebui sa se seteze automat ceasul dar depinde de semnalul emis radio la mine functioneaza in sensul ca atunci cand ceasul nu este la fel cu semnalul RDS apare pe TID un ceas mic si stiu ca trebuie regelat dar tot manual o fac ,nu se face automat.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
interesant.
problema e ca eu nu am butoanele din poza. displeiul meu e asa.

deci imediat dupa "17:26" in partea de sus a aparut cesuletul si RDS.
oare trebuie sa intru in meniu sa setez ceva optiune?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca exista aceasta optiune, autoreglare ceas dupa RDS, trebuie mentionat ca in RO nici un post de radio nu transmite ora reala! Toate posturile au decalaje in plus sau minus cu 18-48 min. Eu am problema asta pe un DVD, Radio, TV auto... Poate gasiti o setare a MID-ului ca ceasul sa fie programat manual, fara a folosi informatia RDS! Evil or Very Mad
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pai, manual se poate.
dar ma gandeam ca este si varianta asta cu reglare automata.
oare "RDS"-ul asta tine de canalele radio? si daca da, care au si RDS? toate? sau numai unele?
supervizor din pacate nu am setarile specificate de tine.
multumesc oricum.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@D_M_G
a dat mai sus supervizor exact cum se face la TID & MID dezactivarea reglarii automate a ceasului...
Am avut aceeasi problema cand am adus masina in tara si dupa dezactivare mergea perfect.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Corect, valabil pentru TID si MID...cum spuneam eu am acesta mare problema la DVD-ul auto! Si din pacate nu am nici o setare ca sa pot programa doar manual ora!
Da odata cu transmisia radio a programului, posturile de radio transmit adiacent si un semnal
"Radio Data System, or RDS, is a communications protocol standard for embedding small amounts of digital information in conventional FM radio broadcasts. The RDS system standardises several types of information transmitted, including time, station identification and programme information"

Cele bune!
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR