Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
De vreo luna tot auzeam un zdranganit in zona stanga fata. m-am tot uitat cred ca de 10 ori pe sub masina sa vad de unde e; am dat roata stanga jos am intrebat si pe altii poate visez eu greierasi.

Pana azi cand mergem prin niste hartoape si zdranganitul s-a mutat brusc pe asfalt si Vectra mea " a clocit un ou" pardon o jumatate de inel. Am tras pe dreapta ca pe vremea Daciei si m-am intors sa-mi recuperez bucata de Vectra.
Acum am alta dilema: de unde s-a rupt inelul asta metalic?
Nu stiu daca se vede prea bine in fotografii dar piesa este vopsita in albastru adica exact culoarea caroseriei

Stie cineva de unde este chestia asta?

Multumesc anticipat



Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
este o bucata din arc..
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mai stiu eu pe cineva... care a auzit un parait cand a vrut sa plece din parcare, a crezut ca au ramas franele blocate... si dupa 10 m mirosea a ceva ars si a crezut ca e ambreiajul dus... de fapt era cauciucul care freca de arc... acea pers este EU Embarassed tot juma de spira rupta, numai ca nu a cazut, a ramas pe suportul de la arc si nu am vazut
  • Margik

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
la fel am patit si eu la astra f....o bucata identica am gasit...a strigat cnv dupa mn...ca eu nu ma imi dadeam seama...si m'am uitat pe dedesubt...nu am vazut nimic... Embarassed am luat bucata si am plecat la primul mecanic care era mai apropiat.
Raspunsul lui a fost:"Nu are de unde sa fie de la masina ta...cu siguranta era pe drum..nu ai vazuto..ai calcato cu roata ea a sarit si acea persoana a avut impresia ca a sarit de la tine..Stai linistit.."
Dupa o saptamana mi'am dat seama singur ca ceva nu este in regula..am plecat la mecanic...alt mecanic Laughing si l'am pus sa verifice..si intradevar era arcul rupt..
Skip ads

  • lucian17crw

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut si eu zic ca tot o bucata de arc este
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la fel ca @danutz22.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In mod sigur e o componenta electronica de la ECU Very Happy , scuze de gluma , arc sigur ! Se mai intampla sa cedeze . Cu respect !
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asa ca vorba mecanicului meu... la 120.000 km, trebuie verificat (si cam schimbat si arcurile, mai ales cele fata - nu degeaba se face revizia aceea zdravana la 120.000). La mine la 138.000km a cedat, dar am avut noroc pentru ca nu eram in mers, altfel poate faceam vreun cvadruplu-tulup si devenea Evgheni Pluºenko gelos Twisted Evil
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Bucata de arc sigur verifica care arc ti s-a rupt.
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Arcul stanga fata... asta s-a intamplat acum 5 zile...
Dar pe 31 dec, cand mergeam la rev cu "tonytm", am iesit din DN1 tot pe asfalt, dar cu diferenta de nivel intre straturile de asfalt, ca in pitoreasca Romanica Crying or Very sad , si atunci s-a auzit ca si cum as fi luat o piatra pe sub masina... iar pe loc cand luam de volan cloncanea ceva... la intoarcere in BV, erau dusi rulmentii de la flansa. I-am cumparat (50 RON bucata si cand sa ii schimb, mi-a aratat mecanicul meu ce era si "piatra aceea" ... se rupsese o bucata de 2 cm din capatul de jos al arcului dreapta fata. Mi-a zis atunci ca ar cam trebui schimbate... dar na... pana acum 5 zile, dupa cum ziceam Evil or Very Mad
Asa ca aveti grija si la acest aspect... arcurile imbatranite (mai ales dupa ultimele 2 ierni cu diferente MARI de temperatura noapte-zi) Exclamation
Precizez ca masina mea e din 2005 si cred ca erau cele originale, asa ca in 5 ani...
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Ar cam fi trebuit sa-mi dau seama si singur.
  • gogutzu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sigur este bucata de arc. Verifica care arc ti s-a rupt.
Skip ads

  • junioru 24

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2013

  • Mesaj Privat
la tatal meu a cedat arcul masinii in timp ce statea pur si simplu pe loc in parcare.cand a plecat inca putin si ramanea fara cauciuc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asta se intampla cand nu se mai face cate o verificare totala a masinii macar la 1 an. Asa poti vedea daca s-a fisurat sau a dat rugina tare de tot...
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot reinviem acest topic................la mine cand a plesnit arcul stanga spate, am crezut ca mi-a explodat vre-o roata sau ceva, de mi-a sarit si cassul din bord(ce'i drept nu era bine batut in cuie acolo). Efectiv am crezut ca am calcat pe vre-o butelie sau ceva explozibil, asa de tare se auzise.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR