Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • 07aam
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 23 Feb 2006
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bucuresti + Rm.Valcea
  • 07aam

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti + Rm.Valcea
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Stiu ca poate s-au mai postat topicuri asemanatoare , am dat cautare , dar nu sunt f.multumit de ce am gasit. Prin urmare va solicit ajutorul :
trebuie sa fac schimburiile de ulei necesare la masina din semnatura. Daca are cineva o Astra 1,7 DTI sa imi spuna si mie cat costa consumabilele + manopera si unde anume a facut revizia ptr a ma lamuri si a lua cea mai buna decizie . In 2 saptamani ma duc sa fac revizia si nu vreau sa imi toc tot salariul. Smile
deci v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta si mai ales daca e mai bine sa imi cumpar eu piesele+uleiul+filtrele de care imi recomandati si de unde anume?
va multumesc si astept sfatul vostru


Ultima modificare facuta de 07aam la Lun 15 Mai, 2006 3:03 pm
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
pai a mea e pe benzina ... si din cate stiu la cele pe motorina e mai scumpa revizia. am facut-o la di-bas ... 6mil ... cu uleiul si piesele lor
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cati km are?
eu zic sa schimbi asa:
ulei - 1-2 mil
filtru ulei 500 mii
filtru aer 500 mii
filtru polen 500 mii (daca ti se aburesc geamurile cand ploua afara si/sau daca ti se pare ca nu are debit prea mare la gurile de aerisire)
deci cam 3 mil piesele, manopera cred ca pe la 1 mil sa zic

si de verificat:
placute frana, lichidele

6 mil pt. revizie uzuala la model pe benzina e exagerat, dar dat fiind ca a fost la service opel e destul de normal sa iesi f. scump si cu ulei mai prost
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
pai este. ulei parca 5W30 deci nu chiar cel mai prost. oricum un filtru e la pret dublu la reprezentanta Razz
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pai 5w30 cred ca e cel mai prost ulei care poti sa il pui la aceste motoare, eu pun 0W40 full sintetic, mobil1, catrol, etc. si costa cam 1.5 mil bidonul
filtrul de ulei la motorul pe benzina e mult mai ieftin ca cel pentru motor pe motorina

si chiar asa, am uitat de filtrul de motorina, cam tot 500 mii +-
  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Consumabilele sunt cum a spus sandumbogdan. Filtrele de ulei si motorina gasesti mai jos de 500k, cel de polen este peste 500. Acum nu stiu ce revizie faci, obligatorie? cati km, trebuie sa schimbi si altele? Consumabile si ulei gasesti la pret f.bun la autototal (Plevnei cu Mircea Vulcanescu) sunt direct importatori si mai sunt Autonet in Pipera dar nu vand decat la firme deci tb sa ai date de la o firma. Asta stiu eu de preturi mici. De gasit gasesti aproape la orice magazin de PS. Ulei sa bagi minim norma B3. Daca nu esti obligat pt schimburile astea nu tb sa te duci la reprezentanta , iar manopera este pana in 1 milion. Incearca si la amiauto visavis de aeroportul Baneasa si ei au preturi f bune iar daca iei uleiul de la ei iti schimba gratis uleiul si filtrul (la Opel este 9 euro).
  • 07aam
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 23 Feb 2006
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bucuresti + Rm.Valcea
  • 07aam

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti + Rm.Valcea
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu sunt obligat sa fac revizia nicaeri, masina nu mai are garantie. pur si simplu ultima revizie a fost la 105k iar acum am 120k si conform caiatului service ar cam fi timpul sa schimb ulei+filtre+altele.
  • Varzan

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Azi am fost la Erebus si am facut revizia de 60k km. Apropo am o astra 1.7dti (motor y17dti).
Tineti-va bine cat de devizul - 2.370 RON (cica mi-au inlocuit si distributia care e 400 de euro - 2 role si 1 curea).
Maine trebuie sa merg sa iau factura. Va spun clar ce si cum costa. (va scanez factura)
Uleiul pe care l-au pus e 5w30 (GM), eu pana acum puneam Valvoline 5w40 full syn.
Spuneti-mi ce experiente de genul asta (negative) aveti.

Razvan
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sa intelegem ca masina e de firma??? Embarassed
ca altfel nu vad cum zici asa de lejer de sume d-astea....
distributia la 14 milioane???? ia vezi ca sint 2 topicuri la publicitate cu preturi... (piti si eduard33 sint autorii)
tu nu prea te documentasi inainte pe aici Shocked
iar 5w30 opel original il gasesti la augsburg pe la 250000 liturl..
  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@Varzan
Era in garantie masina?
Te-a tepuit rau de tot. In planul de service atentie numai la motor Y17DT distributia (role+curea) se schimba la 150.000km sau 10 ani (vezi cartea de service sau TIS). Sa zicem ca sunt alte conditii de mers in RO dar in nici o forma nu tb schimbata sub 100K. Eu zic sa le ceri explicatii, pentru ca asta este un jaf, eventual nici nu ti-au schimbat rolele ca la 60k sunt uzate 30%, chiar daca ti-au dat unele uzate inapoi. Eu i-am prins la schimbul de ulei ca nu mi-au schimbat filtrul(ca doar e cartus si nu se vede ca cel de metal)
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
eu cred ca nici nu au inlocuit nimic la distributie, doar au facturat
  • Varzan

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Si, explicati-mi si mie cum pot sa ii prind? Ma apuc eu sa desfac rolele si curelele?
Oricum am auzit ca au dat la stiri cum te fac astia la revizii (vezi Porsche).
Maine scanez devizul si il postez aici sa vedeti ce preturi.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pai daca vrei neaparat sa fii sigur, cauti un service mai ieftin si le spui ca vrei sa demontezi sa vezi cureaua de distributie daca e schimbata sau nu, dureaza cam 30 minute - 1 ora si costa cam 500 mii - 1 mil, doar pt. ajuns la curea, vazut si montat inapoi, daca e de schimbat dureaza cam 1-2 ore si costa cam 1-1.5 mil manopera, asta la service obisnuit cu preturi nomale, nu cu figuri de mari vedete unde la cat platesti ar trebui sa fie o intrega echipa de chirurgi in jurul masinii
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
rost de un scandal
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cam da, eu zic sa nu platesti inca, e exagerat de mult, vorbeste cu un avocat ceva, ce ti s-a schimbat tie, asta in cazul in care chiar s-a schimbat, ar fi cam 6-7-8 mil la un service normal, hai sa zic 10 mil la unul cu pretentii, dar pana la 24 e care lunga
nu stiu daca mai poti sa faci ceva, doar sa ii ameninti cu un avocat cu scandal in presa ceva... nu cred ca le cade bine, dar e posibil sa ii doara in f**d, pardon, in cot
  • 07aam
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 23 Feb 2006
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bucuresti + Rm.Valcea
  • 07aam

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti + Rm.Valcea
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu va suparati dar topicul a deviat mult de la subiect si eu inca nu m-am lamurit. va rog mult sa va limitati la discutii despre subiect. va multumesc de intelegere
  • luciqno

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare
Acum o luna de zile am fost la GTT sa schimb uleiul si filtrul de ulei si motorina(eu am Astra 1.7 DTI) ptr. ca ala de aer mi l-am schimbat singur.Uleiul si filtele le-am cumparat de pe B-ul BASARABIA Nr 36
-ulei Mobil 5w40- 4+1 litrii=1750000
-filtru ulei MAN=300000
-filtru motorina MAN=450000
-filtru aer MAN=400000
Manopera ma costat la GTT 600000 lei
De asemenea am cumparat si distributia
-curea BOSCH=900000
-role bilsten=2700000
De schimbat o sa le schimb la Di-Bas ptr. ca manopera la distributie este 1600000 fata de 2000000 la GTT
  • 07aam
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 23 Feb 2006
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bucuresti + Rm.Valcea
  • 07aam

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti + Rm.Valcea
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mersi mult de informatii luciqno
  • luciqno

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare si bafta.
Vezi daca e mai poti sa le scrii la astia de la Di-bas si-ti trimit preturile prin e-mail.Intri pe di-bas.ro si te descurci tu.
  • kan4

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Stie careva vreun magazin din Oradea, care aduce la comanda curea de distributie Isuzu si role INA?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR